Dovolená

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Na vodě zapomenete na starosti všedních dnů / Depositphotos
Dovolená na obytné lodi neboli na hausbótu? Proč ne! Představte si krásné slunečné ráno, probudí vás zpěv ptáků, uděláte pár kroků a skočíte do vody, zatímco se vaří káva. Máte-li rádi koupání, bezcílnou plavbu krásnou krajinou nebo rybaření, domeček na vodě, tedy houseboat, housebot, či hausbót je pro vás ideální volbou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. června 2021   |   10:14

Cestovat se dá různě. Co to letos zkusit trochu netradičně? Máme pro vás skvělé tipy, jak být u vody a přitom se nemuset trmácet k moři.

Zažijte letos dovolenou trochu jinak

Dovolená na hausbótu v Česku a především na Baťově kanále, se stává mezi českými i zahraničními turisty velmi oblíbenou. Není se čemu divit. Baťův kanál se táhne v délce asi 60 km krásnou jižní Moravou a jejími malebnými zákoutími.  

Poznáte Moravu z trochu jiné perspektivy

Plavba lodí po Baťově kanále je velkým zážitkem, takže si na své přijdou celé rodiny. Kanál dnes propojuje Zlínský a Jihomoravský kraj a zasahuje i na Slovensko. Tato vodní cesta byla vybudována v letech 1934 až 1938 na řece Moravě s celkovou délkou 52 kilometrů. Kde se nalodíte či vylodíte, je jen na vás. Stačí si vše naplánovat podle vašich možností a představ o cestování po moravských krajích.

Atraktivní z mnoha hledisek

Baťův kanál je atraktivní z mnoha hledisek. Najdete zde 8 přístavů a 16 menších přístavišť, proplujete celkem 13 plavebními komorami a pod 23 mosty.

Samozřejmě, že pokud absolvujete celou cestu. Plavby na výletních lodích upravují jízdní řády jednotlivých úseků a lodě plují maximální rychlostí 5 km/hodinu.

Plout můžete na vlastní lodi 

Pokud jste nadšenými vodáky, nemusíte se spoléhat jen na oficiální dopravu. Klidně můžete vyplout i s vlastní lodí. Po Baťově kanálu je povoleno řídit bez lodního oprávnění malá plavidla do výkonu 20 kW. Loď nesmí být širší než 5 metrů, a to kvůli velikosti plavebních komor. Přísně zakázáno je splavování jezů. 

Slapy, Kamýk, Orlík

Poznejte hned tři přehradní nádrže na Vltavě najednou: Slapy, Kamýk a Orlík. Budete mít soukromí, jaké vám žádný hotel nemůže nabídnout.

Po vodě můžete pomalu prozkoumávat nádhernou povltavskou krajinu středních a jižních Čech a přitom se bavit všemi letními aktivitami. Cyklističtí nadšenci mohou vzít kolo s sebou na palubu a občas šlápnout do pedálů.

Při plánování dovolené už se nemusíte trápit tím, jak daleko to budete mít k vodě a zda vám bude vyhovovat pláž nebo sousedé v kempu. S hausbótem budete na vodě pořád. Loď bude vaší ložnicí, kuchyní, terasou i koupacím molem. Dopraví vás na místa, kam se po souši nikdo nedostane a kde můžete nerušeně rybařit nebo sbírat houby. Na palubu pohodlně nalodíte kolo a užijete si krásy povltavské krajiny z vody i ze břehu.

K zapůjčení hausbótu nepotřebujete žádné řidičské oprávnění, pouze dva platné průkazy totožnosti a věk nad 18 let. Před vyplutím budete proškoleni z pravidel Řádu plavební bezpečnosti a osvojíte si dovednosti potřebné k ovládání plavidla na vodě.

Zkuste zapomenout na všechny starosti všedních dnů. Na vodě vám to půjde snadno, protože čas zde plyne pomalu a klidně. 

Další zajímavé články
Reklama