autor Jitka Jarošová
19. srpna 2020 | 14:16
Hvaru se také přezdívá se levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina a památky UNESCO. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. Není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.
Příroda na Hvaru
Hvar je někdy nazýván voňavý nebo bylinkový ostrov. Mimo hojně rostoucí macchii tu roste také mnoho divokých aromatických bylin jako šalvěj, fenykl, oregano, kopr, mateřídouška, levandule nebo rozmarýn. Především levandule se zde také pěstuje k průmyslovému zpracování. Vonné oleje z rozmarýnu a levandule se na Hvaru vyráběly už v 16. století. Pokud budete na ostrově v průběhu června - července, kdy zrovna levandule kvete, budete okouzleni. Lány levandule na Hvaru uvidíte v oblasti kolem vesnice Brusje v severozápadní části ostrova nebo také kolem obce Humac.
Jeden z největších v Dalmácii
Ostrov Hvar je jedním z největších dalmatských ostrovů. Jeho délka je 68 km a rozloha 300 km2. Je velmi hornatý, a proto je nejvíce sídel je soustředěno v severozápadní nejširší části. Z jižní strany je pobřeží velmi strmé a velmi málo obydlené. Severní i jižní pobřeží Hvaru však ukrývá nespočet nádherných zátok a pláží. Moře kolem Hvaru je průzračné a plné života.
Nejslunnější místo na Jadranu
Ostrov Hvar má velmi příznivé podnebí, mírné zimy a teplá léta. Ostrov patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Má 2724 slunečných hodin ročně, více než jakékoliv jiné místo v Chorvatsku. I přes vysoké letní teploty je ostrovní klima příjemnější než na pevnině. Sníh na ostrově téměř neznají, pokud se objeví, pak pouze na pár hodin.
Hlavní město ostrova - Hvar
Město Hvar je se svými 3 700 obyvateli největší destinací na ostrově Hvar. Leží v otevřené zátoce na jihozápadě ostrova s výhledem na řetězec Paklených ostrovů. Město je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky. Město Hvar je vlastně jednou z vůbec nejluxusnějších a nejdražších destinací na chorvatském Jadranu.
Nad Hvarem se tyčí pevnost Španjol (Španělská pevnost) z roku 1579, která je s městem spojena bývalými městskými hradbami z 16. století. Historický význam ostrova ukazuje renesančně-barokní Katedrála Sv. Štěpána z 16. – 17. století nebo jediný pozůstatek bývalého renesančního Knížecího paláce, Gradská loža, považovaná za jednu z nejkrásnějších památek renesance v celé Dalmácii.
Stari Grad - nejstarší město v Chorvatsku
Vaši pozornost si rozhodně zaslouží i Stari Grad - nejstarší město v Chorvatsku. Jeho vznik se datuje do roku 384 před Kristem. Úrodná půda okolo města ukrývá tzv. Starigradské polje, významné a dodnes fungující zemědělské území, které založili a rozparcelovali starověcí Řekové asi před 2500 lety, a které v původní formě funguje dodnes. Tato výjimečná historická památka je zapsána i na seznamu UNESCO.
Bohaté kulturní a historické dědictví Hvaru jedinečná gastronomie, křišťálově čisté moře, překrásné zátoky a pláže, ochota domácích lidí a kvalitní ubytování jsou zárukou dovolené, kterou nezapomenete.