Dovolená

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší dovolené?

Pro neočkované cestovatele se komplikuje návrat do České republiky / Depositphotos
Cestovatelský semafor se mění. Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy se přesouvá od tohoto pondělí Kypr, Nizozemsko, Norsko, San Marino a Slovinsko. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. září 2021   |   11:59

Od tohoto týdne se zpřísňuje návrat do České republiky z Nizozemska, Norska, Slovinska a San Marina. Ale jen pro neočkované cestovatele. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Jednodušší bude naopak návrat z Azorských ostrovů. O změně informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

Pro neočkované cestovatele se komplikuje návrat do České republiky

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K zemím s nízkým rizikem nákazy bude v Evropě patřit Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Vatikán. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Japonsko, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur a Tchaj-wan.

Ze zelené kategorie podle ministerstva zdravotnictví nově vypadnou Albánie, Brunej a Srbsko. Ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě informovalo, že Albánie a Srbsko se přesunou do oranžové kategorie značící střední míru rizika. Kromě těchto zemí ze zelené do oranžové přesune i Rumunsko, z červené Azorské ostrovy. Zařadí se tak k Finsku, Chorvatsku, Itálii, Lucembursku, Lotyšsku, Maltě a Rakousku. U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Kanárské a Baleárské ostrovy a Madeira.

Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika pak náleží všechny nejmenované státy, nově tam bude spadat Irsko. Černá kategorie zemí byla zrušena.

Povinnost vyplnit příjezdový formulář mají všichni

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika (červená a tmavě červená) je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Testování a povinná samoizolace se netýkají očkovaných a lidí, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid. Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití.

Změna ve Slovinsku

Další změna se chystá pro turisty, kteří zamíří do Chorvatska přes Slovinsko. Tento týden je poslední, kdy bude tranzit přes Slovinsko snazší. Od 5. září už budou turisty v zemi stavět kontroly, které budou vyžadovat doklad o bezinfekčnosti i od lidí, kteří státem jen projíždějí. Na co si dát pozor? Je zakázáno překračovat slovinsko-chorvatskou hranici na jiném než mezinárodním hraničním přechodu! V případě porušení tohoto pravidla hrozí udělení vysokých pokut, a to všem cestujícím v daném vozidle. Seznam mezinárodních hraničních přechodů, které je možné použít pro překročení slovinsko-chorvatské hranice naleznete ZDE

Zdroj: koronavirusmzcr.cz, covid.gov.cz, plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama