Dovolená

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestování se letos stalo adrenalinovým zážitkem / Depositphotos
Podmínky pro cestování se letos mění doslova před očima. V pátek české úřady přeřadily několik oblíbených dovolenkových destinací Čechů mezi rizikové země. To pro české turisty znamená velké komplikace při návratu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. července 2021   |   10:04

Letošní dovolená se tak stala doslova adrenalinovým zážitkem a nárůst nakažených koronavirem a rozmach mutace delta ve světě komplikuje cestovatelské plány mnoha Češek a Čechů.

Od pondělí nové rizikové země

S účinností od pondělí 26.7. jsou Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy považovány za země s velmi vysokou mírou rizika nákazy. Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku a to nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu.

Pozor! Cestovatelská mapa se mění.

Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Ještě před návratem se prokázání bezinfekčnosti vyžaduje pouze v případě, že cestující využije veřejnou dopravu. Platí zde povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář. Mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy patří dále Kypr, Nizozemsko, Turecko a Velká Británie.

Jak je na tom Chorvatsko

Mezi zelenými zeměmi, tedy s těmi s nízkým rizikem nákazy, patří Chorvatsko. Ale i to se může během tohoto týdne změnit, neboť chorvatské úřady evidují nárůst nákazy v zemi. V současné době před návratem do Česka lidem stačí vyplnit příjezdový formulář a do pěti dní po návratu absolvovat PCR nebo antigenní test.

Chorvaté navíc oznámili, že prodlužují dobu platnosti očkování ze 7 na 9 měsíců po druhé dávce. „Češi naočkovaní mezi prvními na začátku roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem," oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek. K zeleným zemím se ještě řadí Slovensko, Itálie, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Bulharsko či Slovinsko.

Dovolená v Řecku se komplikuje

V pátek české úřady přeřadily mezi rizikové země i Řecko. To pro české turisty znamená velké komplikace při návratu, zejména těch turistů, kteří se již v Řecku nacházejí.

Pro červené a tmavě červené země na cestovatelské semaforu, tj. s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy, platí následující podmínky pro návrat:

  • Před návratem do ČR se vyplňuje příjezdový formulář.
  • Nutné je podstoupit ještě před cestou antigenní nebo PCR test, pokud k návratu lidé použijí hromadnou dopravu. Pro ně platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.
  • V případě návratu do ČR individuální přepravou není třeba dělat test před cestou, ale je nutné se testovat nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po návratu. Do doby výsledku PCR testu je nutná samoizolace.
  • Samoizolace se nevztahuje na plně očkované a lidi po covidu.

Do těchto zemí raději necestujte

Z důvodu možného šíření nových variant viru Ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambii a Zimbabwe.

V případě návratu z těchto zemí mají osoby, které mají alespoň 14 dní po plném očkování nebo ty, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19, povinnost vyplnit Příjezdový formulář, nemusí však podstupovat testování a samoizolaci. Pro ostatní je nutné podstoupit před cestou na území ČR PCR test a následně setrvat 10 dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Zdroj: mzc.cr. plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama