Dovolená

Fascinující řecký ostrov, který musíte zažít na vlastní kůži

Santorini je nejromantičtějším a nejvíce fotogenickým ostrovem Řecka / Pixabay/ Didiwo
Ať se vydáte na pevninskou část Řecka nebo na jeden z mnoha řeckých ostrovů, všude vás budou lákat pohlednice a suvenýry s obrázkem Santorini, o němž se říká, že je nejznámějším, nejromantičtějším a nejvíce fotogenickým ostrovem Řecka. A něco na tom opravdu bude.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. srpna 2020   |   15:24

Když se řekne řecké ostrovy, většině z nás se vybaví Kréta nebo Rhodos. Pozornost si však zaslouží i ty další. Třeba souostroví Santorini (nebo také Théra) ležící na rozhraní Egejského a Krétského moře.

Théra byl kdysi kruhovitý ostrov v jehož středu se zvedal vulkanický kužel Strongyli (v překladu "jedno kolo"). Sopka v průběhu dlouhé historie narůstala a po střídajících se obdobích klidu i mírné aktivity ukázala svoji pravou sílu. Kolem roku 1600 př. n. l. došlo k tak mohutné explozi, která doslova rozmetala celý sopečný kráter a uprostřed ostrova Santorini vznikla kaldera, kterou okamžitě zaplavilo okolní moře. O velikosti výbuchu svědčí i fakt, že na více než 100 kilometrů vzdálené Krétě dokázala tato erupce poničit významné mínojské paláce.

Dnes tak souostroví Santorini tvoří největší ostrov Théra (vypadá jako podkova obepínající malý záliv, podle jiných zase jako rozevřená čelist), naproti němu menší ostrov Therasia a malinký ostrůvek Aspronisi a uprostřed kaldery dva malé ostrůvky Nea Kameni a Palea Kameni.

Řecko skutečně nenabízí romantičtější ostrov, než je Santorini

Hlavním a zdaleka nejdůležitějším ze současných ostrovů je právě Santorini. Ostrov je velmi zvláštním místem, které právě kvůli zmíněnému sopečnému výbuchu ze všeho nejvíce připomíná zatopený kráter, který je lemován ostrovy. Právě pohled na kráter nepřestává fascinovat. Řada turistů tak volí lodní dopravu, během níž si mohou dosyta užít výhledy na tento jedinečný úkaz. Na ostrov se povětšinou vydávají na jednodenní výlet z okolních ostrovů, avšak při večerním návratů všichni do jednoho litují toho, že nemohou na ostrově strávit více dní. 

Úchvatná architektura

Hornatý ostrov dá skvěle vyniknout bělomodrým domkům a kostelíkům, které jsou pro Santorini tolik typické. Kromě modrých střech ale mnohé láká ostrov i svou minulostí. A nejen kvůli mohutné erupci sopky Strongyli. Někteří lidé věří, že na místě dnešního ostrova se kdysi nacházela bájná Atlantida, bohužel ale žádné vědecké poznatky tuto teorii zatím nepotvrdily.

Malebné městečko Oia

Pokud se na ostrov dostanete, pak vaše první kroky musí jednoznačně vést do města Oia. Právě toto městečko je známé ze všech pohlednic, fotografií a suvenýrů. Součástí města ve skále jsou hotely a penziony, ze kterých se turistům naskýtá jedinečný výhled přímo na moře. Najdete tu jak ubytovací zařízení, tak i restaurace, kavárny, domky místních, kostely a větrné mlýny, přičemž všechny stavby jsou bílé s modrou střechou. Obdobnou podívanou vám pak nabídne i hlavní město Fira.

Hlavní město Fira

Hlavním městem celého souostroví je překrásná Fira, jejíž název je opět odvozen od jména Théra. Často se tak setkáme i s označením Théra. Jeho poloha se však neshoduje s polohou starověké Théry, takže se tím nenechte zmást. Toto město totiž leží na západním pobřeží ostrova. Vidět zde můžete především typický řecký život. A také tradiční bíle omítnuté domy, jaké známe i z jiných měst. Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu místního muzea, v němž jsou uloženy nejrůznější mínojské artefakty, které byly objeveny při archeologických výzkumech.

Nejoblíbenější letoviska a pláže 

Mezi oblíbená letoviska na ostrově patří Imerovigli, Kamari, Oia a Perissa, kde najdete jak rodinné penziony, tak i luxusní hotely, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Jen je nutné především v hlavní sezóně počítat s poněkud vyššími cenami, než jste na jiných řeckých ostrovech zvyklí. U většiny hotelů nechybí vlastní pláž s lehátky a slunečníky, mnoho ještě krásnějších pláží ale najdete i mimo resorty. Mezi ty nejoblíbenější patří například Red Beach nebo Perivolos.

Řecko skutečně nenabízí romantičtější ostrov, než je Santorini. Pokud byste ale chtěli romantické chvíle ještě zdokonalit, pak si nesmíte nechat ujít zdejší východ či západ slunce. Tato kouzelná podívaná vám utkví v paměti na hodně dlouho. 

Další zajímavé články
Reklama