autor Jitka Jarošová
08. července 2019 | 18:15
Skandinávie je největší evropský poloostrov, který se nachází hned mezi čtyřmi moři (Barentsovo, Severní, Norské a Baltské). Jde sice o chladnější moře, ale jejich vliv na vytvářející zdravého přímořské ovzduší je nezpochybnitelný.
Nedotčená příroda
Největším lákadlem Skandinávie je samozřejmě příroda. Čistá, téměř nedotčená bezohledným chováním lidí. Obrovská neosídlená území mezi městy lákají nejednoho dobrodruha. K přespání lze využít volně přístupné dřevěné chatky. Návštěvníci mají jedinou prostou povinnost: Zanechat chatku v takovém stavu, v jakém ji nalezli, což znamená pečlivý úklid a doplnění dřeva. Příroda ve Skandinávii jednoduše stojí za to.
Absolutní čistota vás ohromí
Sever Evropy vás doslova ohromí svou absolutní čistotou a nevídaným respektem k životnímu prostředí. Norové, Švédové, Finové nebo Dánové využívají alternativní zdroje energie, recyklace domácího odpadu je tu naprostou samozřejmostí a ekologii obecně se přikládá velký význam.
Úchvatná polární záře
Příroda na severu Evropy pravidelně připravuje dech beroucí představení. Nádherným jevem severu je polární záře. Vyfotit si tento barevný jev na obloze je životním zážitkem. Polární záři je možné shlédnout během zimních měsíců. Oproti tomu nacházet se v oblasti, kde slunce nezapadá je pro opravdové dobrodruhy. Jev, který ohromí i zkušené cestovatele, zvaný půlnoční slunce můžete sledovat na severu Skandinávie a zažijete při něm světlo po celých 24 hodin.
Norsko
Hlavní město bývá chloubou své země, Oslo není žádnou výjimkou. Založeno bylo v 11. století a je stejně jako Stockholm městem, ve kterém památky a centrum projdete pěšky. V centru můžete obdivovat Královský palác, oficiální rezidenci krále Norska Haralda V. Oslo je vedle Stockholmu městem, ve kterém se také předává jedna z Nobelových cen. Konkrétně Nobelova cena míru. Ceremoniál připadá na stejný den, jako udílení Nobelových cen ve Stockholmu. Prohlídce města určitě věnujte více než jedno odpoledne.
Švédsko
Hlavní město Švédska, Stockholm, byl v roce 1998 vyhlášen Evropským hlavním městem kultury. Není se čemu divit. Hned tři stockholmské památky jsou na seznamu světového dědictví UNESCO: Drottningholmský palác, lesní hřbitov Skogskyrkogarde a Birka. Stockholm nadchne turisty i svojí pohodovou atmosférou a všudypřítomnou vodou. Švédská metropole leží na 14 ostrovech. Pro milovníky muzeí je město doslova rájem, nachází se zde nejméně 80 muzeí a nejstarší skanzen na světě. K vidění je toho ale mnohem víc. Určitě vám doporučujeme Staré město s množstvím historických uliček a domků.
Finsko
Hlavní město Helsinky nabídnou každému něco. Milovníkům památek, přírody i dobrého jídla. Centrum je vystavěno v empírovém stylu, většina dalších budov pak ve stylu neorenesančním a neoklasicistním. V Helsinkách je k vidění spousta kostelů, nejznámějším z nich je bílá katedrála Senaatintori. Hojně navštěvovaná je námořní pevnost Suomelina.
K Helsinkám nepatří pouze území na pevnině, ale také více než tři sta ostrovů. Na všechny se pohodlně dostanete trajektem. Navštívit můžete třeba ZOO na ostrově Korkeasaari nebo skanzen na ostrově Seuraraari.
Nechte se nakazit dobrou náladou
V nejrůznějších statistikách zabírají Norové, Finové a Švédové přední příčky coby nejšťastnější národy na světě. Vydejte se tedy na sever Evropy a nechte se strhnout jejich dobrou náladou.