Dovolená

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená zavazadla v letadlech

Cestování s objemnými zavazadly není žádný med a může se pořádně prodražit / Pexels
Kde jsou ty časy, kdy jste mohli vyrazit na svou dovolenou letadlem s kufrem do 30 kilogramů zdarma. Letecké společnosti jedna po druhé snižují hmotnost a velikost příručních zavazadel a zároveň zavádějí poměrně vysoké poplatky za odbavená zavazadla. To pochopitelně nemálo prodražuje cestovní náklady a my vám poradíme, jak se jim vyhnout, nebo je alespoň snížit.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

17. října 2019   |   10:36

Všechny letecké společnosti neustále hledají cesty, jak snížit své přepravní náklady a právě na přepravě zavazadel se dají ušetřit velké peníze. Přepravci na poplatcích za zavazadla vydělávají miliony a vzhledem k tomu, že jde o poplatky volitelné, není důvod vyhazovat velké peníze, když se tomu můžete, třeba i za cenu menšího pohodlí vyhnout.

Základem je balení

Téměř každý, kdo byl alespoň jednou na dovolené v zahraničí, třeba u moře, nutně zjistil, že z toho, co si sbalil do kufru, potřeboval v průběhu pobytu tak zhruba polovinu. I přes toto zjištění, vyjíždí napřesrok se stejně objemným kufrem a stejnou zásobou ošacení a potřeb, u kterých teď už předem ví, že je nebude potřebovat. Je to záhada, ale je to tak. Než se rozhodnete naplnit své zavazadlo, podléhající odbavení znovu spoustou nepotřebných věcí, vzpomeňte si, co jste minule skutečně potřebovali a co jste vezli nepoužité zpátky. Zjistíte, že onen zbytek potřebných věcí se vám vejde klidně do příručního zavazadla. Cestování s minimálním zavazadlem není pochopitelně vždy možné, zvláště jedná-li se o dlouhý pobyt, nebo dovolenou celé rodiny.

Seznamte se s podmínkami vaší letecké společnosti

Možná se vám to zdá jako ztráta času, a jste prostě zvyklí přijít se svými zavazadly k odbavovací přepážce, ale to je zásadní chyba. Obětujte už před nákupem letenek nějaký ten čas k podrobnému prostudování přepravních podmínek zavazadel u společnosti, s kterou poletíte. Poplatky za zavazadla se často mění a to v závislosti na letecké společnosti, počtu, hmotnosti a velikosti zavazadel i datu cesty. Může se vám totiž stát, že za zavazadla zaplatíte dokonce více než za letenku, kterou jste koupili za výhodnou cenu.

Přeprava zavazadel může být dražší než letenka

Dnes se zejména u nízkonákladových leteckých společností pohybují poplatky za zavazadla při jednosměrné cestě průměrně okolo 1200 korun, a za zpáteční lertenku si tak za zavazadla připlatíte v průměru 2400 korun. To platí i pro u nás nejčastěji využívané letecké společnosti. Například u ČSA/Smartwings si připlatíte za odbavené zavazadlo na jednosměrný let 650 korun, U Rynairu 1031 korun, u Vuelingu 1289 korun a u WizzAiru dokonce 1800 korun.

Zavazadla si odbavte elektronicky

Tyto poplatky za odbavené zavazadlo platí většinou v případě, že je zapíšete až po zakoupení letenky. Pokud si tato zavazadla odbavíte elektronicky přes internet současně s nákupem letenky, můžete tuto částku srazit až na polovinu. Ještě dráž vás pak může přijít odbavení zavazadel přímo na letišti. Tam už si letecké společnosti počítají pořádné přirážky. Proto je tak důležité si prostudovat přepravní podmínky příslušné společnosti ještě před nákupem letenky.

Využijte vhodné oblečení

Na cestující, kteří chtějí za zavazadla ušetřit, a letět je s příručním zavazadlem, myslí i výrobci nejrůznějšího oblečení, vhodného na přepravu spousty užitečných věcí, které by jednak zabíraly ve vašem zavazadle místo a jednak zvyšovaly jeho hmotnost. K dostání jsou nejrůznější vesty, kapsové kalhoty, vhodné pro letní cestování, nebo bundy a kabáty se spoustou chytrých kapes pro zimní cesty, do kterých se vejde víc, než byste si mysleli. Do těch můžete umístit jak dražší věci, jako fotoaparáty, tablety, notebooky, ale dokonce i rozměrnější záležitosti, jako jsou další kusy oblečení, toaletní potřeby atd. Sice bude poněkud omezeno vaše pohodlí, ale do speciálního oblečení se dá naskládat i 10 kilo nejrůznějších věcí.

