Dovolená

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální info pro cestující a jedna novinka nakonec

Nárůst nakažených koronavirem a rozmach mutace delta ve světě komplikuje cestovatelské plány / Depositphotos
Letošní dovolená se stala adrenalinovým zážitkem. Nárůst nakažených koronavirem a rozmach mutace delta ve světě komplikuje cestovatelské plány mnoha Češek a Čechů. A podmínky cestování se mění téměř každý den. Kdo je nesleduje, může být na svých cestách nepříjemně překvapený.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

10. července 2021   |   09:48

Covidová pravidla se mění doslova před očima. Pojďme si přiblížit, co se změnilo od pátku 9. července.

Nová pravidla od 9. července

Nová covidová pravidla se týkají zejména návratu do České republiky ze zahraničí. Od pátku 9. července odpadá povinnost testování či karantény pro plně naočkované osoby vracející se ze zahraničí. Informaci uvedl ve čtvrtek 8. července ministr zahraničí Jakub Kulhánek na svém Twitteru. Stejné podmínky platí také pro osoby, které v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Návraty ze zemí s extrémním rizikem nákazy 

Nutné doplnit, že výše uvedené se nevztahuje na návraty do Česka ze zemí s extrémním rizikem nákazy covid-19.

Koronavirus komplikuje cestovatelské plány

Tyto země jsou označeny černou barvou v tzv. cestovatelském semaforu a jedná se o jednu z 5 kategorií zemí dle míry rizika nákazy. Přehled jednotlivých kategorií naleznete na stránkách MZVČR.

Prokázání se certifikátem 

Dále platí, že plně naočkované osoby se prokážou národním certifikátem o dokončeném očkování. Za plné naočkování je považováno uplynutí 14 dnů od aplikace druhé očkovací látky v případě dvoudávkového schématu či 14 dnů od aplikace první očkovací látky v případě jednodávkového očkovacího schématu. Stejně tak osoby, které prodělaly v posledních 180 dnech nemoc covid-19, se budou muset prokázat certifikátem o prodělané nemoci covid-19.

Návrat ze zelených a oranžových zemí

Pro osoby, které nejsou plně naočkovány ani neprodělaly v posledních 180 dnech nemoc covid-19, platí nutnost otestovat se po návratu ze všech zemí označených zelenou (nízké riziko nákazy) či oranžovou barvou (střední riziko nákazy).

Test lze absolvovat maximálně do 5 dní od návratu do České republiky. V případě, že podstoupíte antigenní test, jeho platnost je 48 dní, PCR test je pak platný 72 hodin od odběru.

Návrat z červených a tmavě červených zemí

Pokud se vracíte ze zemí s vysokým rizikem nákazy covid-19 (červená barva) nebo s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva) a nejste plně naočkováni nebo jste neprodělali onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech, musíte nejdříve 5. den (nejpozději 14. den) od návratu do Česka podstoupit PCR test a do té doby být v karanténě.

Příjezdový formulář platí pro všechny bez výjimek

Pro všechny osoby však platí při návratu ze zahraničí do ČR jedna společná podmínka, a to vyplnění příjezdového formuláře. Formulář putuje do krajské hygienické stanice pro evidenci a kontrolu. Je pravděpodobné, že potvrzení o jeho vyplnění budete ukazovat na hranicích.

Změna v souvislosti s bezinfekčností po aplikaci první dávky vakcíny

Další důležitou změnou, která nabude platnosti 9. července, je pravidlo bezinfekčnosti. Doposud se považovalo za bezinfekčnost 22 a více dnů od uplynutí první dávky vakcíny v případě dvoudávkového očkovacího schématu. To se od pátku ruší.

Za bezinfekční se budou nově uznávat pouze lidé, kterým uplynulo 14 a více dní od aplikace druhé očkovací látky v případě dvoudávkového očkovacího schématu nebo 14 a více dní od první dávky v případě jednodávkového schématu. Stejně tak bude bezinfekčnost uznávána u osob, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Malta mění podmínky

Od středy 14. července 2021 budou moci na Maltu cestovat pouze osoby s očkovacím certifikátem ( z Malty, EU nebo VB) a od tohoto data budou rovněž uzavřeny jazykové školy. Více na stránkách mzv. cz.

Do 14. července: Cestující na Maltu starší 5 let musí před odletem mít EU Covid Certifikát a vyplnit EU PLF formulář. Certifikát je pro Maltu platný pouze pokud potvrzuje negativní výsledek RT-PCR testu na Covid 19 provedený výtěrem z nosohltanu ne starším 72h, nebo ukončené očkování 14 dní od poslední dávky. Potvrzení o vyléčení z nemoci Covid Malta neuznává, rovněž neuznává očkování pouze po první dávce u vakcín, které vyžadují dvě dávky a neuznává antigenní test. Děti do 5 let Certifikát ani test mít nemusí.

Zdroj: mzv.cz, uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama