Dovolená

Hledáte ideální místo, kde se na podzim ohřát? Zkuste nádherné Britské Panenské ostrovy

Na úžasných karibských plážích se nemusíte obávat náporu turistů jako na těch evropských / Pixabay
Britské panenské ostrovy jsou pro většinu z nás poměrně neznámou destinací a je to škoda, protože patří k těm nejkrásnějším místům v Karibiku. Navíc jde o britské zámořské území, takže jsou silně poevropštělé. Zajímavé je, že i když ostrovy patří Britům, měnou je zde americký dolar. Hlavní turistická sezóna začíná na ostrovech v listopadu, kdy končí období hurikánů a pokračuje až do dubna. Nejrušnější je zde zimní období karnevalů, Vánoce a Silvestr.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

10. října 2019   |   09:34

Pokud byste chtěli ušetřit, museli byste si počkat až na konec léta, kdy jsou zde v srpnu a září skutečně tropické teploty a ostrovy se od turistů téměř vylidní. Ceny jsou v tomto období také nejnižší a ubytování se dá sehnat s velkými slevami, stejně jako celá řada doplňkových služeb, jako stravování v restauracích či půjčovné lehátek, slunečníků a nejrůznějších sportovních potřeb. To všechno ovšem za cenu, že vydržíte teploty okolo 40° C a poněkud menší nabídku služeb, protože mnoho místních podniků v těchto letních měsících zavře.

Hory i kouzelné pláže

Souostroví zahrnuje více než 50 ostrovů, z nichž je obydleno pouze 15 a ty obydlené či turisticky zajímavé spojují trajektové linky. Největším z ostrovů je Tortola a nachází se na něm také hlavní město souostroví, Road Town. Většinu povrchu Britských Panenských ostrovů tvoří horské hřebeny a pobřeží lemuje někdy docela úzký pás roviny a písčitých pláží. Přístavy na ostrovech jsou neustále přeplněny jachtami a plachetnicemi mořeplavců a cestovatelů, kteří zde nacházejí klidná útočiště, skryté pláže a úžasné možnosti pro potápění.

Ráj vodních sportů

Hlavními atrakcemi ostrovů jsou jachting a další vodní sporty. Na pobřeží více než 40 přístupných ostrovů je nekonečné množství skrytých zátok, kouzelných pláží a míst s bohatým podmořským životem. Právě sem jezdí milovníci šnorchlování či potápění mezi útesy a četnými vraky lodí, které zde zůstaly z koloniálních dob.

Lesy v národním parku  Mount Sage pamatují Kryštofa Kolumba

Na ostrově Tortola, v městě Road Town, najdete spoustu obchodů a restaurací i kulturních institucí, jako jsou muzea či galerie. Milovníci historie zde často navštěvují i starý měděný důl na ostrově Virgin Gorga a vyhledávaný je i výstup s průvodcem na horu Sage Mountain nad Road Townem, vysokou 523 metrů, odkud se otevírá nádherný výhled na souostroví. Na jejím úbočí se rozkládá i národní park Mount Sage, připomínající spíše úžasnou, přírodní botanickou zahradu. Zdejší lesy jsou prý nedotčené od Kolumbových diob.

Kde najdete nejlepší pláže?

Vybrat ty nejlepší by byl asi nadlidský úkol, protože na Panenských ostrovech je jich nepřeberné množství. Všude najdete jemný písek, klidné, tyrkysové vody, plné života, skryté mnohdy mezi obrovitými balvany na pobřeží či mořské jeskyně, stojící za prozkoumání. Vyhledávaný je například ostrůvek Anegada, plochý korálový atol sotva pár desítek centimetrů nad hladinou moře, který je zcela obklopen nekonečnou pláží. Apple Bay, Cane Garden Bay a Long Bay Beach patří mezi nejlepší pláže na ostrově Tortola. Pokud si chcete užít spoustu zábavy v karibském rytmu, nadchne vás ostrov Jost Van Dyke, známý svými plážovými bary.

Kde a co jíst a pít

Největší koncentrace restaurací barů, ale i pouličního občerstvení je pochopitelně na ostrově Tortola. Najdete zde jak luxusní restaurace s mezinárodní kuchyní, tak třeba restaurace s kuchyní indickou, čínskou, japonskou nebo italskou. Místní kuchaři také milují grilování a takto připravené pokrmy dostanete ve většině podniků. Na ostrově Virgin Gorda si přijdou na své milovníci nejrůznějších pokrmů z ryb a mořských plodů. V převážně plážových restauracích si ale mimo ryb, humrů, langust, škeblí či krabů, můžete pochutnat třeba i na výborné pizze, nebo hamburgeru. Zajímavou informací je, že na ostrovech Jost Van Dyke a Anegada mají téměř tolik hospod a restaurací jako obyvatel.

Kultura a noční život

Kromě úplňkových oslav, odehrávajících se pravidelně každý měsíc na plážích, se na ostrovech slaví všechno možné i nemožné. Domorodí obyvatelé jsou vášniví vyznavači všech svátků a významných dnů. Bouřlivě se slaví například emancipační zákon z roku 1834, slaví se rybářské soutěže, sportovní turnaje, windsurfingové závody, jachtařské regaty a skoro každý týden je tak co slavit. Vyhlášené jsou pak obří silvestrovské párty na ostrovech Jost Van Dyke a Trellis Bay. Úplňkové, neboli Full Moon party v Trellis Bay a Bomba's Shack on Tortola jsou živé oslavy plné hudby a tance a odehrávají se zásadně pod širým nebem. Na ostrovech najdete spoustu diskoték a o víkendech zní odevšad živá hudba, hlavně v rytmu reggae.

Další zajímavé články
Reklama