Dovolená

Když vybíráte rodinnou dovolenou aneb pár dobrých tipů pro cestování s dětmi

Dovolená s dětmi by měla být zábavná pro celou rodinu / Depositphotos
Prakticky neomezené možnosti cestování skončí pro mladé rodiče okamžikem, kdy přibude do rodiny malé dítě. O této chvíle musíte své zvyky přizpůsobovat především potřebám dítěte a to není vždy jednoduché. Zvláště pro rodiče, kteří byli zvyklí na poněkud spartánský způsob cestování, jen s batůžkem na zádech a noclehy v levných hostelech nebo kempech. Musíte změnit vše, od plánování dovolené, přes možnosti dopravy až po typ ubytování. A k tomu vám poslouží pár našich dobrých rad.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

28. prosince 2019   |   18:28

Závazek, který přijímáte narozením dítěte není jednoduchý. Ty tam jsou časy, kdy jste o víkendu sbalili pár věcí do batohu a vyrazili na horskou tůru, nebo jen tak do přírody. Na řadu problémů můžete narazit i při cestách do zahraničí, které budete muset, chtě nechtě, přizpůsobovat potřebám svého potomka a s přihlédnutím k jeho věku. Destinace plné nočního života, diskoték a hlučné hudby, kterým jste dosud dávali přednost, budete muset vyměnit za klidná letoviska, zaměřená na pobyty rodin s dětmi, vybavená potřebným zázemím, jako hernami, dětskými bazénky či animačními programy pro různé věkové skupiny dětí.

Cestování s dětmi je zábava

Na druhé straně zjistíte, že cestování s dětmi může být to nejlepší, co můžete zažít. Děti pro vás budou objevovat svět svýma očima a díky nim objevíte místa, kam by vás ani nenapadlo zajít, nebo místa, která jste navštívili jako děti sami a dávno na to zapomněli. Ať už jsou to nejrůznější atrakce, zoologické zahrady, lunaparky, akvaparky, to všechno vrátí i vás, jako rodiče do dětských let a věřte, budete si to užívat úplně stejně, jako vaši potomci.

Jak si zorganizovat cestu s dítětem?

Pokud cestujete s těmi nejmenšími, ať už v batolecím, nebo předškolním věku, není to tak velká zátěž jak by se zdálo. Děti se snadno přepravují, ať už v kočárku, nosítku, nebo u těch sportovněji založených rodičů v úvazku na hrudi. Tyto děti si ani neuvědomí, že se chystáte na dovolenou a nemusíte se nijak bát podnikat i cesty na které jste byli zvyklí. Jen pamatujte na to, že například na horských stezkách s kočárkem moc neporadíte.

Dejte pozor na vysoké teploty a nehygienické prostředí

Pokud budete mít zabezpečené vhodné noclehy, stravu a hygienické prostředí, budete v pohodě. Ty nejmenší děti snadno zvládají i dálkové lety, protože většinu cesty prospí. Jen mějte na paměti jednu důležitou věc a tou je počasí. Vybírejte destinace, v kterých nehrozí příliš vysoké teploty, které malé děti těžko zvládají a pak strávíte celou dovolenou ve starostech, zda se vám dítě nepřehřívá. S těmi nejmenšími byste neměli riskovat cestu do exotických zemí, kde nemáte zaručeny odpovídající hygienickém podmínky. 

Kam s těmi nejmenšími

Pokud jde o kojence nebo děti v předškolním věku, využívejte naplno pro společnou dovolenou mimosezónní termíny, to znamená před prázdninami nebo po jejich skončení. Teplé počasí si užijete jak na jihu Evropy, tak ve vzdálenějších destinacích i v tomto období. Teploty jsou pro děti snesitelnější a co je důležité, ušetříte nemalé peníze, protože mimosezónní dovolená přijde jak z hlediska ubytování, tak dopravy mnohem levněji. Vhodné jsou například Kanárské ostrovy, kde se i v zimě pohybují teploty kolem 20°C.

Děti získají nové zkušenosti

S blížící se letní sezónou se pak rozšiřuje i nabídka rodinných pobytů s dětmi. Objevují se lákavé nabídky, u kterých mají ty nejmenší děti dopravu nebo dokonce celý pobyt zdarma, nebo s velkými slevami. Nebojte se využít letovisek v komplexní nabídkou služeb, včetně bufetového stravování, animačních programů a péče o děti, které budou v rukou zkušených opatrovníků. Pokud máte poněkud dobrodružnější povahu, tak můžete podle rad odborníků vyrážet s dětmi přibližně od pěti let už za náročnější formou dovolené. Děti se setkají s úplně jiným prostředím a získají mnohé dovednosti a zkušenosti, které doma nedostanou. Nebojte se je vytáhnout z jejich pohodlné domácí zóny na cestu, která jim přinese zcela nové zážitky.

