Dovolená

V zimě se úžasně prohřejete na ostrově Martinik, francouzské oáze uprostřed Karibiku

Příjemné teploty, zlatavé pláže a průzračná voda, to je Martinik / Pixabay
Zimní měsíce jsou tím pravým časem pro útěk od zimních plískanic a mrazivých dnů někam do tepla. Jedním z tipů může být například francouzská Havaj, jak se také říká ostrovu Martinik. Tento malý ostrov, který je součástí Francouzské Západní Indie, je kouskem Evropy v Karibiku. Pokud si představujete vaši zimní dovolenou v teploučku, s fantastickými jídly a bílými písečnými plážemi, je Martinik tou pravou volbou.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

07. listopadu 2019   |   14:25

Martinik je jedním ze čtyř ostrovů v Karibiku, které jsou součástí Francie a jsou také známé jako Francouzská západní Indie. Platí se tu eury, hlavním jazykem je francouzština a na celém ostrově se mísí francouzsko-kreolská kuchyně. Dalšími ostrovy jsou St. Martin, Guadeloupe a St. Barth's. Nabídky cestovních kanceláří pro dovolenou na Martiniku obsahují mnohdy fantastické ceny, zejména v sekcích last-minute. Můžete tak najít i ceny, přesahující o něco málo 20 000 Kč. Ceny se pak zvedají zejména v únoru, kdy zde začíná karnevalová sezóna a Martinik zaplaví spousty turistů hlavně z USA, Velké Británie a Francie. V únoru pak také přibývá leteckých spojení, což činí Martinik mnohem dostupnější. Letadla přistávají ve Fort-de-France, hlavním městě a přístavu, což vám umožňuje začít svou dovolenou hned po přistání.

K Martiniku patří neodmyslitelně zdejší třtinový rum

Malá Francie v Karibiku

Během listopadu už také končí zdejší hurikánové období, takže přes zimu se nemusíte obávat větších výkyvů počasí, nebo dokonce nějakých pohrom. Martinik je skutečně okouzlující ostrov, kombinující francouzské prostředí, zvyky, či jídlo s krásou karibské krajiny. Ve Fort-de-France se můžete procházet po pobřežních promenádách lemovaných palmami,, připomínajících spíše francouzské Nice nebo Cannes. Ochutnávat pak můžete francouzskou kuchyni v přímořských restauracích a obdivovat pestrobarevné domy v karibském stylu, s balkony přetékajícími květinami.

Jedinečné karibské rumy

Zdejší ubytovací kapacity zahrnují jak luxusní hotelové rezorty, menší útulné hotýlky i rodinné penziony. Většina z nich se nachází přímo na pobřeží úžasných, tyrkysových lagun s průzračnou vodou. Pokud se od té své laguny dokážete odpoutat a vydat se na průzkum okolí, nebudete litovat.

V malých bistrech na vás čekají rozmanité mořské pochoutky a určitě neodoláte ochutnávce místního karibského rumu, který vám budou nabízet při každé příležitosti. Udělejte si výlet do zdejší nejstarší palírny Rhum Agricole, která už jako historická památka 125 let vyrábí lahodné rumy z cukrové třtiny. Jedinečné rumy z Martiniku jsou proslavené na celém světě.

Na ostrově najdete i prales

Martinik je jedním z nejzajímavějších ostrovů v Karibiku, je také jedním z mála, kde se stále pěstuje cukrová třtina a banány na plantážích v centrální části ostrova. O zážitky na ostrově není nouze. Vydat se můžete například na Mont Pelee, kde zažijete nefalšovaný deštný prales. Ostrov má také svoji moderní tvář a nabízí elegantní restaurace a butiky v nákupním středisku Galleria, ve Fort-de-France objevíte spoustu historických a kulturních zajímavostí, například sochu zdejší nejslavnější rodačky, císařovny Josefíny, Napoleonovy manželky, nebo její rodný dům na plantáži, kde vyrůstala, proměněný v úžasné muzeum.

Nechybí ani zajímavé památky

Fort-de-France získal své jméno podle pevnosti, která městu vévodí. Bohužel, samotná pevnost Fort de France není přístupná, protože byla v roce 2001 znovu uvedena do provozu jako francouzská námořní základna. K dalším zajímavostem města patří La Savane, městský park. Vydejte se na Place Monseigneur Romero a podívejte se na katedrálu St. Louis (v Rue Schoelcher), postavenou v roce 1674.

Unikátem je knihovna Bibliotheque Schoelcher, románská a byzantská knihovna a architektonický zázrak Gustava Eiffela, stavitele pařížské Eiffelovky. Knihovna byla postavena pro pařížskou výstavu v roce 1889. V roce 1895 byla rozebrína a převezena kus po kuse, do Fort-de-France a znovu sestavena. Je na Rue de la Liberte, naproti parku La Savane.

Trajektem do Provence

Ve staré soudní budově najdete Kulturní centrum Camille Darsiers, kde místní obyvatelé předvádějí tradiční tance pro turisty. Chcete-li poznat i okolí, nasedněte na trajekt mířící na Trois Ilets, vyhlášený úžasnými plážemi a prostředím, připomínajícím St. Tropez. Tady se také nacházejí některá z hlavních letovisek ostrova, včetně Kalenda Trois Ilets a Hotel Bakoua. Zdejší atmosféra s kavárnami a obchody vám připomene provensálský jih Francie.

Ráj pro vodní sporty

Už jste někdy vyzkoušeli mořský kajak s průhledným dnem? Dopřejte si to na Martiniku, kde to má svůj význam. Po chvilce pádlování křišťálově čistou vodou zastavte a kochejte se pestrým životem pod vámi, bohatým na mořskou faunu i floru. Vyzkoušet si můžete i u nás stále více oblíbený paddleboarding nebo si půjčit motorový člun a vydat se na projížďku kolem pobřeží ostrova. Průzračné vody vyhledávají také příznivci potápění a šnorchlování.

Něco pro gurmány

Tradiční kuchyně na Martiniku je rozdělena na kreolskou a francouzskou. V menu najdete spoustu karibských pokrmů, které zahrnují ryby, kuřata, mořské plody, čerstvé ovoce a zeleninu, ale najdete také typickou francouzskou kuchyni, včetně foie gras a boudin noir, což je něco jako naše krvavé jelítko. Z rybích pokrmů se nejčastěji setkáte s treskou, kterou zde připravují na desítky způsobů.

Na jídelních lístcích najdete i takové pochoutky, jako pěnový jogurt s parmezánem, slané francouzské koláče quiche či mořské plody jako humry, krevety, mušle a chobotnice. Pokud se chcete cítit opravdu jako ve Francii, navštivte podnik La Cave a Vins. Je to vinotéka a zároveň restaurace. Vládne jí šéfkuchař, který pochází z jihu Francie, a v nabídce je kachna, čerstvé ryby, foie gras a domácí jablečné koláče. Zkrátka na Martiniku si přijde každý na své.

Další zajímavé články
Reklama