Dovolená

Kam a jak jezdí Češi nejraději na dovolenou? Posviťme si i na jejich dovolenkové zvyklosti

V roce 2017 v Chorvatsku trávilo dovolenou 850 tisíc Čechů / Shutterstock
Kam Češi nejraději jezdí na dovolenou? A jaké jsou jejich zvyky, pokud jde o délku pobytu, způsob dopravy, dostupné služby nebo investovanou částku? Pojďme se společně podívat na trochu statistiky kolem dovolenkových zvyklostí našich turistů.
Reklama
Reklama

autor  redakce

29. března 2019   |   08:51

V roce 2017 v Chorvatsku trávilo dovolenou 850 tisíc Čechů. Proč tuto stálici nic nesesadí z jejího trůnu? Může za to kombinace cenové dostupnosti a blízkosti. Pohodlně sem dojedete autem. Pomyslnou dvojkou v žebříčku se stává Itálie. Jenom v minulém roce se sem podívalo 636 tisíc našich obyvatel. Vítězí blízkost přímořských letovisek na severu Itálie. Když vyrazíte pozdě večer, ráno už si můžete užívat na pláži. Dalším bonusem jsou Alpy, dá se tak zkombinovat dovolená skládající se z pobytu u moře a vysokohorských túr.

Na Slovensku i v Rakousku láká rozmanitost

Na třetím místě v zájmu Čechů se ocitá Slovensko. K našim východním sousedům jezdí jenom o trochu méně lidí než do Itálie, celkem 615 tisíc. Lákají především přírodní krásy. Oblíbené jsou samozřejmě Tatry a lázně. Zhruba 450 tisíc lidí vyrazilo v roce 2017 do Rakouska. Zájem vzbuzují jak zimní pobyty v Alpách, tak letní cyklovýlety (u našich jižních sousedů mají nádherné cyklostezky). Hodně lidí se vydává i na pěší turistické výlety či za vínem, populární bývají i eurovíkendy ve Vídni.

Nejvíce se létá do Řecka, na výsluní se vrací i Egypt

Rozmanitost řeckých ostrovů i pevninského Řecka ocenilo vloni na 371 tisíc Čechů. Většina z nich touží po kombinaci lenošení na prosluněné pláži v komfortních hotelových resortech a obdivování antických památek. Kdo si vybere dovolenou s leteckou dopravou, obvykle sáhne po Řecku.

Letecky hlavně do Středomoří a do Egypta

Stabilní zájem vykazuje i Španělsko, kam se vydalo cca 258 tisíc našinců. Určitý pokles ovšem v minulosti zaznamenal Egypt. Zdá se ale, že se nyní karta obrátila. Protože zatímco roku 2015 navštívilo zemi na severu Afriky asi 115 tisíc Čechů, o dva roky později jich bylo už 245 tisíc. Jako magnet působí v Egyptě zejména pláže u Rudého moře a potápění. Podobný návrat zažívá i Tunisko a Turecko.

Znovuobjevované Bulharsko

Za minulého režimu jezdila spousta našinců do Bulharska. Ve chvíli, kdy se otevřely hranice, většina lidí se vrhla na poznávání západních zemí a našeho bývalého socialistického bratra ponechala v zapomnění. V posledních letech ale znovu roste zájem o Bulharsko. Důvod? Především cenová dostupnost, protože dovolenou u Černého moře stále ještě pořídíte za velmi dobrou cenu. Přesvědčit vás o tom může návštěvnost 214 tisíce Čechů v minulém roce.

Vzniká hlad po kvalitních službách 

Jaké typy zájezdů nejvíce frčí? Statistiky posledních let říkají, že populární jsou hlavně eurovíkendy do různých měst starého kontinentu. Stoupá zájem také o Skandinávii. Žolíkem jsou potom plavby na zaoceánských lodích nejenom ve Středozemním moři, ale i v Karibiku. I ty mají rostoucí potenciál.

Na jak dlouhé cesty se vydáváme? Podle cestovek jsou nejoblíbenější sedmi nebo hlavně desetidenní pobyty. Oproti minulosti, kdy spousta Čechů volila polopenzi, teď stále větší množství turistů dává přednost servisu all inclusive. Kvalitní služby stále více táhnou.

Češi jsou evropští šetřílkové

Kolik jsou Češi za dovolenou ochotni utratit? Obvykle uvádějí cca 25 tisíc za pobyt pro čtyřčlennou rodinu, na této sumě jako maximu se shodne třetina lidí, cca 35 %. Levněji, tedy do 10 tisíc, chce pobyt pořídit asi 27 % našinců. Za tyto peníze ovšem pořídí tak domácí dovolenou.

Ta zahraniční už přijde dráž. Podle údajů Eurostatu stále Češi ve výdajích za dovolenou za ostatními národy zaostávají. V průměru vydají za den v zahraničí na osobu 3330 korun, což představuje za týdenní dovolenou 23 310 korun. Přesto patří k evropským „chudákům“. Za námi už jsou jen Rumuni a Lotyši. I naši sousedé Slováci vydají za dovolenou o 80 % více než Češi. A co teprve takoví Rakušané, kteří dají za den dovolené v průměru 15 000 korun.

Dvě dovolené za rok?

Na druhou stranu je i skupina 18 % lidí, kteří si dokážou představit i investici 25-35 tisíc za osobu. A co je zajímavé, hodně našich už se nespokojí jenom s jednou letní dovolenou, ale vyráží rovnou na dvě: Na jednu v hlavní sezóně v červenci či srpnu, na druhou pak před či po sezóně. Nejčastějším termínem, kdy si Češi berou v práci dovolenou, je prvních čtrnáct dnů v červenci. Nejvíce lidí, asi 69 %, dává přednost cestě autem, přes 20 % pak volí leteckou dopravu. Asi 40 % lidí míří k moři.

Další zajímavé články
Reklama