autor Pavel Přeučil
14. října 2018 | 12:20
Nikdy není na škodu se trochu poučit od jiných, nejlépe od zkušených cestovatelů. Na YouTube najdete spoustu šikovných návodů na balení zavazadel. Základní radou je, udělat si seznam věcí, které budete potřebovat. Ten si vypracujte klidně pár týdnů před odjezdem a občas se do něj podívejte. Postupně budete zjišťovat, že až polovinu věcí můžete klidně vyškrtat. Ponechte v něm opravdu jen to nejnutnější. Věci podle seznamu si postupně ukládejte stranou. Až přijde čas, zavazadlo zabalit, budete mít pěkně všechno na jednom místě.
Všechno patří do plastových obalů
Určitě už jste zažili situaci, kdy jste něco hledali v pečlivě zabaleném kufru a museli kvůli tomu přeházet celý jeho obsah. Tohle se dá snadno vyřešit použitím polyetylenových sáčků nebo pytlů, případně obyčejných igelitových tašek. Průhledné sáčky jsou lepší, protože na první pohled vidíte jejich obsah.
Do každého umístěte věci, které jsou nějak příbuzné. Jeden sáček použijte například na plážové věci, plavky, osušky, ručníky atd. Do dalšího příslušenství pro elektroniku, jako nabíječky, kabely, a podobně. Další naplníte věcmi na spaní, jiný může obsahovat trička, jiný kalhoty či sukně a šaty. Pokud pak budete cokoliv hledat, stačí vyndat jen příslušný sáček. U měkkých věci se vyplatí si na sáček na chvíli sednout a vytlačit z něj přebytečný vzduch.
Pomůže i potravinová fólie
Tenká folie je jedním z nejužitečnějších pomocníků při balení. Pokud do ní zabalíte například tlustou froté osušku, svetr nebo teplou mikinu a budete ji přitom pevně stlačovat, zabere vám polovinu místa. Možná i vám se stalo že jste po příletu do cílové destinace a rozbalení zavazadla zjistili, že je obsah promočený od vyteklého šampónu, kondicionéru nebo dalších tekutin.
I když bylo vše v původních, uzavřených plastových obalech, snížený tlak v letadle dokázal své a tekutiny vytekly. Stačí každou lahev pevně zabalit do potravinové fólie a můžete si být jisti, že i když obsah unikne, zůstane pod fólií.
Fólie ochrání i šperky a občerstvení
Pokud se ani a dovolené neobejdete bez svých oblíbených šperků, zabalte je jednotlivě také do potravinářské fólie. Nemá smysl kupovat drahé organizéry, nebo strkat šperky do různých kapes. Tak se vám nestane, že se různé náhrdelníky, přívěsky a řetízky nezamotají a vy je nebudete muset pracně rozmotávat. Použijte fólii na zabalení občerstvení na cestu, neušpiní vám příruční zavazadlo a déle vydrží. Věřte nevěřte, stopky banánů, obalené kouskem folie prodlouží ovoci trvanlivost až dvojnásobně.
Využijte partnerovo zavazadlo
Pokud cestujete s rodinou, nebo partnerem, uložte si některé z rezervních věcí i u něj. Nejde jen o to, že snížíte váhu svého zavazadla, když ho má váš partner poloprázdné, ale v případě ztráty jednoho ze zavazadel, budete mít k dispozici náhradní věci, uložené v jeho kufru. Především jde o drobnosti, ale i o takové věci, bez kterých byste se ale v případě ztráty kufru neobešli. Můžete si tak k němu dát rezervní plavky, spodní prádlo, léky či kopie dokladů.
Pár tipů na závěr
- Pouzdro na brýle vám poslouží na uložení nejrůznějších drobností, od prstýnků, přes kabely až po sluchátka.
- Nejvíce místa zabírají náhradní boty. Využijte je a naplňte je ponožkami, nebo spodním prádlem, v igelitových sáčcích.
- Pamatujte na to, že v odbaveném zavazadle nesmíte mít například powerbanku. Notebooky, tablety a powerbanky patří do příručního zavazadla.
- Pro případ ztráty nebo krádeže zavazadel si nafotografujte jejich obsah