autor Jitka Jarošová
01. července 2021 | 17:02
V případě očkování lze do země vstoupit i po první dávce, a to po uplynutí 22 dní od aplikování. O náhlé změně informoval zástupce chorvatského turistického centra v Praze. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek uvedl, že ve čtvrtek ještě chorvatská strana covid pas požadovat na hranicích nebude, jakkoli je novinka jinak účinná od 1. července. Změnu potvrdilo i chorvatské velvyslanectví v Česku. Ještě 30. června se na hranicích stačilo prokázat pouze platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Turisté jedoucí do Chorvatska musí také vyplnit příjezdový formulář Enter Croatia.
Změnu týkající se vstupu do Chorvatska ve středu oznámil ministr vnitra Davor Božinović, který uvedl, že se na ní dohodli na jednání vlády. Vysvětlil, že jejich rozhodnutí úzce souvisí s tím, že v rámci Evropské unie začaly platit covid pasy. Rozhlasová stanice HRT s odkazem na ministra uvádí, že toto pravidlo má být v platnosti do 15. července.
Na hlavních přechodech ze Slovinska do Chorvatska se během noci a rána vytvořily kvůli náhlé změně až tříhodinové kolony, informovala Česká televize v příspěvku na facebooku.
Na co se Češi aktuálně musí připravit při cestě do oblíbených dovolenkových rájů v Evropě?
Řecko
Na pevnině i na řeckých ostrovech platí série nařízení, která místní vláda přijala kvůli pandemii koronaviru. Ta se točí kolem povinnosti nosit ochranu dýchacích cest, ale platí zde i taková, na která jinde nenarazíte. Do země vám stačí klidně jen antigenní test starý maximálně 48 hodin.
Povinná opatření
povinné nošení roušky ve všech uzavřených prostorách
povinné nošení roušky v prostředcích hromadné dopravy
cestující ze všech destinací mohou být při příjezdu do Řecka podrobeni kontrolním antigenním rychlotestům (v případě pozitivního nálezu musí zůstat 10 dní v karanténě)
Na veřejném prostranství v Řecku roušku nosit nemusíte, ale úřady ji důrazně doporučují. Výjimky se vztahují na děti do 3 let, ale také na osoby, kteté mají prokazatelné dýchací problémy.
Bulharsko
Česko se s Bulharskem v polovině června dohodlo na cestování bez jakéhokoli omezení. Turisté tak při příjezdu do země nemusí předkládat potvrzení o prodělané nemoci, očkovací certifikát a dokonce ani PCR či antigenní test s negativním výsledkem. Pokud ovšem odlétáte z měst mimo ČR, například z Vídně či Bratislavy, tak tyto podmínky nemusí platit. Přímo v Bulharsku pak i nadále platí série protikoronavirových opatření.
Povinná opatření
povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách
povinné dodržování rozestupů minimálně 1,5 metru takřka na všech místech
stravovací zařízení a zábavní podniky můžou fungovat do 50 % kapacity
na tržištích a bazarech jsou zavedeny jednosměrné pohyby osob a povinné dodržování rozestupů
Slovensko
S novými opatřeními přichází překvapivě i Slovensko. Země bude od 9. července až na výjimky vyžadovat při vstupu do země pětidenní karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci COVID-19. O středečním rozhodnutí vlády novináře informoval státní tajemník ministerstva zahraničí Martin Klus. Zpřísnění podmínek cestování zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví šířením nakažlivější mutace koronaviru a častým zneužíváním dosavadního systému výjimek.
Zmíněné rozhodnutí slovenské vlády zkomplikuje také cesty neočkovaných českých turistů na dovolenou na Slovensko, kde před propuknutím epidemie covidu Češi tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu v ubytovacích zařízeních. Opatření postihne také Slováky při návratu do vlasti z letních dovolených v zahraničí, pokud se nenechali očkovat. „Princip je postaven na rozlišování mezi očkovanými a neočkovanými osobami. Očkování je stále dobrovolné. S každou volbou přichází nějaká odpovědnost. Očkovaní budou mít mnohem jednodušší přístup z každé země," uvedl Klus. Nově již nebude záležet na tom, ze které země cestující přijíždí. Detaily nových pravidel hraničního režimu určí vyhláška úřadu hlavního hygienika.
Zdroj: MZV.cz, EnterCroatia.mup.hr