Dovolená

Dovolená na pláži nemusí být zrovna u moře. Okouzlující jezera v Evropě si určitě zamilujete

Lago Maggiore je druhým největším jezerem Itálie / Shutterstock
Nemusíte být zrovna u moře, abyste si o příští dovolené užívali krásné vyhlídky na vodu a lenošili na sluncem vyhřátých plážích. Některá jezera v Evropě jsou nejspíše ještě romantičtější. Jen si představte klidnou hladinu vody, slunce, zapadající za úžasnými horskými kulisami, idylické vesničky, v kterých se zastavil čas, či mondénní lázeňská městečka, vypadající jako filmové kulisy. To všechno najdete na březích jezer, která vám představíme.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

25. prosince 2018   |   11:55

Všechna z těchto jezer jsou snadno dosažitelná autem a buďte si jisti, že vás nezklamou. Voda je v nich v létě stejně teplá jako ve Středozemním moři, pobyty jsou cenově srovnatelné, mnohdy dokonce levnější než v přímořských destinacích. Určitě vás nadchne i úroveň místních služeb, včetně úžasných restaurací, v kterých nabízejí místní speciality. Navíc, výletní střediska v okolí jezer nebývají v letní sezóně tak přeplněná, jako ta v přímořských oblastech a potkáte zde spíše místní obyvatele.

Jezero Annecy, Francie

Jezero, dlouhé 14 kilometrů, leží nedaleko švýcarských hranic a patří mezi ta nejoblíbenější v podhůří Alp. V létě se v něm pohybuje teplota vody okolo 24°C, což je příjemným osvěžením. Na břehu tohoto nádherného jezera je městečko Talloires, v kterém jako by se opravdu zastavil čas. Možná i proto, že zde málokdy potkáte návštěvníky jiné národnosti než Francouze. Ti zde tráví léto poleháváním na plážích, vodními sporty, jízdou na kole a turistikou po překrásném okolí.

Oblíbil si to zde i Cézanne

V městečku si pak vychutnávají lahůdky například v hotelu Abbaye de Talloires ze 17. století, kdysi klášterní budově řádu benediktinů. Právě tady Cézanne maloval v roce 1896 svůj obraz "Le Lac Bleu" V hotelu jsou pokoje s historickým nábytkem, trámovými stropy a mramorovými krby, vyzdobené vlámskými freskami. Další vynikající kuchyni najdete v Auberge du Père Bise , kde pobývali například i Brigitte Bardotová a Charlie Chaplin.

Lago Maggiore, Švýcarsko

Toto 66 kilometrů dlouhé jezero je druhým největším v Itálii po Lago di Garda a zasahuje částečně i do Švýcarska. Teplota vody v jezeře dosahuje v létě 27°C a i když přímo z jezera stoupají strmá úbočí hor se zasněženými vrcholky, setkáte se zde s typicky středomořským podnebím.

Zdejší poklidnou atmosféru si užívají hlavně Italové

V místních restauracích vás možná zaskočí, že zde naleznete menu pouze v italštině, ale i to je součást kouzla tohoto nádherného koutu Itálie, který právem nazývají alpský ráj. I sem totiž prchají hlavně Italové v létě, aby unikli davům na Riviéře, užívali si teplých dnů i na podzim a obdivovali nádherné panorama jezera.

Pohádkové Boromejské ostrovy

V městečku Ascona se můžete projít po dlážděných uličkách starého města, známého jako Borgo, navštívit kostel Pietro d Paolo z 16. století a obdivovat barevné budovy na nábřeží. Skutečnými klenoty jezera jsou Boromejské ostrovy, na nichž se nacházejí nádherné paláce, vystavěné rodinou Boromejských. Nejkrásnější z nich je určitě Isola Bella s úžasnou, terasovitou barokní zahradou, která je často přirovnávána k jednomu ze sedmi divů světa, visutým zahradám Semiradiným. Nenechte si ujít ani nezapomenutelný zážitek z plavby po jezeře malým parníčkem.

Jezero Como, Itálie

Žádný seznam nejkrásnějších evropských jezer by nebyl úplný, aniž bychom se nezmínili o jezeře Como. Jezero je dlouhé 51 kilometrů a v létě se v něm voda prohřeje na 24°C. Tento okouzlující aristokratický ráj v italském regionu Lombardie, milují takové celebrity, jako George Clooney, Madonna, Versace či Richard Branson.

