Roadtrip

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

Pomalé cestování vám umožní poznat i skrytá zákoutí kolem řek / Shutterstock
Plavba po evropských vodních cestách v malých či větších rodinných člunech se stává v posledních letech obrovským hitem a o stoupajícím zájmu svědčí i například lodní tlačenice na našem Baťově kanále, jenž je se svou délkou 52 kilometrů v porovnání s jinými vodními cestami v Evropě trpaslíkem. Pokud vás láká tento netradiční způsob dovolené, máte nejvyšší čas si nějakou tu lodičku zajistit, protože ty nejhezčí rychle mizí a mnohdy jsou rezervovány i více než rok dopředu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. prosince 2018   |   14:29

Řada cestovních kanceláří sice nabízí říční plavby na luxusně vybavených lodích, plujících například po Dunaji, Rýně, Labi, Seine či Loiře, ale v takovýchto plovoucích hotelech nikdy nezažijete tu svobodu a volnost, přímý kontakt s přírodou i místními lidmi, jako při plavbě vlastní lodí. Necestujete po velkých řekách, ale po malých kanálech, tvořících v mnoha zemi husté sítě vodních cest. Pomalé cestování vám umožní poznat i skrytá zákoutí kolem řek a kanálů, navštívit rázovité vesničky a třeba i ochutnávat místní speciality.

Co si můžete půjčit

Prakticky všechno, co pluje. Od malé bárky, až po luxusní hausbót, třeba pro 10 osob. V největší oblibě jsou však rodinné lodě pro čtyři osoby. Ty jsou dnes vybaveny tak dokonale, že se na nich budete cítit jako doma. Mají všechno, co potřebujete k týdenní, nebo i delší plavbě. Najdete v nich oddělené ložnice, plně vybavenou kuchyň, sociální zařízení, pohodlný obývák s televizí a samozřejmě nechybí ani satelitní navigace.

Dovolená na vodě vás finančně nevyčerpá

A ceny? Možná máte představu, že jde o luxusní způsob dovolené jen pro boháče, ale to je omyl. Ceny plně vybavených lodí pro čtyři osoby se pohybují v přepočtu od 30 000 korun za týden a takový desetilůžkový hausbót pro velkou partu vyjde na něco přes 50 000 korun. Když to rozpočítáte na osoby, zjistíte, že jde o jednu z nejlevnějších forem dovolené.

Canal du Midi, Francie

Canal du Midi je nejen ve Francii, ale i ve světě známý jako jedna z nejlepších tras pro lodní plavby. Provede vás regionem Languedoc, nyní součástí Occitánie, od Toulouse po Etang de Thau. Plavba po tomto kanále je dokonalým způsobem, jak zažít slunečnou tvář Francie, nacházející se severně od Pyrenejí. Krajina je největší vinařskou oblastí v celé zemi, což znamená, že budete plout kolem spousty vinic, s bohatými ochutnávkami vín. Cestou uvidíte řadu jedinečných vesniček a měst v okolí, včetně starobylého opevněného Carcassonne, městečka Capestang a Pezenas, kde si přijdou na své i náruživí milovníci trhů a nákupů.

Amsterdam a okolí, Holandsko

Město je svými kanály proslulé, a tak není překvapením, že Holandsko nabízí skvělou příležitost k rekreační plavbě na lodi. Ať už se rozhodnete zahájit plavbu v Amsterdamu nebo jinde, plavba po holandských vodních cestách je skvělým způsobem, jak poznat krajinu i historii Nizozemska a navštívit zajímavosti, jako jsou nádherné, květinové zahrady Keukenhofu. Poznejte uměleckou historii a zastavte se v městě Haarlem, v muzeu Frans Hals, ve kterém je v nádherná sbírka obrazů holandských mistrů nebo v městě Leiden, rodišti Rembrandta.

Burgundsko, Francie

Burgundsko je pro plavby jedním z nejpopulárnějších regionů v celé Evropě a nabízí více než 900 kilometrů vodních cest. Pokud hledáte místo, kde se historie potkává s nádhernými scenériemi, je to právě v severním Burgundsku. Během plavby si můžete užívat spoustu aktivit, včetně procházek barevnými vesnicemi, nebo cykloturistiky podél kanálu. Jižní Burgundsko zase nabízí příležitosti vychutnat si více přírodních scenérií a návštěv kouzelných zámků podél kanálů. V Burgundsku jsou nejpopulárnější pro lodní plavby Canal de Bourgogne, Canal du Nivernais, a Canal du Centre. Bez ohledu na to, jakou trasu si vyberete, všude můžete počítat s ochutnávkou těch nejlepších vín na světě.

Řeka Mosel, Německo

Rekreační plavby údolím řeky Mosel poblíž západní hranice Německa, nabízejí příležitost prozkoumat tuto nevelkou řeku a hrady, lesy, vinice a vesnice, nacházející se v této oblasti. Výletní plavba na řece Mosel umožňuje příležitost navštívit Trevír, nejstarší město v Německu, kde se nachází řada památek na římské osídlení a kde vás uchvátí i nádherné středověké náměstí. Cestou si můžete vyšlápnout na nádherně zachovalý hrad Eltz, který vypadá jako by jej někdo vytrhl přímo ze stránek pohádkové knížky. Za návštěvu stojí i historické centrum Saarburgu se zříceninou hradu a 20 metrů vysokým vodopádem, který se nachází přímo v centru města.

Řeka Po a Bianco Canal, Itálie

Úplně jinou Itálii, než znáte z pobytů u moře, nebo v historických městech, poznáte při lodní plavbě Itálii po řece Po a kanálu Bianco. Výchozím bodem jsou většinou Benátky. Na italském, zcela zvláštním výletním plavidle, si můžete vychutnávat úžasnou krajinu a malá umělecká města, jako jsou Chiogga, Ferrara a Mantova.

Z Benátek rovnou na italský venkov

Jako při každé návštěvě Itálie, si přijdou na své milovníci historie a umění. Výletní plavba ale nabízí i zastávky mimo známá, turistická místa, jako jsou vily, známé jako místa pobytu slavných spisovatelů i turistickým ruchem dosud nezasažené lokality, kde poznáte tu pravou Itálii a kde ochutnáte ve venkovských tratoriích kulinářské speciality, jaké vám městské hotely nenabídnou.

Řeka Shannon, Irsko

Pokud chcete poznat Irsko trochu jinak a vyhnout se davům v Dublinu, není lepší volby než si vypůjčit obytný člun a vydat se po řece Shannon. Tak poznáte nádhernou irskou krajinu nejlépe. Zastavte se v malých osadách a vesničkách, jako je Killaloe, i ve větších městech jako je Galway. Cestou můžete navštívit spoustu starobylých hradů, zámků a klášterů, které potěší zejména milovníky historie.

Nicméně největším vrcholem lodní plavby po Shannonu je možnost zastavit se, po odbočení na řeku Brosna, v Kilbeggan Distillery, nejstarší palírně na světě, založené už v roce 1757.Zdejší irská whiskey je považována za jednu z nejlepších na světě a protože v obchodech se s ní téměř nesetkáte, můžete ji ochutnat jen zde. Lodní trasa také nabízí jedinečnou možnost navštívit klášter z 6. století v Clonmacnoise, kde můžete doslova vystoupit z vašeho člunu rovnou do historie.

Další zajímavé články
Reklama