Dovolená

Bernský kanton je jedním z nejpřitažlivějších regionů ve Švýcarsku

Hodinová věž Zytglogge uzavírá ulici Kramgasse, lemovanou po obou stranách podloubími / Wikimedia Commons/Daniel Schwen
Město, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, panoramatické vlaky, historické kolesové parníky a horské železnice, to je jen pár unikátů, které přitahují do Bernského kantonu tisíce turistů každý rok. Matka příroda odvedla při vytváření zdejší krajiny opravdu dokonalou práci. Kantonem můžete putovat od zelených luk a průzračných jezer až po ledovce a vrcholky Bernských Alp. Turisté tu najdou skutečně všechno, co symbolizuje to pravé Švýcarsko.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

02. března 2020   |   10:27

Samotné město Bern, i když zdaleka nepatří mezi ta největší ve Švýcarsku, je hlavním městem země a díky zachované středověké podobě svého centra je i zajímavé pro turisty. Pokud chcete vidět celé panorama města stačí vystoupat na 100 metrů vysokou věž bernské katedrály, odkud uvidíte za jasného počasí i vrcholky Jungfrau, Eigeru či Monchu v Bernských Alpách. Nedaleko se nachází Zytglogge, hodinová věž ze 13. století, pravděpodobně nejznámější památka Bernu. Komentovaná prohlídka vám umožní vidět zblízka hodinový mechanismus, který pochází z 16. století

Město, které nespěchá

Při procházce Bernem zažijete zvláštní poklid. Nikdo nikam nespěchá, lidé se zastavují u zajímavých míst a pomalu se procházejí kilometry podloubí, lemujících domy v celém centru města. Turistický ruch se soustřeďuje zejména v ulicích Kramgasse a Markgasse, které po obou stranách lemují podloubí a jsou zde soustředěny obchody, restaurace a kavárny všech druhů.

Bern je charakteristický kilometry podloubí, lemujících domy v historickém centru

Ostatně právě tato podloubí jsou pro Bern charakteristickým znakem. Umožňují jak obyvatelům, tak turistům pohodlně nakupovat za jakéhokoliv počasí, či posedět si v některé z krytých zahrádek před restauracemi. Vyhledávaná je zejména pekárna a cukrárna Bäckerei Bohnenblust, kde můžete ochutnat čerstvě upečený, úžasně voňavý chléb, nebo si posedět u kávy a zákusku.

Na své si přijdou i pivaři

Pokud holdujete pěnivému moku, neměla by chybět ve vašem programu zastávka v Altes Tramdepot, kde ochutnáte nejlepší pivo ve městě. Piva v bavorském stylu se se tu vaří hned vedle medvědího parku BärenPark. Na rozdíl od většiny pivovarů v Bernu je Tramdepot otevřen i v neděli. V BarBière jsou k ochutnání skutečně řemeslná piva a to i s nejrůznějšími příchutěmi, jako je například bazalková nebo třešňová. V nedaleké Brasserii Lorraine můžete ochutnat pravé švýcarské speciality z místních sezónních surovin a pamatují zde i na vegetariány. Další zastávkou pivařů bývá Turnhalle, což není jen pivnice, ale i kulturní prostor v centru města, oblíbený zejména u místních, kteří se zde scházejí po práci. Plno je zde hlavně v pátek a sobotu večer a je to oblíbené místo umělců, kteří mají svá studia a ateliéry hned v sousedním kulturním centru.

Na fondue si pochutnáte i v létě

Nevěřte těm, kdo tvrdí, že roztavený sýr v podobě fondue je typický zimní pokrm. Dostanete jej během celého roku ve většině zdejších restaurací a to nejlepší fondue v Bernu se podává v centru, v restauraci Harmonie, která nabízí i velký výběr z tradičních švýcarských jídel. Pokud byste chtěli ochutnat moderní švýcarskou kuchyni nebo moderní úpravu tradičního švýcarského jídla, pak je nejlepším tipem restaurace Lötschberg ve starém městě.

Památky a atrakce města

Kouzelný výhled na panorama celého města se vám naskytne z Růžové zahrady, Rosengarten, na návrší přímo nad starým centrem. Nezapomeňte navštívit Zentrum Paul Klee, otevřené v roce 2005, které je věnováno především dílu a životu výtvarníka Paula Klee. Proslavila jej zejména jeho moderní architektura, symbolizující svou konstrukcí z ocele a skla nedaleké vrcholky Bernských Alp. Milovníci umění určitě nevynechají Muzeum výtvarných umění sídlící v centrální části Bernu, v kterém můžete vedle děl švýcarských umělců shlédnout i významná díla takových velikánů, jako byli Henri Matisse, Pablo Picasso, Camille Pissarro či Salvador Dalí.

