Dovolená

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Nenechte se překvapit a buďte v obraze / Depositphotos
Doba dovolených zdaleka nekončí. Namísto přecpaných prázdninových pláží vás na podzim čeká krásná přírodní podívaná. Méně turistů, více klidu a nižší ceny. S dovolenými se letos ale neodmyslitelně pojí testování na covid-19 a sledování cestovatelského semaforu. A podmínky se pro cestovatele od pondělí 20. září opět mění.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. září 2021   |   10:54

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Zelená kategorie

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy, neboli zelené kategorie, patří Maďarsko, Polsko a Vatikánský městský stát. Dále Austrálie, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan. Ze zelené kategorie od pondělí vypadne Japonsko.

Oranžová kategorie

Mezi země se středním rizikem nákazy, tedy do oranžové kategorie, se řadí Andorra, Dánsko, Lucembursko, Slovensko, Švédsko, Itálie, Island, Finsko, Malta, Kanárské ostrovy a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů a Madeiry.

Při návratu ze zemí zelené a oranžové kategorie je nutné vyplnit tzv. příjezdový formulář. Dále je před vstupem na území České republiky nebo nejpozději do 5 dní po vstupu povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test.

Červená kategorie

Semafor zahrnuje také území s vysokým rizikem nákazy. Do červené kategorie spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Monako, Německo, Estonsko, Francie, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Švýcarsko a Španělsko, včetně Baleárských ostrovů.

Tmavě červená kategorie

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, neboli tmavě červené kategorie, se nově přesune také Slovinsko.

Víte, co aktuálně platí?

Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář a před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, když k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do republiky PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území Česka. Do té doby musí zůstat v samoizolaci.

Pokud do České republiky cestujete individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, nicméně platí povinnost podstoupit po vstupu na území republiky nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Pro koho platí výjimky

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování a těch, co v posledních 180 dnech covid prodělaly. Zůstává jim tak jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

Dále se také uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení. Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie.

Zdroj: mzv.cr, plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama