Styl & Kultura

Ze země až do oblak: Ve Švýcarsku zažijete opravdový unikát

Pilatusbahn je dodnes světový unikát / Shutterstock
Kvalitní hodinky, čokoláda, ledovcová jezera, vysoké hory, krávy s typickými zvonci na krku. To se asi vybaví každému, když se řekne Švýcarsko. Kdo tuto zemi navštívil ví, že je to představa poněkud zjednodušená. Ve Švýcarsku je stále co objevovat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. října 2019   |   19:30

Horu Pilatus najdete v centrálním Švýcarsku, kousek od města Luzern. Tahle dvoutisícovka se vypíná nad jezerem Vierwaldstättersee, což v překladu znamená jezero čtyř kantonů. 

Mýty a legendy

Hora Pilatus, tyčící se do výšky 2132 m n. m. nad Lucernským jezerem, byla od středověku opředená mýty a legendami. Nejedna z nich vypráví o drakovi, který na hoře sídlil a posílal na město zkázu v podobě bouří a záplav. Aby lidé nevzbudili drakův hněv, byl vstup na horu dlouhou dobu přísně zakázán. Další z legend spojuje jméno hory s postavou Piláta Pontského, jehož ostatky podle pověsti leží na dně jezera.

Švýcarsko není jen čokoláda, jezera a krávy se zvonci na krku

Ať legendám věříte nebo ne, symbol draka si hora zachovala dodnes. Krátký tunel vytesaný ve skále nás přivede na vyhlídkový chodník kolem vrcholku Oberhaupt, na kterém sídlí meteostanice a armádní pozorovatelna. 

Směrem na jih se z Pilatu otvírá pohled na zaledněnou hradbu Bernských Alp. Obzoru dominuje třítisícový Titlis, který celoročně pokrývá bílá ledovcová čepice. Idylický dojem ze švýcarských hor se ještě umocní, jakmile na scénu vstoupí sytě červená zubačka.

Nejstrmější zubačka světa 

Právě ozubnicová železnice, která vede na vrchol z jižní strany od stanice Alpnachstad u městečka Alpnach je jednou z rarit Pilatusu. Čtyřkilometrová dráha zaujímá prvenství mezi zubačkami jako nejstrmější dráha světa. Projížďka po dráze, vytesané do skalního podloží, je velkým zážitkem. Na konci více než kilometru a půl převýšení ještě čeká několik tunelů, které zanechají v člověku obdiv k projektantům a italským dělníkům, kteří dráhu vybudovali.

Světový unikát

Pilatusbahn je dodnes světový unikát, v nejprudším místě překonává stoupání 48 %. Jenom pro srovnání. Lanovka na Petřín má maximální sklon 29,5%. Cestou na vrchol Pilatu musíte i zdolat 1629 metrů výškového rozdílu. Trasa je dlouhá 4,6 kilometru a červený vagonek jede zhruba 35 minut. Na trati jsou vidět žluté cedulky, na nichž je napsáno, jaké stoupání zrovna zdoláte. Strojvůdce vám ochotně sdělí další zajímavosti.

První turisté nastoupili do vlakové soupravy směřující k vrcholu v roce 1889 a už na konci 19. století Pilatusbahn přepravovala 30 000 osob ročně. Po elektrifikaci železnice toto číslo ještě stouplo na dnešních 50 000 osob. Trať je v provozu od května do listopadu. Do 10 vagónů se dnes vejde 400 osob.

Na vrcholu hory se můžete najíst nebo i ubytovat v jednom ze dvou hotelů. Starší z nich, Pilatus-Kulm, byl budován ještě před výstavbou zubačky a jeho součástí je i restaurace Queen Victoria, pojmenovaná po nejslavnější návštěvnici. V podzemní chodbě spojující oba hotely si můžete prohlédnout dobovou dokumentaci z výstavby dráhy i hotelu, stejně jako fotografie, které zachycují výstup Její Výsosti na hřbetu oslíka. 

Další zajímavé články
Reklama