Dovolená

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Příroda je na Korsice úchvatná / Depositphotos
Máte rádi hory i moře stejným dílem a nemůžete se rozhodnout čemu dát přednost? V tom případě se vydejte na Korsiku. Ráno se vykoupete v moři a odpoledne už stojíte na vrcholku hor. Korsika je nejzelenějším ostrovem ve Středozemním moři. Na své si tady přijdou dobrodružné povahy a milovníci přírody.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. srpna 2020   |   18:29

Málokde se příroda vyřádila tak jako na Korsice. Divoká pohoří malého ostrůvku pokrývají husté lesy a v průhledech mezi skalními věžemi se lesknou hladiny křišťálově čistých jezer. Rozeklanými horskými údolími se dravě derou proudy divokých řek, které mohutným hřmotem naprosto přehlušují poklidně protékají potůčky. Pobřeží plné malebných zátok lemují dlouhé kilometry čistých pláží s jemným pískem.

Korsika je čarokrásný ostrov, který má pro každého něco

Ráj pro turisty i potápěče

Korsika svým unikátním přírodním charakterem a osobitou tváří láká především nadšené turisty, kdy si z husté sítě dobře značených tras vybere jak houževnatý turista, tak i rodina s malými dětmi. Milovníky cyklistiky pak oslovuje zejména oblast Castagniccia, Casinca, Cap Corse, hory ve vnitrozemí nebo západní pobřeží. Na své si přijdou i horolezci, přičemž mezi nejznámější oblasti patří Aiguilles de Bavella. Modrozelené vody Tyrhénského a Ligurského moře, které obklopují ostrov, v sobě skýtají množství naprosto fantastických lokalit pro potápění, a tak je Korsika také velmi oblíbenou cílovou destinací pro potápěče.

Korsika vás nezklame ani v případě, pokud raději cestujete za památkami a poznáváním historie. Navštivte například romantické přístavní městečko Ajaccio, rodiště velkého Napoleona Bonaparte, nebo malebné přímořské letovisko Porto s unikátní výborně zachovalou janovskou strážní věží, která se jako dominanta tyčí nad zálivem Golfe du Porto. Z Porta je lodí dobře dostupná nedaleká přírodní rezervace Scandola. Unikátní suchozemskou i podmořskou středomořskou faunu zde tvoří například delfíni a lachtani, neobvyklé druhy ryb nebo početné kolonie racků a kormoránů. Z flóry se tu vyskytují na stovky druhů mořských řas a jiných vodních rostlin.

Nejkorsrištější z celé Korsiky

Za „nejkorsičtější“ město Korsiky je označováno Sartene charakteristické úzkými schodišti a křivolakými stinnými uličkami nečekaně ústícími do tajuplných zákoutí. Bránou Korsiky je Bastia, po Ajacciu druhé největší a zároveň nejživější město ostrova. Nad malebným starým přístavem Vieux Port, který poněkud ochranářsky obklopují opuštěné starobylé domky, kdysi obývané rybářskými rodinami, se do výšky tyčí citadela Terra Nova.

Hlavní přístav Bastia

Bastia je se svými přibližně 37 000 obyvateli největším městem na severovýchodě ostrova. Město bylo založeno Janovany již v roce 1372 a o 80 let později v roce 1452 se stalo hlavním městem ostrova a sídlem vlády. Ta zde sídlila až do roku 1811, kdy ji Napoleon nechal přesídlit do svého rodného Ajacia a význam Bastie jako politického, kulturního a obchodního centra začal upadat. Rozkvětu se městu dostalo až po druhé světové válce a v současné době se jedná o prosperující moderní město se zachovalou historickou čtvrtí Terra Nova.

Město ukryté pod horami

Historické město Corte najdeme ukryté pod impozantními žulovými horami asi 70 kilometrů jižně od Bastie. Pro Korsičany je to město nedozírné historické, kulturní i politické hodnoty. V Corte byla v roce 1731 sepsána vůbec první demokratická ústava v novověké Evropě. Národní hrdina Pascal Paoli, kterému dala historie přízvisko "otec korsického národa", zde sestavil první demokratickou vládu v historii ostrova.

Korsika je opravdu čarokrásný ostrov, kde si na své přijdou jak milovníci rozlehlých pláží, historických památek tak i divokých hor. Vybrat si zde může opravdu každý.

Další zajímavé články
Reklama