Vyberte si vhodné zavazadlo

Pokud se rozhodnete letět jen s příručním zavazadlem, bude záležet především na jeho váze. Možná jste zvyklí na svůj stařičký kufr, který s vámi procestoval už hezký kus světa, ale zkuste si ho doma zvážit. Zjistíte, že někdy jeho hmotnost dosahuje klidně i více než polovinu povoleného limitu pro příruční zavazadla. K dostání jsou dnes lehoučké skořepinové kufříky, které vzhledem k velikosti akceptuje většina leteckých společností. Díky high-tech materiálům, jako je nylon a polykarbonát, není problém najít kufry vážící tři, čtyři kila. Před cestou je vždy dobré si nastudovat povolené rozměry cestovních kufrů u jednotlivých leteckých společností.

Ještě výhodnější je cestovat s lehoučkým, nylonovým batohem, nebo taškou přes rameno, které váží pár gramů. Ke skládání věcí do těchto zavazadel můžete využít kompresní pytle a pořiďte si i nejrůznější skládací cestovní potřeby, které nezaberou místo. Pořiďte si kapesní váhu na zavazadla, stojí pár korun, abyste si mohli před odletem nebo při návratu zavazadlo zvážit. Často se stává, že při návratu z dovolené se jeho váha zvýšila o pár nakoupených věcí, či o mokré ručníky a plavky. Přesahuje-li to povolený limit, můžete dát věci do zavazadla svého partnera, nebo je poslat domů poštou.

Můžete poslat zavazadla poštou

Na první pohled se to zdá být jako nesmyslně drahé, ale v řadě případů vás to vyjde levněji, než poplatek letecké společnosti a ubudou vám starosti s odbavením a taháním zavazadel. Tyhle přepravní služby vyhledává stále více lidí a přepravní společnosti se tomuto trendu rychle přizpůsobují. Vznikají i specializované společnosti, které přepravují zavazadla do prázdninových destinací a to za docela rozumné ceny. Nejčastěji směřují naši turisté do evropských zemí, které u většiny přepravních společností patří do prvního pásma a ceny dopravy nejsou nijak závratné.

Kufr vám přepravní společnost dopraví až do hotelu

Například do takového Chorvatska, Itálie, Španělska či Francie se přeprava kufru, vážícího 20 kilo pohybuje do 600 korun. Využít můžete například služby Zaslat.cz, kde zaplatíte 587 korun, u společnosti UPS 520 korun. Nejdražší je tradičně Česká pošta, která si naúčtuje přes 1000 korun. Velmi výhodné služby poskytuje nově i Zásilkovna, jejíž více než 3000 poboček můžete využít také k zaslání zavazadla do zahraničí. Zatím je to omezeno jeho hmotností do 10 kg, ale stále dost ušetříte, protože za takové zavazadlo zaplatíte například do Chorvatska jen 180 korun. Je to pohodlné, rychlé a zavazadlo na vás bude čekat ve vašem hotelu.

Zkuste přesedlat na vlak

Pokud máte opravdu rozměrná zavazadla, zkuste využít do své cílové destinace vlak. Zatímco letecké společnosti si účtují za zavazadla všechny možné a často nehorázné poplatky, u vlakové přepravy je to jiné kafe. Přeprava zavazadel ve vlacích není nijak zpoplatněna a nemusíte se starat, pokud nepřepravujete třeba loď, ani o jejich rozměry, ani o jejich hmotnost. Do řady evropských destinací dáte mnohdy za vlakovou jízdenku méně než za letenku, natož za zavazadla, cesta je mnohem pohodlnější, což většinou vykompenzuje delší čas který na ní strávíte. Vlaky jsou v cizině rychlé a nabízejí veškeré pohodlí, včetně elektrických přípojek, wifi či občerstvení.

Další zajímavé články
Reklama