Dovolená

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených destinací bude složitější

Komplikace pro neočkované při návratu do České republiky / Depositphotos
Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem se od pondělí přesunou Chorvatsko, Irsko a Rakousko. Oranžová kategorie se na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví rozroste o Andorru, Dánsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Kanárské ostrovy a portugalskou Madeiru.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. září 2021   |   14:47

Podmínky pro cestování se letos mění doslova před očima. V pátek české úřady přeřadily několik oblíbených dovolenkových destinací Čechů mezi země s vysokým rizikem nákazy. To pro české turisty znamená velké komplikace při návratu. Aktualizovaný seznam zemí podle míry rizika nákazy koronavirem bude účinný od pondělí 13. září.

Zelená kategorie

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy patří Maďarsko, Polsko, Vatikán a také Azorské ostrovy. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Jižní Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur či Tchaj-wan. Ze zelené kategorie vypadne od pondělí Bosna a Hercegovina.

Návrat z Chorvatska a Rakouska se od pondělí ztíží

Při návratu ze zemí zelené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pěti dní po vstupu je povinné podstoupit antigenní nebo PCR test.

Oranžová kategorie

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Itálie, Finsko, Malta, Kanárské ostrovy a portugalská Madeira.

Stejně jako u zelené sekce je při návratu ze zemí oranžové kategorie nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do pěti dní po vstupu je povinné podstoupit antigenní nebo PCR test.

Červená kategorie

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy. Do ní aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Island, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Německo, Estonsko, Francie, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Švýcarsko, Španělsko včetně Baleárských ostrovů a Portugalsko. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Tmavě červená kategorie

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy spadají ostatní země. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu.

Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do Česka PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději čtrnáctý den. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň dva týdny po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování), nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Příjezd a podání žádosti o vízum je nově umožněný rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU. V souladu s požadavkem soudu ministerstvo rovněž upravilo pasáž ochranného opatření týkající se provádění testů v zahraničí. Opět bude stačit absolvovat test v akreditované laboratoři.

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz, plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama