autor Jitka Jarošová
01. září 2021 | 06:42
Po příjezdu z tmavě červených zemí musí lidé mezi pátým a 14. dnem na PCR test. Dokud nemají výsledek, musí zůstat v samoizolaci. Pokud cestují hromadnou dopravou, musí mít test i před odjezdem. Podmínky testování a samoizolace se opět netýkají lidí, kteří jsou plně očkováni nebo do 180 dní po prodělání koronaviru.
Dosud ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučovalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření mutací koronaviru. Aktuálně těmito státy jsou Brazílie, Kolumbie, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Dříve mezi nimi byly například i Rusko nebo Tunisko. Před návratem z těchto zemí musí lidé na test, po návratu je pak čeká desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Netýká se to očkovaných a lidí po prodělání onemocnění COVID-19.
Další změny platí od tohoto týdne
Od počátku tohoto týdne se přesunulo Německo do červené kategorie zemí, kde hrozí vysoké riziko nákazy koronavirem. Na přísnější podmínky cestování se musejí připravit jen ti, kteří se ze země vrací a nejsou plně očkováni. Zároveň platí zachování všech výjimek pro malý příhraniční styk, pendlery apod.
Mezi červené země přejde také Madeira a Baleárské ostrovy. Oranžově se pak od nového týdne zbarví San Marino. Při návratu z červených zemí musí lidé v ČR podstoupit PCR test a do jeho výsledku zůstat v samoizolaci. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledním půlroce prodělali COVID-19.
Z Bulharska do samoizolace
Do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy bylo zařazeno Bulharsko. Přesunutí Bulharska mezi červené země s vysokým rizikem nákazy pro vracející se turisty znamená mnohem přísnější podmínky. Lidé přijíždějící hromadnou dopravou musí jít na test ještě před návratem. Po vstupu na území České republiky se musí cestující podrobit samoizolaci a nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den od vstupu na území České republiky se podrobit jen PCR testu (antigenní test nestačí). V případě osob cestujících vlastní dopravou jsou po příjezdu na území České republiky podmínky stejné jako pro cestující hromadnou dopravou, s tím rozdílem, že před cestou do České republiky nemusí disponovat negativním antigenním testem ani PCR testem. Výjimku mají očkované osoby, které se prokáží národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 vydaným v členských státech Evropské unie.
Očkování maximálně 270 dnů staré
Tento týden oznámilo Rakousko a Chorvatsko, že omezuje platnost očkování. To může být staré maximálně 270 dnů. Lidé, kteří se nechali očkovat proti covidu jako jedni z prvních v Česku, tak budou mít složitější cestování. Pokud se do jedné z těchto zemí chystáte, měli byste si dobře spočítat, kolik dní od vašeho očkování uplynulo.
V praxi se to dotkne hlavně lidí, kteří budou mířit do Alp na lyže a neobešli by se tak opět bez nutnosti testů. Jak upozorňuje ministerstvo zahraničních věcí, o délce platnosti očkování debatují i další země včetně ČR. V případě Chorvatska je při prošlém očkování variantou absolvovat PCR test na jeho území a čekat den v izolaci na výsledky.
Pozor na Slovinsko
Další změna se chystá pro turisty, kteří zamíří do Chorvatska přes Slovinsko. Tento týden je poslední, kdy bude tranzit přes Slovinsko snazší. Po 5. září už budou turisty v zemi stavět kontroly, které budou vyžadovat doklad o bezinfekčnosti i od lidí, kteří státem jen projíždějí. Na co si dát pozor? Je zakázáno překračovat slovinsko-chorvatskou hranici na jiném než mezinárodním hraničním přechodu! V případě porušení tohoto pravidla hrozí udělení vysokých pokut, a to všem cestujícím v daném vozidle. Seznam mezinárodních hraničních přechodů, které je možné použít pro překročení slovinsko-chorvatské hranice naleznete ZDE.
Zdroj: koronavirusmzcr.cz, covid.gov.cz, mzv.cz, plf.uzis.cz.