Dovolená

Kajmanské ostrovy nejsou jen daňovým rájem, ale také místem pro dokonalou relaxaci na úžasných plážích

Blankytně modré moře a bělostný písek, to jsou pláže na Kajmanských ostrovech / Pixabay
Když se řekne Kajmanské ostrovy, tak se většině lidí vybaví právě pojem daňový ráj. To je sice pravda, proto je zde také asi největší soustředění bank a různých společností na světě, ale to, že se zde neplatí žádné daně, je vykompenzováno vyšší daňovou zátěží na některé zboží. V posledních letech zažívají ostrovy stále rostoucí nápor turistického ruchu a není divu. Perfektní pláže s jemným pískem a tyrkysovou vodou totiž nejsou jedinými věcmi, které sem turisty lákají.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

08. února 2020   |   15:50

Grand Cayman, největší ze tří ostrovů, je vyhlášený spoustou vynikajících restaurací, skvělých plážových barů a nákupními možnostmi. Cayman Brac je známý jako „ostrov dobrodružství“ s jeskyněmi, korálovými útesy, skálami a stezkami, které stále zkoumají zarputilí hledači pokladů. Little Cajman, nejmenší ze tří ostrovů, je vyhledáván zejména pro své odlehlé pláže, soukromí a odříznutí od moderního světa. Tyto tři ostrovy nabízejí ten nejlepší mix dobrého stolování, neobyčejných výletů a krásných pláží, což jsou ty hlavní podmínky pro dokonalou relaxaci.

Navštivte ostrovy dokud to jde

Oslnivá luxusní letoviska na plážích, učinila z Kajmanských ostrovů vysněnou destinaci pro nejbohatší obyvatele světa. Ale pod vším tímhle pozlátkem se skrývají i prvotřídní místa na potápění, divoká příroda a ohromující přírodní skalní útvary. Kajmanské ostrovy jsou jedním ze zámořských území Velké Británie a nacházejí se nedaleko Kuby.

Brexit nejspíše cestování na Kajmanské ostrovy od příštího roku omezí

Zatím zde i po odchodu Británie z EU stále platí bezvízový styk pro občany Evropské unie a tak máte v tomto roce možná poslední možnost se sem podívat bez složité administrativy. Tak, jako na všech karibských ostrovech i zde právě skončila hurikánová sezóna a ostrovy se začínají plnit turisty. Hlavní sezóna je zde totiž od počátku roku až do konce dubna. Zkušení cestovatelé však doporučují navštívit ostrovy v květnu, kdy je počasí stále krásné a stabilní a pláže jsou méně přeplněné.

Jezdí se zde vlevo

Pokud přiletíte na Kajmany letadlem, nebo přijedete lodí a chystáte se strávit dovolenou především ve svém letovisku, není nutné si zde pronajímat auto. Vzdálenosti nejsou tak velké a všude vás dopraví místní autobusy, minibusy a taxíky. Pokud byste se přece jen rozhodli pro zapůjčení automobilu, pamatujte, že ostrovy jsou britským územím a tudíž se zde jezdí po levé straně. Stejně tak si dávejte pozor při přecházení silnice. Nicméně většina turistů, pokud chce poznat ostrovy podrobněji, k tomu využívá člunů, které jsou k pronajmutí i s posádkou v každém z přístavů. Z jejich paluby se vám naskytne krásný pohled na ostrovy pokryté zelení, a zavezou vás i do skrytých zátok, které vás okouzlí svojí romantikou.

Co je dobré vědět

Vězte, že Velká Británie stále ovlivňuje život na ostrovech, co se týká etikety a zvyků. Stejně jako v Anglii je zde povolena konzumace alkoholu až od 18 let a chodit po ulicích nebo po plážích s otevřenou lahví nebo plechovkou alkoholického nápoje je zakázáno. Ve srovnání s ostatními ostrovy Karibiku je Grand Cayman poněkud formálnější. Restaurace doporučují ležérní, ale přiměřený oděv a návštěvníci by se měli po opuštění pláží obléknout. Zjistěte si také dny, kdy do přístavů přijíždějí obří výletní lodě, protože místa, jako je George Town a Rum Point, se zaplní přílivem tisícovek cestujících, díky kterým není na ulicích, v restauracích a obchodech k hnutí.

Co se týká bezpečnosti, jsou Kajmanské ostrovy naprosto bezpečné a přátelské, proč by si tu jinak budovali své domovy nejbohatší lidé světa, že? Na ostrovy nepotřebujete žádné očkování a nemusíte mít obavy ani z pití zdejší vody z kohoutku. Je sice vyráběna odsolováním mořské vody, ale je chuťově vynikající a nezávadná. Pozor si dejte na napětí, které je zde 120 Voltů a zásuvky jsou amerického typu.

Kde se ubytovat

Na začátku jsem vás trochu postrašil, tím, že Kajmanské ostrovy jsou především pro světovou smetánku, ale nemusíte mít obavy, že byste zde utratili za ubytování nebo služby majlant. Najdete tu přímo na pobřeží spoustu levných, i když poměrně skromně zařízených, potápěčských chat a na ostrovech je mimo luxusní střediska a hotely i bohatý výběr ubytování střední třídy v malých hotýlcích a penzionech. Právě v nich najdete tu pravou karibskou atmosféru s pestrobarevnými pokoji, kvetoucími zahradami a přátelským personálem. Protože ostrovy jsou vyhlášenou potápěčskou oblastí, je samozřejmostí, že všechny kategorie ubytování nabízejí i zapůjčení potápěčského vybavení.

Co navštívit a nevynechat

Koupání si nejvíce užijete v průzračných vodách ostrova Little Cayman a pokud chcete vidět zblízka podmořský život, navštivte Bloody Bay Marine Park. Na ostrově Cayman Brac se vydejte prozkoumat zdejší jeskyně, kterými jsou prošpikovány místní vápencové útesy. Ti zdatnější mohou vystoupat po žebřících až do Velké jeskyně na jižním pobřeží East Endu. Zajistěte si nějaký ten lodní výlet, během kterého můžete navštívit všechny tři ostrovy souostroví. Navštivte přírodní rezervaci Booby Pond na ostrově Little Cayman. Laguna se slanou vodou je domovem vzácných druhů vodních živočichů. Užijte si i nákupy, protože na ostrovech najdete i velká nákupní centra.

Na čem si pochutnáte

Zejména na ostrově Little Cayman je bohatý výběr restaurací, proslulých svými výjimečnými kuchaři a mnozí turisté sem přijíždějí právě kvůli jídlu. Nezapomeňte ochutnat tradiční kajmanská jídle, připravená především z mořských plodů. Ochutnejte zdejší plantain což je jakýsi příbuzný banánů a konzumuje se pořádně ostrý. Pokud je jídlo připravováno na „kajmanský styl“, znamená to tradičně s paprikou, cibulí a rajčaty.

Jedním z receptů, které se předávají z generace na generaci, je Caymanská směs. Tato kořenitá směs se používá na různé druhy masa od vepřového, přes hovězí až po kuřecí. Převládá v ní pepř, feferonky, tymián a skořice. Další specialitou, doslova národním jídlem, které dostanete jen zde, jsou nejrůznější pokrmy ze želv. Ochránci zvířat nemusí mít obavy, želvy pocházejí výhradně z místních želvích farem. Nejčastěji konzumovaným alkoholem je zde kořeněný rum. Domácí značky jako Tortuga a Seven Fathoms se vyrábějí na Grand Cayman.

Další zajímavé články
Reklama