Dovolená

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale zamilujete si ho na první dobrou

Ostrov Kos patří mezi nejmenší, které v Řecku najdete / Depositphotos
Už se nemůžete dočkat, až letos vyrazíte na dovolenou? Pokud stále nemáte vybráno, zkuste třeba malinký řecký ostrov Kos. Nádherné pláže jsou v Řecku samozřejmostí a s nadsázkou by se dalo říci, že ostrov Kos je vlastně jedna velká pláž.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. dubna 2021   |   12:19

Řecký Kos, domov Hippokrata, otce lékařství, patří k ostrovům rozlohou menším, avšak o to bohatším na pamětihodnosti a turisticky atraktivní lokality. Díky poměrně rovinatému profilu je oblíbeným cílem všech, kteří se rádi vydávají na objevné pěší a cyklistické túry. A tomu je také ostrov Kos přizpůsoben. Je doslova posetý propletencem stezek vhodných k dlouhým procházkám či vyjížďkám.

Jedna velká památka

Ostrov Kos je vlastně jedna velká památka. Skvosty stavitelství se nachází ve východní části ostrova. Osídlení se datuje zhruba do 4. století před naším letopočtem, a tak je zřejmé, že o pozůstatky dávné historie tady nebude nouze.

Ostrov Kos je vlastně jedna velká pláž

Asi nejnavštěvovanější je Hrad rytířů Řádu sv. Jana s architektonickými pozůstatky z doby antické, jenž je dominantou přístavu. Před pevností najdeme slavný Hippokratův platan s obvodem 12 metrů, který údajně slavný lékař sám zasadil a později prý pod ním i vyučoval své žáky. Legenda je legenda. I když stáří stromu neodpovídá, vychutnejte si mystickou atmosféru tohoto místa. 

Raritou ostrova je antická nemocnice Asklepion, kterou najdeme západně od hlavního města. Jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických památek na ostrově a v celém souostroví vůbec. Působil zde údajně i již zmíněný Hippokrates.

Zajímavou atrakcí je i solné jezero, které je v létě vyschlé a pokryté vrstvou soli. Vyschlé dno, táhnoucí se v délce dvou kilometrů, připomíná ledovou plochu. V podzimním a zimním období se pak jezero naplní. Tento jedinečný přírodní úkaz naleznete na planině nedaleko letoviska Tigaki na severním pobřeží ostrova.

Hlavním lákadlem jsou ale zdejší úžasné pláže, jimiž je ostrov lemován, a které jsou nejčastěji pokryty pískem a omývány křišťálově čistou vodou. Do kterých letovisek se vydat?

Lambi

Pokud si chcete přes den užívat krásné pláže a večer, rušného městského života, našli jste to správné letovisko. Lambi se nachází jen pár kilometrů od hlavního města Kós, kam se dostanete autem nebo místním autobusem.

Letovisko má asi kilometr dlouhou písčito-oblázkovou pláž s lehátky a slunečníky a množstvím možností pro sportovní vyžití. U pláže se nachází restaurace a bary, kde se lze osvěžit i schovat do příjemného chladivého stínu.

Tigaki 

Necelých 10 km od hlavního města se nachází letovisko Tigaki, ve kterém najdete téměř deset kilometrů dlouhou písečnou pláž. Na procházky i ranní běh pláž v Tigaki přímo vybízí. Modravé moře nabírá hloubku jen velmi pozvolna, proto se tu všude cákají a pobíhají děti. Noční život není v Tigaki nikterak rušný, do pozdních nočních hodin se v tomto letovisku nežije.

Kefalos

Letovisko Kefalos je určené pro ty, co mají rádi málo objevená místa a klid. Letovisko a původní vesnička Kefalos je nejméně turistickou oblastí Kosu. Vyznačuje překrásnými ještě panenskými plážemi. U letoviska najdeme hned dvě oblázkovo-písčité pláže. Jedna se jmenuje Agios Stefanos a lemuje severovýchodní část letoviska. Výhled z této pláže pak zdobí malý skalnatý ostrůvek Kastri s bělostným kostelem. 

Na Kosu se prostě dá prožít dovolená, a to jak lenošivá na krásných plážích, tak i plná pohybu při procházkách či projížďkách vnitrozemím ostrova.

Další zajímavé články
Reklama