Dovolená

Koronavir mění cestování. Tento způsob se stane absolutním letošním hitem

Cestování obytným vozem má bezesporu své kouzlo / Depositphotos
Svět se letos změní. Jedním z nejvíce postižených oblastí bude bezpochyby turistický ruch. Budeme přemýšlet, jak co nejvíce ochránit sebe a svoji rodinu. Co dělat, když se nebudete chtít vzdát oblíbeného cestování? Jedním z řešení je trávit dovolenou "na kolečkách".
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. března 2020   |   16:07

Představte si, že se každé ráno probudíte a s šálkem kávy nebo jiného lahodného moku si vychutnáváte nádherné přírodní scenérie. Hory, jezera, mořské pobřeží, záleží jen na vaší fantazii. Cestování s obytným vozem nebo karavanem je u Čechů stále populárnější a pravděpodobně se stane hitem letošní sezony.

Zkuste letos dovolenou trochu jinak

Karavan, nebo obytný vůz?

Karavan není synonymem pro obytný vůz. To je důležité si před cestou uvědomit. Karavan je obytný přívěs, který se připojuje k osobnímu automobilu a je možné ho kdykoliv odpojit. Ideální je pro cestovatele, kteří se usadí na jednom místě a další výlety podnikají autem. Obytný vůz představuje kombinaci automobilu a pojízdného příbytku. Svůj malý hotel si tak vozíte stále s sebou. Vhodný je spíše pro dobrodružnější cestovatele, kteří chtějí být každou noc někde jinde.

K moři i na hory

A kam Češi vyrážejí nejčastěji? Není žádným překvapením, že na předních příčkách figurují klasické destinace jako Chorvatsko nebo Itálie. Vyráží ale i do dalších evropských zemí, za zmínku stojí například Norsko, Slovinsko či Rakousko.

Obytné vozy už ale nejsou pouze doménou letních dovolených. Vzhledem ke komfortu, které moderní vozy nabízí, roste jejich obliba i v zimě. V zimních měsících jsou velmi oblíbená tuzemská lyžařská střediska, ale také ta zahraniční. Třeba v Rakousku a Švýcarsku mají kempy určené pro obytné vozy a karavany přímo v lyžařských střediscích. Letos ale jistě přibude Čechů, kteří svoji dovolenou budou chtít trávit doma.

Výhody dovolené na čtyřech kolech

  • Libovolný počet zavazadel. Obrovskou výhodou v porovnání s cestováním letadlem nebo menším automobilem je, že si můžete vzít zavazadel, kolik chcete. Tedy respektive tolik, kolik se do obytného vozu vejde.
  • Tempo podle svého. Pokud nemáte předem dohodnuté rezervace v kempech, můžete si tempo dovolené určit podle svých momentálních chutí a sil.
  • Žádné limity a omezení. Nic vás neomezuje a nelimituje, pokud se vám někde líbí, můžete zde zůstat déle. Pokud naopak někam dorazíte a zjistíte, že realita je trochu jiná než očekávání, pojedete dále.
  • Příroda na dosah. Při pobytu v obytném vozu jste v mnohem větším kontaktu s přírodou než v případě klasického ubytování v hotelu.

Obecně lze říci, že dovolená v karavanu nebo obytném autě je vhodná pro všechny, kteří mají rádi cestování a aktivnější trávení dovolené. Cestování s malými dětmi není problém a můžete si vzít i svého domácího mazlíčka. 

Užijte si letos dovolenou trochu jinak. Cestujte bezpečněji a s rozvahou. Není potřeba někam spěchat, naopak je dobré zvolnit a užívat si okolní krajinu. 

Další zajímavé články
Reklama