Dovolená

Češi znovu objevují úžasná letoviska na Baltu, kam se jezdilo za socialismu

Pro Baltské pobřeží jsou typická rozměrná dřevěná mola s restauracemi, jako je toto v Ahlbecku / Pixabay
Až do počátku 90. let byly pláže pobřeží Baltského moře českými turisty nejnavštěvovanější. Vedle Bulharska, Rumunska a výjimečně tehdejší Jugoslávie, to bylo vlastně jediné moře, které si mohli Češi dovolit. Navíc je nám nejbližší, autem jste tam za nějakých 6 hodin a můžete se koupat. Jedním z nejnavštěvovanějších míst, byl ostrov Usedom. Tady na vás čeká 42 kilometrů bílých písečných pláží, 200 kilometrů cyklostezek a původní, zachovalá lázeňská architektura.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

29. prosince 2019   |   10:23

Pokud už dnes přemýšlíte o místě své příští letní dovolené, je dobrým tipem Usedom, největší německý ostrov na severovýchodě spolkového státu Meklenbursko-Přední Pomořansko, který nabízí okouzlující letoviska s výjimečnou architekturou, nedotčenou přírodou a službami na té nejvyšší úrovni. Po roce 1989, kdy se otevřely hranice, Češi sem téměř přestali jezdit. Otevřel se nám celý svět a tak každého lákaly především země západní Evropy a exotické destinace. Navíc, Baltské moře ani v létě vyššími teplotami příliš neoplývalo. Spolu s postupným oteplováním planety se to začíná měnit a v posledních letech je i zde příjemně teplá voda na koupání. Proto i na Usedomu zaznamenávají v poslední době nárůst počtu českých turistů, kteří sem míří prožít příjemnou dovolenou.

Lázeňská atmosféra 19. století

Pro mnohé je Usedom především moře a jeho pláže, jiní milují vnitrozemí ostrova, také známé jako Achterland, které objevují během pěších výletů nebo na kole. Mnozí z nich prostě hledají klid uprostřed přírody a jsou okouzleni námořní atmosférou ostrova. Stará letoviska mají své vlastní kouzlo, zejména historická pobřežní lázeňská místa jako Ahlbeck, Heringsdorf a Bansin.

Pestrobarevné plážové koše vás ochrání před větrem a pískem

S nezbytnými pruhovanými plážovými koši a nenapodobitelnou lázeňskou architekturou se přenesete zpět k počátkům kultury koupání v 19. století. To si cení zejména turisté nejen z Německa, ale i z Rakouska, Švýcarska či Francie, kterých sem přijíždí čím dál tím více. Protože menší část ostrova patří Polsku a a hranice přejdete coby dup, mnoho návštěvníků chodí či jezdí na kole na polskou stranu nakupovat a mnozí zde i nocují za menší peníze než na německé straně.

Přenocování od přírody až po luxusní hotel

Usedom je proslulý velkým množstvím kempů, které byly až do 90. let. především cílem mnoha českých rodin. Kempy jsou zde i dnes, ale změnily se, a to k lepšímu, jejich vybavení a služby, takže i zde si užijete docela luxus. V mnoha hotelech, nacházejících se přímo na břehu moře si užijete dokonalý luxus a v místních penzionech si zase budete připadat jako doma. Možností ubytování je tu nespočet, můžete bydlet ve vile, bungalovu nebo klidně na pronajatémk člunu. Celý ostrov je vlastně přírodním parkem, s impozantními borovými lesy, písečnými dunami, bažinami a jezery, obklopenými nízkými vršky.

Na své si přijdou i milovníci zábavy

To, že Němci se rádi baví a nejraději ve velké společnosti, je celkem známé a poskytovatelé služeb na Usedomu si toho jsou vědomi. Co se týká kulturních událostí, najdete zde vše, od koncertů klasické hudby, přes diskotéky, zábavné kabarety, kulinářské slavnosti až po hudební festivaly. Noční podniky a bary si nijak nezadají s těmi středomořskými a lidé se zde baví až do pozdních hodin. Restaurace na ostrově nabízejí širokou škálu místních pokrmů, skládajících se většinou z ryb, ale najdete zde typické italské pizzerie, restaurace se středomořskou či asijskou kuchyní i spoustu fast foodů s rychlým občerstvením. V těch vládnou především nejrůznější druhy pověstných německých klobás, ale samozřejmě i hamburgery a pizza.

Krajina vybízí k výletům

Každý, kdo očekává plochý ostrov Baltského moře, zažije překvapení, pokud se vydá na výlet po východní straně ostrova. Doba ledová tu zanechala 70 metrů vysokou morénu, kterou přinesla z dalekého severu. Tato moréna skrývá sedm velkých jezer, z nichž největší je jezero Gothensee s plochou 550 hektarů. I když jsou zde lesy převážně bukové, jezera samotná jsou často ohraničena olšemi. Nachází se zde pět chráněných území a 14 přírodních parků. Největší nízko položené rašeliniště se nachází na jižním okraji kopcovité oblasti zvané Usedomské Švýcarsko.

Pobřežní linii lemují útesy a široké pláže a nacházejí se zde ta nejznámější letoviska Baltského moře. Sever ostrova však nabízí úplně jiný obraz. Rozsáhlé nánosy písku zde vytvořily rovinatý terén bažinatých nížin, rozsáhlou krajinu dun a borovic. Z pobřeží se návštěvníci mohou vydat na prohlídku krajiny s malebnými lagunami, strmými břehy, tichými zátokami vod Achterwasser a rybářskými vesnicemi, v kterých jakoby se zastavil čas.

Na kole po ostrově

Zdejších 200 kilometrů cyklostezek je pečlivě udržováno a vzhledem k tomu, že jde o téměř rovinatý ostrov, na kterém se nachází jediný vyšší kopeček, vysoký něco přes 90 metrů, je to krajina jako stvořená pro výlety na kole. Tady jezdí skutečně každý, od těch nejmenších dětí, až po staříky, vezoucí na kole otep rákosí. Cyklisté jsou také vítáni ve všech restauracích a fast foodech, jsou zde pro ně připraveny i úschovny kol a stále se rozšiřuje i síť dobíjecích stanic pro elektrokola, která jsou zde velmi oblíbená. Cyklostezky jsou dobře značené a v turistických kancelářích vám nabídnou i jejich mapu.

Další zajímavé články
Reklama