Dovolená

Pozor na nové podmínky pro cestování. V jedné zemi hrozí tučná pokuta

Cestování v roce 2021 je pořádný adrenalin / Depositphotos
Cestování v dnešní době není žádná pohoda. Podmínky se mění den ze dne a turisté často nevědí, jaké podmínky budou aktuálně panovat v cizině a jaké při návratu zpět do vlasti. Pokud tedy nechcete být nepříjemně překvapeni, nezbývá nic jiného, než sledovat stále se měnící opatření.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. srpna 2021   |   14:13

Kdo loňskou zahraniční dovolenou odložil s tím, že letos si to pořádně vynahradí, nijak si nepolepšil. Rok 2021 se nese ve znamení změn a omezení. Experti na cestování proto doporučují sledovat neustále se měnící opatření. Co se nového mění od tohoto a příštího týdne? Pozor si dejte ve Slovinsku, kde hrozí velké pokuty.

Co vás čeká v Rakousku 

Pro turistické cesty do Rakouska už nestačí první dávka vakcíny proti koronaviru. Nově platí coby důkaz bezinfekčnosti vedle provedeného testu či dokladu prodělání nemoci jen dokončené očkování. Rakousko navíc zpřísňuje i některá další opatření proti šíření nákazy koronavirem. Tyrolsko opět zavádí povinnost nosit respirátory například při nakupování a na dalších místech, kde se setkává větší množství lidí.

Rakouská vláda zpřísněním reaguje na rychlý nárůst počtu nakažených koronavirem v posledních dnech. V pondělí zdravotnické úřady ohlásily 866 nových případů za posledních 24 hodin. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, je nyní na hodnotě 69,2.

Změny od 23. srpna

Od pondělí 23. srpna vypadne ze seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy Tunisko, Rusko nebo Indie. Uvedl to v pondělí po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

Cestování v roce 2021 je poměrně komplikované

V seznamu zůstane sedm států. Od stejného termínu bude navíc Česko uznávat očkování proti koronaviru u lidí ze zemí mimo Evropskou unii, pokud bude jejich vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. 

Zpřísňuje Slovinsko

Mění se pravidla ve Slovinsku. Zpřísnění se týká  tranzitu, země bude od 23. srpna vyžadovat doklad o bezinfekčnosti i od lidí, kteří státem jen projíždějí. 

Na co si dát pozor? Je zakázáno překračovat slovinsko-chorvatskou hranici na jiném než mezinárodním hraničním přechodu! V případě porušení tohoto pravidla hrozí udělení vysokých pokut, a to všem cestujícím v daném vozidle. Seznam mezinárodních hraničních přechodů, které je možné použít pro překročení slovinsko-chorvatské hranice naleznete ZDE.

Návrat do České republiky

Při návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy nemusejí na testy a do samoizolace plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali COVID-19. Ostatní musejí podstoupit před cestou PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Změna v uznávání očkování se podle Vojtěcha bude týkat například Britů, kteří jsou často očkování vakcínou AstraZeneca vyráběnou v Indii. Dosud platí, že se v Česku musejí standardně testovat.

Pro rodinné příslušníky ze zemí, ze kterých bylo kvůli covidu složité přicestovat, budou standardně vydávána víza. To se ale nebude týkat extrémně rizikových zemí. Po diskusi bude také nově umožněno testování samotestem pod on-line dohledem zdravotníka. Testovaný takový dokument bude moci používat nejdéle po dobu 24 hodin, uvedl Vojtěch.

Zdroj: iatatravelcentre.com, plf.uzis.cz, covid.gov.cz.

Další zajímavé články
Reklama