Bern, jako východisko pro výlety

Město si své návštěvníky docela hýčká. Místní hoteloví hosté obdrží bernskou jízdenku, která zahrnuje bezplatné využití veřejné dopravy po celém městě. Jízdenka zahrnuje všechny služby Bern Mobil, včetně lanových drah Marzili a Gurten a platí i na příměstské linky. To proto, aby zde zbytečně nezatěžovali návštěvníci životní prostředí jízdami ve svých autech. Ze stejného důvodu je ve městě velká síť PublicBike s více než 100 stanovišti, na kterých si můžete vypůjčit za malý poplatek kola nebo i elektrokola. Všechna stanoviště pak najdete i v bernské mobilní aplikaci. Pokud se vydáte do okolí, můžete využít vynikající síť autobusů, které vás dopraví na ta nejzajímavější místa.

Železniční nadšenci si užijí GoldenPass

Slavná železniční trať GoldenPass není obyčejná cesta vlakem, ale zážitek. Jízdu panoramatickými, vyhlídkovými vagóny z Bernu si užijete na trati zejména mezi Montreux a Lucernem. Cesta vede kolem osmi jezer a přes tři horské průsmyky, s nádhernými výhledy na nejkrásnější hory Bernského Oberlandu. Ve vlacích je k dispozici vynikající servis a můžete si vychutnávat okolní krajinu například při dobrém obědě, nebo jen tak při sklence šampaňského.

Vydejte se na se na jezero Thun

Krásné, modré jezero Thun je obklopeno horami, lemováno okouzlujícími vesnicemi a brázdí jej lodě všeho druhu. Nejzajímavější jsou nostalgické kolesové parníky, pohybující se pomalu a majestátně po jezeře, lemovaném panoramatem hor. Vylodit se můžete v některém z přístavů, projít se například po úzkých uličkách Starého Města v Thunu, navštívit středověký hrad Spiez nebo si prohlédnout obří vápencovou jeskyni St. Beatus, s nádhernou krápníkovou výzdobou. Obdivovat můžete i vodopády na břehu jezera, nebo se věnovat některému z vodních sportů, jako wakeboardingu nebo windsurfingu, případně si vypůjčit kajak a pádlovat si v tichých, kouzelných zátokách.

Ozubnicovou železnicí na Schynige Platte

Schynige Platte se nachází ve výšce téměř 2 000 metrů, nabízí na jedné straně výhled na skalní masiv Bernese Oberland, na druhé straně na jezera Brienz a Thun. Úžasná je už cesta nahoru. Z údolní výchozí stanice ve Wilderswilu, vás vyveze až nahoru úzkokolejný ozubnicový vláček, který zde jezdí už od roku 1893. Pomalým a značně klikatým stoupáním vás vyveze až na náhorní plošinu. Při cestě vzhůru se snažte sedět napravo odkud je nejlepší výhled na krajinu. Na vrcholu si užijete nejen nádherné panorama Jungfrau, Schreckhornu a dalších vrcholů, ale i jednu z největších přírodních botanických zahrad v Evropě, plné kvetoucích alpských květin.

Výlet poštovním autobusem

Ve Švýcarsku se v těch nejkrásnějších turistických oblastech zcela obejdete bez auta. I do těch nejmenších vesniček a k zajímavými místům vás dopraví buď vlaky, nebo můžete využít hustou síť autobusů. Zkuste třeba nejstrmější jízdu poštovním autobusem z Reichenbachu do Griesalpu, který stoupá vysoko až do údolí Kander, kde dosahuje stoupání silnice až 28 stupňů. Je to nádherná cesta, plná serpentin v regionu Jungfrau-Aletsch, který je zapsán na seznamu UNESCO. Cestou se můžete zastavit u u jezera Tschingel, projít se po Guggerwäg, což je kukaččí cesta, nebo se vydat poněkud divočejší stezkou k bublajícímu přírodního hrnci, který je známý také jako kotel čarodějnic.

Vyhlídka z Brienzer Rothorn

Když je jasné počasí, říká se, že z Rothornu, vysokého 2350 metrů, můžete vidět 693 alpských vrcholů. Vyhlídka byla zpřístupněna v roce 1892, kdy se poprvé rozjela zdejší železnice Brienz Rothorn Bahn. Nejenže má tato ozubnicová dráha soji historickou hodnotu, ale je unikátní i tím, že je to jediná železnice ve Švýcarsku, která je stále pravidelně provozována parními vlaky. Malý červený, vagonky se z Brienzu šplhají nejprve kolem polí, lesů a alpských luk, aby se ponořily do skalních soutěsek a poté vyšplhaly po skalním hřebenu až na vrchol. Můžete si koupit zpáteční jízdenku, nebo se svést zpět lanovkou a ti zdatnější mohou do údolí sestoupit pěšky po některé z dobře značených turistických stezek.

Další zajímavé články
Reklama