Co sbalit pro ty nejmenší

I když už máte předškoláka, který miluje procházky, dovolená může být pro malé děti únavná. Nerozpakujte se vzít sebou pro ně kočárek. Dnešní sportovní kočárky jsou snadno skladné, lehké a vezmou vám je do každého dopravního prostředku. Dítě si v něm může kdykoliv odpočinout, třeba po delší chůzi, nebo zdřímnout, aniž byste se museli vracet třeba na polední pauzu do hotelu. Nezbytným doplňkem pro cestování s dětmi je slunečník, který využijete jak na mořských plážích, tak třeba i u rybníků, jezer nebo jen tak při posezení v parku. Někdy je užitečný i plážový dětský stan, který využijete jak pro zastínění dětí, tak třeba pro uschování věcí, když se jdete koupat. Není snad třeba zdůrazňovat, že byste měli mít po ruce stále hygienické ubrousky, nebo například ohřívač lahví s kojeneckým mlékem.

Kdy si zajistit svou rodinnou dovolenou

Když cestujete s dětmi, vyplatí se včasný výběr a nákup dovolené. Mnohé cestovní kanceláře nabízejí bezplatné dětské pobyty, které jsou většinou rychle vyprodány. Slevy nabízejí při včasném nákupu i mnohé letecké společnosti, jejichž nabídky jsou dostupné i půl roku předem. Pokud se při výběru termínu vyhnete prázdninovým termínům, najdete při včasné rezervaci ty nejlepší nabídky, kdy si můžete zajistit konkrétní hotel podle vašich přání, třeba přímo na pláži, nebo v centru města, které chcete navštívit.
Rizikovější, ale někdy levnější může být takticky vyčkávat až na nabídky last-minute, kdy se cestovní kanceláře snaží zaplnit volná místa a snižují ceny mnohdy na minimum. Sledujete při výběru dovolené i termíny jarních či pololetních prázdnin a svátků, jako jsou například Velikonoce nejen u nás, ale i v evropských zemích, kdy bývá výběr pobytů značně omezen a poskytovatelé služeb zvyšují ceny.

Jak na dovolenou s dospívajícími?

Děti v teenagerském věku nemusí být z dovolené s rodiči zrovna nadšeny. Vytrhne je to z jejich zažitého rytmu, nebudou mít svůj playstation nebo Xbox, čeká na ně omezení datových služeb a internetu, tedy věci, bez kterých si mnozí nedokážou představit život. Tady je to zcela na vaší dovednosti je přesvědčit, přihlédnout k jejich zájmům a potřebám. Vyberte například rušné plážové letovisko, plné mladých lidí jejich věku s nikdy nekončící zábavou, plnou diskoték, tanečních zábav a atrakcí.
Nebo můžete využít cestování k doplnění jejich vzdělání, nic jim lépe nepřiblíží historii, než návštěva míst, kde se odehrály určité historické události. Jedním z tipů může být například Chorvatsko, které je pro teenagery jako dělané. V přímořských letoviscích se střídají hudební festivaly jeden za druhým a zábavy je tu až, až. I dnes jsou pro mnohé dospívající stále hrdiny postavy ze slavných filmů o Vinnetouovi a Chorvatsko vám nabízí možnost navštívit místa natáčení u nádherných Plitvických jezer.

Jak teenagery zabavit

Vzhledem k tomu, že můžete mít na dovolené omezené internetové připojení, je vhodné, aby si vaši potomci stáhli do svých telefonů nebo tabletů zásobu filmů, elektronických knížek, audioknih nebo her, které je zabaví. Zapojte děti už do příprav na cestu,. Mohou se zapojit do plánování, vytipovat si k návštěvě místa, která by je zajímala. Děti by si měly vyhotovit vlastní seznam věcí, které si chtějí vzít sebou a samostatně si zabalit i zavazadlo.
Pokud víte, že váš potomek je až příliš závislý na datovém připojení, zejména na sociálních sítích, obětujte nějakou tu korunu a dokupte jim data, aby mohl být ve stálém spojení alespoň se svými přáteli na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu a mohl tam nahrávat i své zážitky z cesty. Při výběru hotelu si také zjistěte, zda má na pokojích bezplatné wifi připojení a ověřte si jeho kvalitu na recenzích předchozích hostů.

Další zajímavé články
Reklama