Dovolená

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady jsou lidé jednoduše šťastní

Panama patří mezi nejbohatší země ve Střední Americe, a to nejen co do ekonomiky. / Depositphotos
Zachvátila vás touha po cestování a chtěli byste poznat místa, nepoznamenaná masovým turistickým ruchem? Co se vydat do Panamy. Malá země uprostřed Střední Ameriky, rozlohou téměř stejně veliká jako Česká republika, nabízí nepřeberné možnosti, jak si užít dovolenou v exotice. Ne nadarmo se říká, že v Panamě žije jeden z nejšťastnějších národů na světě.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

06. října 2020   |   15:37

Panama patří mezi nejbohatší země ve Střední Americe, a to nejen co do ekonomiky. Přírodní bohatství, na které tu narazíte na každém kroku, řadí Panamu mezi nejkrásnější exotické skvosty na světě. Co vlastně můžete od této země dvou oceánů čekat a která místa tady navštívit?

Nádherná příroda především

Panama je velmi bohatá na přírodní krásy. Cizince láká, kromě plážového odpočinku, i k návštěvě mnoha národních parků a rezervací, ve kterých narazíte na zajímavé druhy fauny i flóry. Břehy rovníkové Panamy jsou ze severu omývány vlnami Karibského moře a z jihu Tichým oceánem. Západní část země zaplňuje vulkanické pohoří Cordillera de Talamance, kde se tyčí nejvyšší hora vulkanického původu Volcán Barú.

Mlžný prales

Kousek od úpatí hory se nachází mlžný prales, zahalený celoročně do nízké oblačnosti, která se dotýká korun pralesních stromů.

Panama mezi nejkrásnější exotické skvosty na světě

V mlžném lese žijí původní kmeny indiánů, kteří se o prales starají a příchozí návštěvníky v rezervaci přivítají a pralesem provedou. Milovníci přírody mohou navštívit Národní park La Amistad, který je porostlý původním tropickým deštným pralesem. Můžete tu potkat zvířata, jako je jaguár, oncilla, puma a nespočet druhů ptáků, obojživelníků a plazů.

Národní parky 

Portobelo

Jen 2 hodiny jízdy od Panama City leží Národní park Portobelo. Chráněné území se rozkládá kolem stejnojmenného města. Nachází se tu španělská obranná pevnost s desítkami zrezivělých kanónů, mířících k hladině řeky. Jejich úkolem bylo bránit město proti nájezdům pirátů, lačnících po zásobách stříbra a zlata, které byly ze zdejšího přístavu vyváženy do Španělska. Městské opevnění je díky své výjimečnosti zapsáno na seznamu UNESCO.

Derién

Národní park Darién leží na východě země. V rozsáhlých tropických lesích je k vidění nejen nepřeberné množství vzácných druhů zvířat, včetně živého symbolu Panamy, divoké harpyje. Na území parku mají své domovy příslušníci domorodých kmenů Embera, Kuna a Wounaan.

Coiba

Národní park Coiba je mořská rezervace, čítající 38 ostrovů. Pod mořskou hladinou jsou tu k vidění hejna mant obrovských, mořských koníků, žraloků velrybích i pestrobarevných ryb.

K území Panamy patří více než tisíc ostrovů, omývaných vlnami Karibského moře i Tichého oceánu. Oblíbeným výletním místem místních i turistů je ostrov Taboga, přezdívaný jako „Ostrov květin“, který je sopečního původu. Tropický ráj leží jen 30 minut plavby od hlavního města. Navštívit můžete i souostroví Bocas del Toro. Nachází se na západě státu při hranicích s Kostarikou na pobřeží Karibského moře a je významnou turistickou destinací země.

Panamský průplav 

Návštěva Panamy by nebyla kompletní bez prohlídky jednoho z největších stavebních děl moderních dějin: Panamského průplavu. Jedna z nejdůležitějších světových vodních cest propojila Atlantský a Tichý oceán a zkrátila tak lodím cestu až o několik týdnů. Během stavby průplavu bylo zatopeno 29 vesnic, přemístěno 150 miliónů tun zeminy a o své domovy přišlo 50 tisíc lidí. Přehrazením tropické řeky vzniklo 425 km² velké jezero a voda stoupla 26 m nad úroveň moře. Obrovskou masu vody drží na místě gigantická zdymadla.

Průplavem propluje ročně až 20 000 lodí. Zatopení rozsáhlých oblastí vzalo domovy nejen lidem, ale také mnoha zvířatům. Ta šťastnější našla útočiště na kopcích, které se proměnily v zelené ostrovy. Dále se tu vyvíjela zcela izolována od okolního světa. Barro Colorado je jedním z těchto ostrovů, kde vznikla vědecká rezervace zaměřená na jejich výzkum.

Panama zkrátka patří mezi nejkrásnější místa k odpočinku i turistice. Krásy nedotčené tropické přírody, azurové moře a oceány, moderní hlavní město s luxusními hotely lákají návštěvníky z celého světa toužící prozkoumat tento ráj na zemi.

Další zajímavé články
Reklama