Dovolená

Nizozemsko v Karibiku? Zkuste pohádkový ostrov Bonaire

Vody kolem ostrova Bonaire jsou skutečným rájem pro potápěče / Pixabay
Ostrov Bonaire, nacházející se v jižní části Karibiku u pobřeží Venezuely, je opravdu součástí Nizozemska a většina z vás o něm nikdy neslyšela. Hlavním městem Bonaire je Kralendijk. Spolu s ostrovy Saba a Svatý Eustach tvoří tzv. Karibské Nizozemsko a je vyhlášeným rájem zejména pro potápěče a milovníky dosud neporušené přírody.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

11. listopadu 2019   |   11:06

Tenhle dosud utajený karibský ráj přitahuje návštěvníky z celého světa zejména pro svoji přírodní rozmanitost, ekologické přístupy a množství chráněných oblastí, jako jsou například rezervace plameňáků na ostrově, neskutečné množství pestrobarevných papoušků i leguánů, připomínajících pravěké plazy. V neposlední řadě jsou to i nádherné pláže, průzračné vody a lahůdky, na které lákají místní restaurace.

Oáza dokonalé pohody

Bonaire je pohodové, relaxační útočiště pro všechny, kdo si nepotrpí na přeplněná letoviska s mamutími hotelovými rezorty, ale chce si jen tak polehávat na poloprázdných plážích nebo prozkoumat s potápěčskou výstrojí zdejší bohatý podmořský život. Ostrov je protkán bezpečnými silnicemi a pokud si zde půjčíte auto, snadno objedete zdejší přírodní parky a další zajímavosti.

Ubytování a služby

Ubytování zde nabízejí především menší hotely, které mají maximálně do stovky lůžek, ale poskytují veškeré pohodlí. Jsou vybaveny bazény, vířivkami, bary i restauracemi s evropskou nebo karibskou kuchyní. Většina z nich vychází vstříc zájemcům o potápění, ať už jde jen o šnorchlování, nebo potápění s přístrojem.

Potápět vás naučí přímo v hotelu

Přímo v hotelích jsou k dispozici výcviková střediska, kde můžete získat i certifikáty, organizují zde potápěčské kurzy a samozřejmě jsou zde i půjčovny veškerého potápěčského vybavení. Hotely většinou zajišťují i bezplatnou dopravu na lákavé potápěčské lokality, kam vás odvezou i s vybavením. V poslední době je zde stále oblíbenější i kitesurfing, tedy létání na dracích. I tomuto sportu, pokud na něj máte odvahu, se můžete naučit v místních kurzech.

Do města pohodlně na člunu

Stejně jako na většině karibských ostrovů je hlavní sezóna na Bonaire od listopadu do dubna. Nejrušnějším obdobím, jako všude v Karibiku, je karnevalová sezóna, probíhající od února až do začátku dubna. Bonaire, ostrov s pouhými 18 000 obyvateli, se během festivalů mění v rušné mraveniště, plné zábavy. Zejména hlavní město Kralendijk zaplní i pasažéři desítek výletních lodí, které sem na karneval připlouvají. Místní vycházejí turistům všemožně vstříc a pokud bydlíte například v hotelu dále od města a chcete vyrazit na nákupy, odveze vás tam zdarma hotelový člun, který vás vyloží přímo na pobřežní promenádě, plné obchodů a restaurací.

Čisté přírodní rezervace

Celých 20 procent ostrova tvoří přírodní rezervace, kde můžete spatřit například obrovská hejna růžových plameňáků, kteří jsou také národními ptáky ostrova. V chráněných vodách u Bonaire můžete i z pobřeží sledovat mořské želvy a delfíny a pokud se vydáte pod vodní hladinu, překvapí vás hejna pestrobarevných korálových ryb, mořských koníků, chobotnic nebo barakud. Jedním z nejoblíbenějších míst na severní straně ostrova je Pláž 1 000 schodů, pojmenovaná podle útesů, připomínajících schodiště, vedoucí až do tyrkysové vody, ideální pro šnorchlování a potápění.

Dohlédnete až do Venezuely

Vydáte-li se ještě dále na sever, dojdete až do národního parku Washington Slagbaai, který je vyhledáván hlavně pěšími turisty. Na okraji parku je jezero Goto s rezervací plameňáků. Turisté se mohou vypravit poněkud strmou stezkou až na vrchol hory Branderis, nejvyšší bod ostrova, odkud můžete vidět za jasného počasí i pobřeží nedaleké Venezuely.

Kousek od parku je historické, původně španělské koloniální město Rincon, kulturní klenot, který je známý svým lihovarem a slavnou restaurací Posada Para Mira . Zastavte se na něco dobrého z místní kuchyně a užijte si nádherný výhled do okolí. V restauraci jsou pyšní na to, že zde hostili i nizozemskou královskou rodinu. Vedle restaurace je rezervace papoušků Echo a pod ní se nachází lihovar Cadushy , kde můžete ochutnat místní specialitu - limetkový likér vyrobený i z fermentovaných kaktusů.

Ostrůvek bělostných pláží

Během pobytu na Bonaire byste neměli vynechat návštěvu Klein Bonaire, malého, neobydleného ostrůvku u pobřeží, který je ideální pro šnorchlování a je lemován plážemi z bílého písku. Klein Bonaire je od Kralendijku vzdálený jen pár minut vodním taxíkem, nebo si můžete zarezervovat soukromý potápěčský člun či katamarán, na kterém vám obvykle poskytnou potápěčské vybavení a někdy i oběd. Jen nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy. Klein Bonaire je plochý ostrůvek naplno vystavený slunci, kde o stín nezavadíte.

Ve městě to žije

Většina života a akcí na Bonaire se odehrává ve městě Kralendijk. Tady si můžete dopřát nejlepší jídlo a užít si noční život. Vychutnejte si pestré středomořské talíře, naplněné až po okraj mořskými lahůdkami a ochutnejte rozmanitá holandská piva v pivovaru Bonaire Blond Brewery. Tady uvidíte přímo ze zahrady do velké otevřené kuchyně, kde se dobroty připravují.

Pokud si potrpíte na večerní posezení na pláži, zkuste nedaleký plážový bar Coco, kde se podávají večeře a je otevřený až do pozdních nočních hodin. Centrum Kralendijku je bohaté na nizozemsko - karibskou architekturu, můžete zde obdivovat pouliční umění pochutnat si na výborné kávě nebo zmrzlině v místních kavárničkách. Během karnevalového období a v době konání nejrůznějších festivalů se na scéně poblíž hlavního náměstí Simona Bolivara konají živé hudební koncerty.

Další zajímavé články
Reklama