Z mnoha městeček podél pobřeží jezera je určitě nejmalebnější Cernobbio s historickými domy na nádherné promenádě u jezera a malou, ale krásnou zahradou nazývanou Il Giardino Della Valle . Jen pět minut odtud najdete Villa d'Este, starobylý palác ze 16. století, známý svými fontánami, zahradami a plovoucím bazénem. Za návštěvu stojí i městečko Torno, kde najdete hotely s moderní architekturou.

Zahradní paláce a vily

Stejně jako další italská jezera, tak i Como se vyznačuje středomořským podnebím, v zahradách kvetou subtropické rostliny a nábřeží lemují palmy. Plné architektonických skvostů, v podobě nádherných vil a paláců je například městečko Bellagio. Výlet si udělejte i do městečka Varenna, které je na východním břehu jezera asi nejhezčí. Pestrobarevné domy zasahují až na poloostrov do jezera. I tady najdete množství botanických zahrad, zkrášlených množstvím antických soch a dalších zahradních prvků.

Jezero Ochrid, Makedonie

Pokud máte pocit, že ceny u italských a francouzských jezer jsou poněkud v rozporu s obsahem vaší peněženky, zamiřte na Balkán. Tam se na hranicích Makedonie a Albánie rozkládá na 30 km dlouhé, Ochridské jezero, které je jedním z nejhlubších a nejstarších jezer v Evropě a je po staletí prázdninovou destinací pro místní obyvatele.

Kolem Ochridského jezera můžete obdivovat i byzantské památky

Město stejného jména získalo v roce 1979 statut světového dědictví UNESCO za své byzantské památky, osmanskou architekturu a prehistorické jezerní a živočišné druhy. Navštivte kostel sv. Jana a projděte si obchody a bazary lemující hlavní náměstí z 10. století. Slunit a koupat se můžete na mnoha malých plážích kolem jezera.

Všude voní paprika

V místních půjčovnách si můžete opatřit potápěčské vybavení a ponořit se do blankytně modrých hlubin jezera, kde se nachází mnoho archeologických památek. Pro Makedonce, kteří nemají přístup k moři, je Ochridské jezero jejich malým mořem. Teplota vody zde dosahuje 24 °C.

Do místních restaurací vás bude vábit všudypřítomná vůně papriky, která nesmí v žádném z makedonských jídel chybět. Zkuste ochutnat místní pljeskavicu, dobře známou i z Bulharska, paprikové klobásky nebo tavče gravče, což jsou pečené fazole se zeleninou. Vynikající jsou i zdejší makedonská vína. V okolí jezera najdete obrovské množství památek, jak na muslimskou, tak křesťanskou éru země.

Jezero Bled, Slovinsko

Jezero Bled na severu Slovinska, nedaleko od rakouských hranic, ležící v podhůří Julských Alp, vás překvapí neuvěřitelně teplou vodou, v létě okolo 26°C. Mají to na svědomí termální prameny, vyvěrající v jeho severní části. Ty jsou také využívány v několika lázeňských střediscích v termálních bazénech. Kobaltově modré jezero zrcadlí na své hladině horské vrcholky. Jezero je dlouhé jen něco přes dva kilometry a v jeho středu je kouzelný ostrůvek s kostelem Nanebevzetí Panny Marie z 15. století s románskými základy pocházejícími už z 12. století.

Ráj pro turisty

Na břehu můžete pak navštívit Bledský hrad, stojící na vysokém skalním ostrohu nad jezerem.  Pochází z 11. století a má vlastní kapli z 16. století a sídlí zde i muzeem. Hotely a penziony kolem jezera nejsou nijak drahé a vybírají si je turisté jako svou základnu na túry po zalesněných stezkách v Národním parku Triglav či k návštěvě divoké Vintgarské soutěsky, kde se nachází nejvyšší vodopád v zemi.

Pokud nejste moc na chození, vydejte se na okružní cestu kolem jezera malým vláčkem. Trvá to asi dvě hodinky a uvidíte ty nejkrásnější scenérie, zasněžené vrcholky Alp i zajímavé výhledy na jezero. Vaše chuťové buňky určitě potěší v místních restauracích oblíbená jota, polévka. ze směsi fazolí, kysaného zelí, brambor a nakrájené klobásky, nebo žlikrofi, což jsou vlastně těstovinové ravioli, plněné zeleninou a masem.

Další zajímavé články
Reklama