autor Jitka Jarošová
26. srpna 2020 | 10:19
Nachází se v severovýchodní částí Polska a je skvělým místem pro vaši dovolenou. Tzv. Helská kosa se nachází v severním Polsku ve vojvodství Pomořansko a je pojmenována podle městečka Hel, které stojí na její špičce. Písečný poloostrov vybíhá z města Wladyslawowo na západě a celý měří 35 kilometrů. Tento pás o šířce 150 metrů v nejužším a 3 kilometry v nejširším bodě odděluje Pucký záliv od Baltského moře.
Písečné duny dosahující až 10 metrů
Helská kosa je jedním z oblíbených letovisek u polského Baltu. V místech Puckého zálivu není voda příliš studená a díky větru vanoucímu od Baltského moře je Helská kosa rájem pro windsurfaře. Pro Helskou kosu jsou rovněž charakteristické duny bílého písku dosahující výšky 2 až 10 metrů.
Město Hel
Největším a zároveň nejvzdálenějším městem na kose je město Hel, podle něhož má celý poloostrov jméno. S pevninou je Hel spojen silnicí i železnicí, v jeho okolí byla vyhlášena přírodní rezervace Helské duny a v bývalé německé dělostřelecké baterii zřízeno Muzeum obrany pobřeží.
Vojenský prostor
Helská kosa poskytuje strategickou ochranu třem velkým městům – Gdaňsku, Gdyni a Sopotám. Tohoto strategického významu si byli místní velmi dobře vědomi během válek. Po 1. světové válce byla z okolí Helské kosy vytvořena obranná pevnost, s posádkou čítající 3 000 vojáků.
Od roku 1931 byla přísně vojenským prostorem a budování civilních obydlí či hotelů zde bylo zakázáno. V roce 1939 polští vojáci dokonce vyhodili část poloostrova do povětří a udělali z něj vojensky opevněný ostrov.
Při obsazování Polska v roce 1939 byla bitva o Hel jednou z nejdelších – trvala celý měsíc. Nakonec se Helská kosa do rukou nacistů přeci jen dostala, a podrželi si ji až do 14. května 1945. Po 2. světové válce byla Helská kosa dále využívána k vojenským účelům a v 50. letech byla na poloostrově rozmístěna další děla a pevnosti. Dnes jsou tato zařízení zpřístupněna turistům.
Co dělat na Helu?
- Poloostrov Hel je rájem cyklistů. Vyrazte napříč ostrovem na kole. Celým poloostrovem vede příjemná, udržovaná cyklostezka - pojedete hlavně po rovině, táhlými borovicovými lesy, a tudíž ji bez problému zvládnou i rodiny s dětmi.
- Navštivte Fokarium, záchrannou stanici pro tuleně, v níž odborný personál pečuje o zraněné a nemocné tuleně. V dopoledních hodinách navíc probíhá i jejich krmení.
- Máte rádi vodní sporty jako paragliding, windsurfing nebo třeba jízdu na vodních skútrech? Skvělé podmínky pro tyto sporty najdete zejména na straně u Baltského moře.
- Pokud milujete historii, jistě nepohrdnete ani Muzeem mořského rybářství s rozhlednou nebo Muzeem obrany pobřeží.
- Za návštěvu stojí také romantický, 40 m vysoký Helský maják a Helské Duny. Nejvyšší místní duna je vysoká 23 m. n. m.
- Nezapomeňte navštívit některou z rybářských hospůdek. Vynikající pochoutkou, kterou byste měli ochutnat, jsou třeba sledě v omáčce, nebo vyhlášený tatarák ze sleďů.
Navštivte Gdaňsk
Gdaňsk je nejvýznamnější polský přístav a patří mezi nejkrásnější města v Severní Evropě. Leží u břehu Baltského moře blízko ústí řeky Visly. Přes město protéká řeka Motlawa a z přístavu se lodí můžete vydat na výlety. Lodních tras je několik a opravdu stojí za to. Do lodí se nastupuje přímo v centru města a pohled je to opravdu parádní. Jednou z nejkrásnějších ulic ve městě je Ulice Mariacka. A právě v ní najdete i Mariacki baziliku, což je největší kostel v Evropě postavený z cihel. Bazilika je tak obrovská, že ji nemůžete nevidět ani kdybyste chtěli.