Dovolená

Komplikace pro turisty. Jak se mění cestovatelský semafor od pondělí a pro koho platí výjimky

Turistům se od pondělí ztíží návrat z Německa / Depositphotos
Od pondělí se ztíží cestování z Německa, Madeiry a Baleárských ostrovů. Země se totiž na mapě cestovatele se přesunou do zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19. Nová pravidla platí od 30. srpna.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. srpna 2021   |   18:47

Německo se od pondělí přesouvá do červené kategorie zemí, kde hrozí vysoké riziko nákazy koronavirem. Na přísnější podmínky cestování se musejí připravit jen ti, kteří se ze země vrací a nejsou plně očkováni. Zároveň platí zachování všech výjimek pro malý příhraniční styk, pendlery apod.

Komplikace pro turisty, kteří se vracejí z Německa

Mezi červené země přejde také Madeira a Baleárské ostrovy. Oranžově se pak od nového týdne zbarví San Marino. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí. Při návratu z červených zemí musí lidé v ČR podstoupit PCR test a do jeho výsledku zůstat v samoizolaci. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledním půlroce prodělali COVID-19.

Dosud bylo Německo mezi zeměmi se středním rizikem označenými oranžově, při návratu z těchto států jsou podmínky mírnější. Změny vycházejí z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Na přesun Německa upozornil na Twitteru i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Už i Německo se nově na mapě ECDC objevilo mezi takzvanými červenými zeměmi. Tedy státy s vysokým rizikem nákazy. Znova bych vás chtěl požádat, abyste byli opravdu opatrní. A pokud ještě nejste, nechte se prosím očkovat," napsal ministr.

V Německu v poslední době stoupá takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel. V pátek ráno se tento údaj nacházel na hodnotě 70,3, před týdnem to bylo 48,8. V ČR zůstává devět dní v řadě na hodnotě 12.

Ministerstvo zahraničí se řídí cestovatelským semaforem, který každý pátek aktualizuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Změny budou platit od pondělí 30. srpna.

Jaké jsou podmínky návratu

Pro země vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy, které jsou v mapě označené červeně a tmavě červeně, je podle ministerstva zahraničí nutné před návratem hromadnou dopravou vyplnit příjezdový formulář a podstoupit antigenní nebo PCR test. Po příjezdu pak musí cestovatelé nejdříve pátý a nejpozději čtrnáctý den po návratu do Česka podstoupit PCR test. Do té doby je povinná samoizolace. V případě individuální dopravy není třeba se před započetím cesty testovat.

Cestovatelský semafor od 30. srpna

Zelená ketagorie

Do zelené kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy bude patřit Albánie, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Vatikán. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan. 

Oranžová kategorie

Do oranžové kategorie zemí se středním rizikem nákazy bude patřit Chorvatsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rakousko, Itálie, Finsko, Malta, Norsko, Nizozemsko, San Marino a Slovinsko.

Červená kategorie

Do této kategorie patří Andorra, Bulharsko, Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Německo, Estonsko, Francie, Řecko, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko včetně Kanárských a Baleárských ostrovů a Portugalsko včetně Azorských ostrovů a Madeiry.

Tmavě červená kategorie

Z členských zemí EU se tato kategorie týká pouze Kypru.

Do těchto zemí raději necestujte varuje ministerstvo

Kvůli možnému šíření mutací koronaviru ministerstvo důrazně nedoporučuje cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací, pokud to není bezpodmínečně nutné. Jsou označeny černou barvou. Jedná se o Brazílii, Kolumbii, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzánii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Před návratem z těchto zemí musí lidé na test, po návratu je pak čeká desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Opět se to netýká očkovaných a lidí po nemoci.

Zdroj: mzv.cz, plf.uzis.cz

Další zajímavé články
Reklama