Dovolená

Turbulence změn komplikuje dovolenou v Bulharsku. Na co se nově připravit při cestě do země

Cestovatelskaý semafor se od pondělí 23. srpna opět mění / Depositphotos
S dovolenými se letos neodmyslitelně pojí testování na covid-19 a sledování cestovatelského semaforu. Za černého koně letošních destinací bylo ještě na začátku prázdnin považováno Bulharsko, které zůstalo turistům dlouho otevřené a stalo se tak náhradním cílem cest pro dovolenkáře, kteří se nedostali do vytouženého Tuniska nebo Turecka. Jenže právě v Bulharsku se nyní situace mění.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. srpna 2021   |   13:06

Od pondělí 23. srpna bylo Bulharsko nově zařazeno do červené kategorii na tzv. cestovatelském semaforu, kterým se upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření.

Asociace cestovních kanceláří ČR s tímto zařazením ale nesouhlasí a žádá vynětí Bulharska ze seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19. V sobotu to řekl místopředseda asociace pro vnější vztahy Jan Papež. Asociace požaduje také nezávislý audit metody, podle které ministerstvo zdravotnictví jednotlivé země do mapy cestovatele zařazuje. Úřad podle ní bezdůvodně negativně ovlivňuje cestování občanů. Ten uvedl, že seznam vzniká na základě dat, jimiž se řídí celá Evropská unie.

Přesunutí Bulharska mezi červené země s vysokým rizikem nákazy pro vracející se turisty znamená mnohem přísnější podmínky. Lidé přijíždějící hromadnou dopravou musí jít na test ještě před návratem. „K zařazení Bulharska mezi červené země, tedy země s vysokým rizikem nákazy, není žádný reálný důvod, žádná data nedávají k takovému postupu podklady," uvedla asociace.

Asociace cestovních kanceláří žádá vyjmutí Bulharska z červených zemí

Podle ní Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí pro Bulharsko menší riziko nákazy než pro Českou republiku. Poukázala také na to, že od počátku sezony do 11. srpna se podle ministerstva zdravotnictví nákaza po návratu z Bulharska prokázala u 67 lidí, z Česka jich přitom do balkánské země vycestovalo zhruba 200 tisíc. „Žádáme nezávislý audit metody, podle které ministerstvo zdravotnictví zařazuje jednotlivé země do cestovatelského semaforu a žádáme nezávislý audit semaforu samotného," uvedla asociace. Bulharsko patří společně s Řeckem a Chorvatskem k nejoblíbenějším turistickým destinacím Čechů.

Mapu cestovatele se seznamy zemí odstupňovaných podle míry rizika nákazy zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví každý pátek, aktualizuje ji na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Změny vždy platí od pondělí.

Co v současné době platí

Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

Zdroj: mzv.cz, plf.uzis.cz, koronavirus.mzcr.cz, irozhlas.cz.

Další zajímavé články
Reklama