Dovolená

Připravte se na výrazné změny v cestovatelském semaforu. Řada zemí zpřísňuje

Pozor, ať na cestách neskončíte v karanténě / Depositphotos
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí ztmavnou některé země vyhledávané českými turisty. Pokud nechcete být nepříjemně překvapeni, nezbývá nic jiného, než sledovat stále se měnící opatření.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. srpna 2021   |   10:12

Podmínky pro cestování se letos mění doslova před očima. Od pondělí 23. srpna se zpřísní podmínky pro návrat Čechů z Černé Hory, Izraele, Kosova, Libanonu, Severní Makedonie a USA. A to zásadně. Tyto země se přesunou ze zelené kategorie rovnou do tmavě červené, která značí země s velmi vysokým rizikem nákazy. Po návratu tak budou muset lidé do karantény. Rozšiřuje se také seznam zemí v červené kategorii. V pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nový cestovatelský semafor od pondělí 23. srpna

Odkud bude stačit test a kdy skončíte v karanténě? Jak vypadá seznam zemí rozdělený podle rizika?

Zelené státy

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy, které jsou označené zelenou barvou, budou v Evropě patřit Albánie, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Vatikán. 

Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan.

Podmínky návratu do ČR

Při návratu z těchto zemí musí cestující před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Před cestou do ČR či nejpozději do 5 dní po návratu na území ČR je pak nutné absolvovat test. Než cestující obdrží výsledek, musí být v samoizolaci. Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali COVID-19.

Oranžové státy

Mezi oranžovými státy se středním rizikem nákazy budou Chorvatsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rakousko, Itálie, Finsko, Malta, Německo, Norsko, Nizozemsko, Slovinsko a také portugalská Madeira.

Podmínky návratu do ČR

Při návratu z těchto zemí musí cestující před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Před cestou do ČR či nejpozději do 5 dní po návratu na území ČR je pak nutné absolvovat test.

Cestovatelský semafor se mění

Než cestující obdrží výsledek, musí být v samoizolaci. Podmínky jsou stejné jako po návratu ze zemí zelené kategorie. Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali COVID-19.

Červené státy

V červené kategorii budou Andorra, Bulharsko, Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Estonsko, Francie, Řecko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.

Podmínky návratu do ČR

Při návratu z těchto zemí musí cestující před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Cestující, kteří přijíždějí hromadnou dopravou (autobusem, letecky...), musí před návratem do ČR absolvovat test. Po návratu je nutné absolvovat další test (PCR) mezi 5. a 14. dnem, do jeho výsledku musí cestující zůstat v samoizolaci. Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali COVID-19.

Tmavě červené státy 

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, která je na mapě tmavě červená, spadají ostatní země mimo EU. Z členských zemí EU se jedná o Kypr a španělské Baleárské ostrovy.

Podmínky návratu do ČR

Při návratu z těchto zemí musí cestující před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Cestující, kteří přijíždějí hromadnou dopravou (autobusem, letecky...), musí před návratem do ČR absolvovat test. Po návratu je nutné absolvovat další test(PCR) mezi 5. a 14. dnem, do jeho výsledku musí cestující zůstat v samoizolaci. Podmínky jsou stejné jako po návratu ze zemí červené kategorie. Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali COVID-19.

Černé státy

Kvůli možnému šíření mutací koronaviru ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat do černě označených zemí, kde je extrémní riziko nákazy. Jedná se o Brazílii, Kolumbii, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzánii včetně ostrovů Zanzibar a Pemba.

Podmínky návratu do ČR

Při návratu z těchto zemí musí cestující před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole. Cestující musí před návratem do ČR absolvovat test. 

Stejně tak musí mít u sebe potvrzení o rezervaci PCR testu, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území ČR. Po návratu pak musí lidé zůstat deset dní v samoizolaci a mezi 10. a 14. dnem absolvovat kontrolní PCR test.

Česko zohledňuje i pozitivitu testů

Mezinárodně uznávaným parametrem pro srovnávání zemí a jejich zařazování na semafor jsou počty nově nakažených v sedmi či čtrnáctidenním intervalu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Česko má ovšem trochu jinou metodiku. Může se tak stát, že ačkoliv některé země mají nižší počty nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel než jiné, jsou v tmavší kategorii.

Uznávání očkování

Od pondělí bude Česko uznávat také očkování u obyvatel třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou, kterou schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky nebo Světová zdravotnická organizace. Musí ale mít u sebe ověřitelný certifikát.

Zdroj: mzv.cz, plf.uzis.cz, koronavirus.mzcr.cz.

Další zajímavé články
Reklama