Dovolená

Krása, kam se podíváš. Malá země nedaleko českých hranic vás nadchne

Uprostřed jezera Bled je krásný kostelík na ostrůvku / Depositphotos
Slovinsko zůstává ve stínu většího a známějšího Chorvatska a často je pro nás jen tranzitní zemí, kterou projíždíme k moři. A je to velká škoda. Udělejte jednou výjimku a dejte mu přednost. Tato přátelská země nabízí ráj pro sportovce, ale i pro ty, kteří milují válení u moře. Nejlepší je ale obě aktivity spojit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. března 2020   |   12:38

Do Slovinska se jezdí především kvůli horám, kopcům, skalám, jezerům a řekám. Poznávání těchto přírodních krás uspokojí hlavně aktivní jedince. Co byste si rozhodně neměli nechat ujít?

Nádherná Lublaň

Lublaň, malé hlavní město Slovinska s ohromným charisma. Asi tak by se ve zkratce dalo popsat jedno z nejmenších evropských hlavních měst, které je známé jako jedno z nejzelenějších měst v celé Evropě. Světoznámý architekt Josip Plečnik se v Lublani doslova vyřádil. Dnes se jí proto říká Plečnikova Lublaň. Plečnikovou snahou bylo do Lublaně přenést dojem starých Athén. K jeho nejznámějším dílům v Lublani patří Národní a univerzitní knihovna, Trojmostí, centrální trh a letní divadlo. Projděte se půvabnými starobylými uličkami a nábřežím s kavárničkami, které připomínají malou Paříž.

Slovinsko je zemí, která může nabídnout svým návštěvníkům mnoho zajímavého

Teplá alpská jezera

Julské Alpy jsou nejvyšším a také nejnavštěvovanějším pohořím Slovinska. Lákají vysokohorské turisty i milovníky horské přírody. Jsou nejdeštivější oblastí Alp, a tak tady o vodu rozhodně není nouze. Nacházejí se zde dvě velká ledovcová jezera. Bled, u stejnojmenného lázeňského města z dob Rakouska-Uherska a o kousek hlouběji v Triglavském národním parku pak Bohinj, největší sladkovodní plocha Slovinska.

Jezero Bohinj

Jezero Bohinj se nachází v srdci Triglavského národního parku a není tak známé a navštěvované jako Bled. Právě proto kolem něj najdete ještě nedotčenou přírodu, příznivější ceny a spousty nádherných kamínkových pláží, kde není hlava na hlavě. Stačí, když se projdete kousek po jeho obvodu a určitě narazíte na místo, kde budete sami. Voda je průzračně čistá a má ideální teplotu. Není nijak studená, ale zároveň vás osvěží.

Jezero Bled

Jezero Bled máte hned po cestě a za vaši pozornost rozhodně stojí. Uprostřed jezera je malebný kostelík na ostrůvku. Určitě se tu zastavte na koupání. Jezero je sice o dost menší než Bohinj, ale i ono má čistou a průzračnou vodu. Obě jezera jsou zajímavá tím, že přestože leží v horách, jsou příjemně teplá.

Soutěska Vintgar Gorge

Kousek od Bledského jezera leží jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií Slovinska vůbec. Soutěska Vintgar. Tento přírodní skvost spadá pod Triglavský národní park, což už samo o sobě zavání exkluzivitou. Kombinace skalisek, divoké řeky a všudypřítomné zeleně vytvářejí doslova pohádkovou atmosféru. Pokud se sem vydáte, určitě si přivstaňte. Vyhnete se tak davům turistů. 

Krasové jeskyně

Slovinsko je součástí soustavy jižních vápencových Alp. Je jejich nejvýchodnější částí. Podloží je vápencové, a tak dává vzniknout na většině míst tzv. krasovým jevům. Vždyť i podle těchto geologických jevů dostalo druhé nejznámější slovinské pohoří Kras své jméno.

A právě tady, v mírně zvlněném pohoří Kras, se nachází nepřeberné množství podzemních jeskyní. Snad k nejznámějším patří Postojna jama, velkolepý podzemní labyrint chodeb, krápníkových dómů a podzemních jezer.

Triglav

Triglav je se svoji výškou 2 864 m nejvyšší hora Slovinska a celých Julských Alp. Nachází se v Triglavském národním parku a je zobrazena též na slovinském státním znaku a vlajce. Své pojmenování získala podle starodávného slovanského božstva, jehož tři hlavy zastupovaly v lidové mytologii nebe, zemi a podzemní říši. Pokud chcete na horu vystoupat, určitě doporučujeme horolezecké vybavení. 

Slovinsko je tak zemí, která může nabídnout svým návštěvníkům mnoho zajímavého. Navíc jsou zde příjemní lidé, kteří si dokážou užívat života a vyzařuje z nich klid. A my u nich můžeme skvěle zabodovat, protože alespoň jednoho slavného Slovince známe všichni. Architekta Josipa Plečnika, který svůj nezaměnitelný rukopis zanechal nejen ve své domovině, ale také v Praze.

Další zajímavé články
Reklama