Dovolená

Kam vyrazit letos na dovolenou. Máme pro vás šest zaručených tipů

Vedle olympijského Tokia bude vyhledávaným japonským městem i kouzelné Kjóto / Pixabay
Plánování příští dovolené je už v mnoha domácnostech počátkem nového roku nezbytnou součástí rodinných porad. Cestovní kanceláře už nabízejí první várku first-minute zájezdů a pro ty, kdo plánují vyrazit na letní prázdniny na vlastní pěst, valem ubývá ubytovacích možností. Odborníci na cestovní ruch už vytipovali destinace, které budou v roce 2020 v popředí zájmu turistů. Zkuste si některou z nich vybrat.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

06. ledna 2020   |   09:58

Vaším cílem nemusí být v letošním roce obvyklé Chorvatsko, Itálie, Řecko nebo Španělsko, ale můžete se inspirovat naším výběrem. Vzhledem ke zkušenostem z loňského roku, kdy byly ty nejlepší destinace a nejvýhodnější nabídky rychle rozebrány během krátké doby, je už nejvyšší čas se zamyslet nad cílem vaší letošní dovolené. Do našeho výběru jsme zahrnuli jak blízké evropské destinace, tak i trochu exotiky.

Kostarika láká na čistou přírodu

Matka příroda byla ke Kostarice neuvěřitelně štědrá. Tato středoamerická země, rozkládající se mezi Tichým oceánem a Karibským mořem, vám nabídne nádherné pláže, kouzelnou krajinu a neuvěřitelnou rozmanitost flóry a fauny v čistých deštných pralesích. Kostarika se má v roce 2020 stát také první uhlíkově neutrální zemí na světě, protože už dnes je zde 90% energie vyráběno z obnovitelných zdrojů.

Přírodní zázraky vás čekají už pár hodin cesty od San José, ať už se jedná o majestátní lenochody, mravenečníky, pestrobarevné papoušky či želvy na plážích a velryby u tichomořského pobřeží. Užívat si můžete i horkých pramenů, u kterých vyrostly moderní lázeňské komplexy, rafting na divokých řekách, nebo se vydat do deštného pralesa, jehož velké plochy jsou chráněny jako přírodní rezervace. Bělostné písečné pláže zvou nejen k opalování a koupání, ale jsou i základnami surfařů, kteří se sem sjíždějí z celého světa.

Rijeka, Chorvatsko

Toto přístavní město na jadranském pobřeží je pro rok 2020 vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury. Na rozdíl od turisty přeplněných měst, jako je Dubrovník nebo Split, zde najdete klidný půvab staletého námořního přístavu, trhy přetékající dary moře, ovocem a zeleninou, kouzelné kavárničky, kde panuje leckdy atmosféra minulého století. Architektura města zahrnuje římské, barokní i moderní stavby.

Během návštěvy byste určitě neměli vynechat bývalý průmyslový komplex Benčič, který se mění v uměleckou čtvrť, nebo Muzeum moderního a současného umění. Rijeka se může pochlubit řadou památek na římskou nadvládu, mezi které patří například tzv. Liburnský val, nebo Římský oblouk poblíž Titova náměstí. Nad městem stojí i dominující, středověký hrad Trsat z 13. století, místo odkud je nádherný výhled do okolí i na město a kde se během letní sezóny koná řada kulturních akcí.

Sicilské Egadské ostrovy

Sicílie byla našimi turisty, kteří se soustředí především na jadranské pobřeží Itálie poněkud opomíjenou destinací a už jen málokdo zná pět osamocených ostrovů u jejího pobřeží. Tady najdete dokonale utajené písečné pláže, které si můžete zabrat sami pro sebe. Souostroví Egadi leží na západním pobřeží Sicílie, a dostanete se na něj po krátké plavbě trajektem z Trapani. Tvoří jej ostrovy Favignana, Levanzo a Marettimo a skalnaté ostrůvky Formica a Maraone. Favignana, největší z pěti ostrovů , ve tvaru motýla, nabízí mimo krásných pláží i zajímavé pohoří, které je dobře dostupné po zdejších kvalitních cyklostezkách.

