Pobyt

Kouzelný ostrov Sylt: Poznejte úplně jinou tvář Německa

Nejsevernější ostrov Německa, Sylt / Shutterstock
Nejsevernější ostrov Německa, Sylt se nachází jen kousek od dánských hranic a svými starodávnými tradicemi, klidným způsobem života, 40 kilometrů dlouhou bělostnou pláží, táhnoucí se kolem ostrova a přírodou, se značně liší od zbytku Německa. Traduje se, že Sylt je především destinací německé smetánky, ale není to až tak pravda. Na ostrov přijíždějí nejen movití Němci a zahraniční návštěvníci, ale i běžní turisté či školní zájezdy, které určitě nepatří mezi horních deset tisíc.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

25. ledna 2019   |   08:06

Sylt udiví každého návštěvníka především nádherně zelenou, i když úplně plochou krajinou, loukami s pasoucími se stády ovcí a krav či domy s doškovými střechami, které jako by vypadly z příběhů o hobitech z Pána prstenů. Z krajiny vyčnívají jen pestrobarevné majáky, lemující pobřeží ostrova.

Ten už je od poloviny 19. století považován za jedno z míst s nejzdravějším ovzduším a díky tomu zde začala vyrůstat podél pobřeží i luxusní letoviska. Zdejší zdravý vzduch už tehdy přilákal řadu celebrit, například i Marlene Dietrichovou, nebo spisovatele Thomase Manna a dnes je Sylt oblíbeným místem odpočinku německé kancléřky Angely Merkelové.

Ostrov je rájem pro psy

Sylt je největším ostrovem tzv. Severofríských ostrovů a oblíbený je i mezi německými majiteli psích kamarádů. O ostrově se totiž traduje, že jen to pro psy nejpřátelštější destinace v celém Německu. Na pobřeží najdete 17 psích pláží, označeným příslušnými tabulkami. Psi jsou vítáni také ve většině zdejších ubytovacích zařízení, která pro ně vytvářejí speciální prostředí a na ostrově existuje i bohatá nabídka „psích“ služeb, od restaurací, přes „kadeřnické“ salony až po krátkodobé zvířecí útulky, nebo spíše hotýlky, kde můžete nechat svého miláčka, pokud se vypravíte na nějaký delší výlet. Zkrátka dokonalý psí ráj.

Mondénní středisko Keitum

Jedním z nejhezčích měst na Syltu je určitě Keitum, které je považováno za tak trochu ikonický symbol ostrova. Mají to na svědomí zejména typické domy s doškovými střechami, kterých je zde největší koncentrace. Tohle mondénní středisko, kam přijíždějí asi ti nejbohatší, nabízí i nákupní možnosti v podobě módních butiků světových značek.

Doškové střechy zajišťují příjemnou teplotu po celý rok

Architektonický styl města je přísně udržován a historické domy s doškovými střechami patří k nejdražším nemovitostem v celém Německu. Pokud si myslíte, že v takovém domě musí doškovou střechou profukovat, jste na omylu. Právě tyto střechy zajišťují v domech v létě příjemný chládek, a naopak v zimě udržují teplo. Nejvděčnějším objektem pro fotografy je určitě modrobílý dům, nesoucí název Friesenhaus, připomínající pohádkový domeček pro panenky.

Westerland, mekka windsurfingu

Největším městem ostrova je Westerland, kde také končí vlaky z německého vnitrozemí. Protože ostrov nemá s pevninou silniční spojení, vychrlí každý přijíždějící vlak ze svých nákladních vagonů desítky automobilů. Vlak sem jezdí přes úzkou uměle vybudovanou šíji Hindenburgdamm od roku 1927. Westerland je vyhlášenou mekkou windsurfařů, kteří se sem sjíždějí z celého světa za vysokými vlnami a zejména silným větrem.

Na pobřeží funguje řada výcvikových středisek pro windsurfing a v poslední době se zde úspěšně provozuje v masovém měřítku i kitesurfing. Koncem září se zde také pravidelně koná i jeden ze závodů Světového poháru ve windsurfingu. Pro návštěvníky města je určitě zajímavou atrakcí i návštěva velkého mořského akvária, v kterém jsou k vidění i ryby z tropických vod.

