Dovolená

Objevte Orust, švédský ostrov, kde se dá v létě koupat jako ve Středomoří

Pobřežní městečka jsou si podobná jako vejce vejci / Pixabay
Nastal čas přehodnotit cíle své zahraniční dovolené? Určitě ano. Epidemie koronaviru jen tak nepomine a některé prognózy tvrdí, že pokud se bude rozvíjet stejným tempem, pokles v Evropě můžeme čekat nejdříve na podzim. Většina turistů, kteří nechtějí o své letní cestování přijít, se proto rozhoduje, zda prožít dovolenou doma, nebo vycestovat do některé bezpečné země. Dnes máme pro vás další tip.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

14. března 2020   |   15:31

O Švédsku máme všichni zažitou představu, že jako severská země nemá podmínky pro prožití příjemné letní dovolené, nezbytně spojené s odpočinkem u moře a koupáním. Je to omyl. I ve Švédsku se dají najít místa, kde je během letních měsíců příjemně teplá voda, srovnatelná například s jižní Kalifornií nebo Středomořím. Nemůžete samozřejmě čekat vodu o teplotě vyšší než 22 °C, ale ti, kdo touží po mořských vlnách se spokojí i s o něco nižšími teplotami. Takováto místa však najdete pouze na západním pobřeží Švédska a ještě lépe na ostrovech, zasahujících více do Atlantiku, které omývá teplý Golfský proud.

Čistá, zdravá příroda

Jedním z těchto ostrovů je i Orust, nacházející se na nejzápadnějším cípu Švédska, v regionu zvaném Bohuslän. Celý region je nesmírně bohatý na památky, kterých je zde registrováno více než 20 000.

O regionu Bohuslän se říká, že právě zde se nachází ta nejkrásnější a nejdivočejší příroda

Co je ale v regionu a na mnoha přilehlých ostrovech nejcennější, je čistá a zdravá příroda, přímo zvoucí k táboření, pěším tůrám nebo vyjížďkám na kole. Orust, největší ostrov v Bohuslänu, je asi hodinu jízdy autem od Göteborgu a je dokonalou základnou i pro objevování divokého západu Švédska.

Ostrůvky spojuje síť mostů

Mnozí návštěvníci si půjčují auto, protože důmyslný systém mostů a trajektů spojuje Orust nejen s pevninou, ale i se spoustou ostrovů a ostrůvků v okolí. Ale auto není pro cestování po ostrově tím nejlepším řešením. Chcete-li skutečně poznat jeho krásy, zvolte pomalejší pohyb krajinou a to na kole. Jen tak si užjete kontrastu červených stodol a zelené trávy, pestrobarevných vesniček a vyhlídky na okolní souostroví.

Cyklisté tu mají zelenou

Na ostrově na cyklisty myslí a tak zde pro ně existuje celá síť značených cyklostezek a služeb. Na kole můžete pomalu vychutnávat krajinu, pozorovat stáda ovcí, fotografovat zdejší bohatou květenu a navíc nemusíte hledat parkoviště. Spousta místních penzionů a hotelů je vybavena půjčovnami kol a cyklistického vybavení.

Severské překvapení: teplá voda

Díky Golfskému proudu má mořská voda podél západního pobřeží Švédska přibližně stejné teploty jako v jižní Kalifornii, nebo počátkem léta ve Středomoří. V letních měsících, tedy v červenci a srpnu, dosahuje v posledních letech až 22 °C a někdy bývá moře teplejší než vzduch. Místo písečných pláží zde ale najdete především mořskými vlnami ohlazené, hladké kamenné desky, vyhřáté od letního sluníčka, na kterých se můžete opalovat.

Půjčte si loď

Navíc si zde můžete co nejvíce užívat příjemného moře. Švédsko patří mezi země s největším počtem lodí na hlavu na světě a většina rodin má alespoň malý člun nebo kajak, aby se dostali na nedaleké neobydlené ostrovy na piknik, plavání a opalování.
Toho samozřejmě využívají turisté, jak možnosti půjčit si loď nebo si ji najmout i s majitelem, případně využít i služby průvodců, kteří vás dovedou na místa, kde můžete pozorovat tuleně, hnízdiště ptáků a podobně. V okolí Orustu jsou desítky ostrůvků, které rozhodně nestihnete všechny prozkoumat. Pozor ale, některé otrovy jsou na pobřeží označeny žlutými tabulemi se zákazem vstupu, jde totiž o přírodní rezervace.

Počasí je proměnlivé

Není to ale jen krajina, která se vyznačuje svojí divokostí. Nestálé je zde i počsí, ale stejně jako v jižních oblastech vám řeknou místní: „počkejte10 minut a všechno bude jinak.“Změny počasí přicházejí rychle, ale stejně rychle odejdou. Pokud se setkáte s některou místní babičkou, poslechněte její radu, kterou se řídí všichni Švédové: „Neexistuje žádné špatné počasí, jen špatné oblečení.“ Takže se podle toho zařiďte a na delší výlety si na změny počasí připravte vhodné oblečení.

Další zajímavé články
Reklama