Egadské ostrovy jsou skutečně skrytou perlou Středomoří

Nejmenším a možná nejkrásnějším ze tří hlavních ostrovů je Levanzo s kouzelným, malým přístavem, v němž svítí sněhobílé domky rybářů. Doslova snové zážitky si můžete vychutnat na ostrově Marettimo, který je považován za starobylou vlast Odyssea. Turistické stezky vás zavedou k normanským hradům a byzantským kostelům, nebo na pláže, na kterých můžete obdivovat hejna mořských ptáků a líhně želv karet.

Arménie a poklady byzantské kultury

Arménie je na cestě k tomu, aby se stala jednou z nejpopulárnějších destinací v roce 2020, a v malém kavkazském národě je toho k vidění mnohem více než to, co se o něm občas dozvíme z tisku nebo z televize. Jerevan, hlavní město Arménie, je dobře dostupný zejména z německých letišť a zpáteční letenky dostanete už od nějakých 4000 korun. Jerevanu se přezdívá také Růžové město, podle budov, vystavěných z růžového kamene v sovětských letech. Navštivte hlavní památky, jako je Náměstí Republiky, Kaskáda, kolosální sovětské modernistické schodiště a pamětní komplex Cicernakaberd, zasvěcený arménské genocidě z roku 1915.

Poté si po západu slunce můžete sednout v některé z pouličních kavárniček na ulici Amiryan a přidat se k místní zábavě. Arménie je doslova přeplněná starobylými byzantskými kostely a kláštery, které určitě stojí za návštěvu. Noravank, Geghard a starověký římský chrám Garni jsou hlavními turistickými lákadly. Arménským nejvýznamnějším architektonickým skvostem je však Ečmiadzin, nejstarší katedrála na světě, vysvěcená v roce 303 n. l. arménský ekvivalent Vatikánu. Obdivuhodné jsou i horské scenérie a zázračné jezero Sevan, zabírající celých 16% plochy celé Arménie.

Kjóto, olympijské Japonsko

V popředí zájmu turistů v Japonsku, bude v tomto roce zaručeně Tokio, které hostí letní olympijské hry 2020. Pokud se i vy rozhodujete pro návštěvu tohoto největšího sportovního svátku, využijte návštěvy Japonska a zamiřte do Kjóta, kulturní oázy známé svými šintoistickými svatyně, klidnými zelenými plochami a historickou čtvrtí gejš. Kjótské městské muzeum umění, jedno z nejstarších v Japonsku, bude po dvouletém rekonstrukci znovu otevřeno v březnu a určitě byste jej neměli vynechat.

Kjóto je směsicí minulosti a současnosti. Jeho futuristická železniční stanice a moderní nákupní komplexy ostře kontrastují s klidnými skalními zahradami karesansui a celá staletí starými šintoistickými svatyněmi. Tady se můžete hodiny toulat nádhernými meditačními zahradami, obdivovat výhled na horu Hiei, nebo si vychutnávat pravé japonské ubytování ve stylu ryokan, spojené s očistnými rituály, koupáním a kjótskou kuchyní, postavenou pouze na místních produktech.

Maroko, cenově příznivá destinace

Afrika se inspirovala evropskou tradicí a letos poprvé vyhlásila Africké hlavní město kultury, kterým je marocký Marrákeš. Maroko je velmi rychle se rozvíjející a prosperující zemí, o čemž svědčí i to, že právě zde byla uvedena do provozu první africká vysokorychlostní železnice a z Casablanky do Tangieru se tak dostanete za méně než dvě hodiny. Jedním z nejvyhledávanějších měst v Maroku bude v letošním roce i jeho hlavní město, Rabat, zapsané na seznamu památek UNESCO.

Rabat je mnohem modernější než Marrákeš a měně přeplněný než Casablanca. Rabat má ráz evropského města, s širokými bulváry, andaluzskými zahradami či městskými plážemi, lemujícími pobřeží. Milovníci umění mohou navštívit Muzeum moderního a současného umění Mohammeda VI, nebo historickou pevnost Rottembourg 19. století. Za návštěvu stojí i mauzoleum krále Mohammeda V. a královský palác. V Rabatu najdete i stinné orientální zahrady s osvěžujícími vodotrysky, naplněné vůní květin. Po celý letošní rok se bude ve městě odehrávat spousta oslav a kulturních akcí, na které míří přední umělci z celého světa.

Další zajímavé články
Reklama