Kolem ostrova na kole

Vzhledem k tomu, že nejvyšší převýšení na ostrově nepřesahuje 10 metrů, je zde ideálním dopravním prostředkem kolo. Nemusíte vozit vlastní, na ostrově funguje spousta půjčoven kol i elektrokol. Projíždět pak můžete pomalu krajinou po dokonale upravených cyklostezkách, lemujících celé pobřeží. Obdivovat můžete na loukách v letních měsících na 600 druhů motýlů, kteří si ostrov oblíbili. Určitě neodoláte a zastavíte se cestou v některé z kouzelných hospůdek, které uvidíte cestou a ochutnáte některou ze zdejších specialit, postavených většinou na úlovcích zdejších rybářů. Na ostrově funguje dobře i místní autobusová doprava, kterou se dostanete kamkoliv.

Vydejte se za tuleni

Na Syltu jsou mezi turisty velmi oblíbené lodní výlety, při kterých můžete pozorovat obrovská stáda tuleňů, vyhřívajících se na pobřeží ostrovů a malých ostrůvků v okolí. Nejvíce jich jezdí na ostrov Helgoland, ale znalci vědí, že nejlepší podmínky pro pozorování tuleňů jsou na severu, u dánského pobřeží.

K tamějším mělkým šelfům vyjíždějí lodě z malého přístavu List na samém severu Syltu. Městečko je asi 16 km vzdáleno od Westerlandu a jeho symbolem jsou dva červenobílé majáky, ukazující cestu lodím a trajektům z nedalekého dánského ostrova Rømø. Výpravy za tuleni zde nabízí řada agentur, ale můžete si najmout i prostou rybářskou loď.

Symbolem Syltu je Strandkorb

Tyhle modrobílé plážové „koše“ lemují písečné pláže ostrova kolem dokola a kdosi spočítal, že je jich zde 12 280. Místní služby se o ně pečlivě starají, a tak všechny září jako nové. Za 8 eur na den si můžete tenhle minidomeček, chránící proti větru a poletujícímu písku pronajmout. Koše, potažené modrobílou látkou, mají skládací stoleček, opěrky na nohy, zásuvky na uložení šatů a drobností a vzhledem k tomu, že jsou z proutí, jsou velmi lehké.

Na ostrově dokonce existuje malá továrnička, kde se koše vyrábějí a vyvážejí i jako suvenýry do světa. Říká se, že pozorovat z takového Strandkorbu západ slunce na Syltu je jedním z nejkrásnějších zážitků. Ten, kdo má rád teplé moře, si zde ale koupání asi příliš neužije, teplota vody je spíše pro otužilce a málokdy přesáhne 20 °C.

Na čem si pochutnáte?

Ne, že byste na Syltu nezavadili o všudypřítomné německé klobásy se zelím či hořčicí, ale rozhodně to nepatří ke zdejším oblíbeným jídlům. Tady vládnou restauracím ryby a mořské plody. Nebojte se vstoupit do kterékoliv restaurace, či malé hospůdky, všude vám nabídnou něco z darů moře a bude to opravdu pochoutka. Například takový uzený losos s místními bramborovými plackami je dokonalý.

K největším lahůdkám patří místní ústřice

Všude dostanete z ryb především sledě, upravené na všemožné způsoby, nechybí ani pokrmy z krabů. Zdejší restauratéři nedají dopustit ani na místní ústřice, jejichž sádky můžete pozorovat na mnoha místech kolem pobřeží. Tvrdí, že jsou mnohem lepší než francouzské a na rozdíl od Francouzů je připravují smažené. Obalené v těstíčku se hodí do rozpáleného oleje a tahle křupavá pochoutka se servíruje většinou s nějakým zeleninovým salátem.

Jak se tam dostanete

Na kouzelný ostrov Sylt se dostanete trajektem, vlakem z Hamburku, autem s převozem přes úžinu v autovlaku, nebo letadlem na zdejší malé letiště. Pro české turisty je nejvýhodnější cesta autem do severoněmeckého Niebüllu, kde jej naložíte na speciální vagon a přes násep Hindenburgdamm vás dopraví do Westerlandu.

Cesta z Prahy na pobřeží vám bude trvat nějakých 10 hodin a je dlouhá 900 kilometrů. Můžete využít samozřejmě i leteckého spojení, a to do Hamburku a odtud se přepravit na Sylt vlakem či trajektem, nebo jet vlakem do Hamburku už přímo z Česka. Přímých spojení s Hamburkem existuje celá řada.

Další zajímavé články
Reklama