Dovolená

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Karwendel je největší přírodní park Rakouska / Pixabay
Ať už hledáte klid a odpočinek či chcete strávit aktivní dovolenou, vydejte se v létě do Tyrolska. Zdejší krajina vás určitě nezklame. Tyrolsko nabízí rozmanité sportovní možnosti, zážitky pro rodiny, tradiční kulturu i kulinářství. Prvotřídní služby a opravdová pohostinnost jsou v zde samozřejmostí.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. července 2020   |   10:43

Chráněné krajinné oblasti v Tyrolsku mezi zelenými údolími a bělostnými ledovci se vyznačují opravdu působivými krajinnými typy. Obdivovat můžete vysoká horská pohoří, divoké ledovcové potoky, majestátní skalní orly a zvědavé sviště. V krajině se mísí ledovce s horskými loukami, rašeliništi a modřínovými a limbovými lesy. Navíc se na mnoha místech díky ochraně přírody zachovaly původní biotopy s neobyčejně bohatou druhovou skladbou. Co byste měli v Tyrolsku navštívit?

Tyrolsko nabízí rozmanité sportovní možnosti, zážitky pro rodiny, tradiční kulturu i kulinářství

ALPSKÝ PARK KARWENDEL

Tento park je největší přírodní park Rakouska a oficiálně byl vyhlášen v roce 2009. Jeho celková plocha je více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel. Díky kvalitní ochraně přírody se zde podařilo zachovat 1.300 druhů rostlin a 3.000 druhů zvířat. Žije zde také 14 párů skalních orlů a je velká šance, že s trochou štěstí uvidíte tohoto majestátního dravce na obloze. V parku na vás čekají soutěsky s až 1.000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými stěnami. Také zde naleznete jedno z nejhezčích míst Alp - velký javorový háj v zadní části údolí Rißtal orámovaný vysokými vápencovými skalami.

NÁRODNÍ PARK VYSOKÉ TAURY

Největší národní park Rakouska se nachází na pomezí Salcburska, Tyrolska a Korutan a je díky své rozmanitosti ideální dovolenou snad pro všechny. Máte-li rádi horskou cyklistiku nebo turistiku, pak pro vás bude návštěva tohoto národního parku to pravé.

Rozkvetlé louky, šumící vodopády, průzračná jezera i rozhlehlé lesy na vás čekají při procházce nebo projížďce po největších skvostech této oblasti. Výletních míst je zde nespočet. Pokud příliš nefandíte aktivnímu sportu, doporučujeme vám se alespoň autem projet po Grossglocknerské vysokohorské silnici, neboť výhledy z ní patří mezi nejhezčí v celém Rakousku. 

V tomto parku se nachází více než 300 třítisícovek a mezi nimi i slavný Großglockner (3.798 metrů). Při úpatí nejvyšší hory Rakouska leží i největší jednolitý ledovec východních Alp. Na některých místech je silný až 250 metrů. V parku můžete obdivovat vzácné orly, divoké ledovcové potoky, horské louky a pastviny. 

Najdete zde například i Oberhauser Zirbenwald, tedy největší les zakrslých borovic východních Alp. Také tudy vede spousta naučných stezek - například nejstarší naučná stezka o vodních tocích v Evropě. Pokud se budete chtít vydat dál do hor a netroufnete si sami, můžete využít služeb  zkušených a vyškolených průvodců.

PŘÍRODNÍ PARK KAUNERGRAT

Tento přírodní park se rozprostírá až k Oetztálským Alpám a zahrnuje údolí Pitztal, Kaunertal a také části údolí Inntal. Najdete zde vše. Od horských luk a suchotravin ve výšce 750 m n.m. až po třítisícové vrcholy. V parku leží 84 třítisícových vrcholů včetně Wildspitze - druhé nejvyšší hory Rakouska (3.768 metrů). V parku se podařilo zachovat velkou část původní tyrolské přírody. Žije zde například 1200 kozorožců a 1100 druhů motýlů. 

Další zajímavé články
Reklama