Dovolená

Úžasný zážitek: Turisty nepolíbená země, kde se na vás budou všichni stále jen usmívat

Fascinující zátoka Halong je chráněna UNESCO / Shutterstock
Vietnam je úchvatná země, která má rozhodně co nabídnout. V současné době bývá často přirovnávána k Thajsku před 10 lety. Možná je nejvyšší čas sbalit kufry a vyrazit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

29. srpna 2019   |   10:57

Krásný Saigon, Mekong či válečné Cu Chi tunely. Náhorní plošiny na severu země s hustými lesy a vodopády, krásné pláže, vápencové jeskyně a tisíce malých ostrůvků u severního pobřeží patří mezi méně známá místa Vietnamu, která směle konkurují i Thajsku. To je turisty dosud ne zcela objevený Vietnem. Co vás ohromí je dobrosrdečnost místních obyvatel, kteří vám pomohou, vyjdou vstříc a budou se na vás stále pěkně usmívat. 

Saigon

Saigon je nejlidnatější město Vietnamu, které možná znáte pod názvem Ho Či Minovo město. Jakkoli ho budete nazývat, je to jedno a totéž. Saigon se tak přejmenoval v roce 1975 po vietnamském komunistickém lídrovi stejného jména. Na přibližně 2095 kilometrech čtverečných zde žije více než 8 milionů lidí. Jestli je něco tváří tohoto města, pak to jsou motorky. Stovky a tisíce skútrů se valí ulicemi ve všech možných směrech s těmi nejpodivuhodnějšími náklady a početnými posádkami od rána do večera, sedm dní v týdnu. První věc, kterou se budete muset po příjezdu naučit, je přejít bezpečně silnici. 

Ohromí vás dobrosrdečnost místních obyvatel, kteří se budou stále pěkně usmívat

Na první pohled by se mohlo zdát, že velké betonové město toho pro turisty příliš nenabízí. Ve skutečnosti ale právě tady můžete poznat mnoho z vietnamské kultury. Zajděte se podívat do staré čínské čtvrti Cholon plné chrámů nebo věnujete některý večer posedávání v parku a pozorování místních lidí cvičících tai-chi.

Nezapomenutelné hory

Vietnam nabízí také naprosto nezapomenutelné hory a ještě nezapomenutelnější setkání s jejich obyvateli. Většina turistů za tím vším míří do Sapy, která se ale dnes proměnila spíše v muzeum s honem na turisty, což může poněkud zkreslit případné zážitky. Ale zamíříte-li třeba jen pár kilometrů mimo, můžete si přinést úplně jiné zkušenosti.

Fascinující zátoka Halong Bay

Zátoka Halong je proslavena tisíci skalnatých ostrůvků vytvořených vlivem větrů a mořských vln a vynořujících se ze smaragdového moře . Na ostrůvcích najdete vápencové jeskyně se stalaktity a stalagmity, které svými tvary připomínají nadpřirozené bytosti, zvířata či osoby. Zátoka Halong figuruje od roku 1994 na seznamu UNESCO a je také uvedena mezi sedmi novými přírodními divy světa. 

Čeká vás gastronomické nebe

Na své si ve Vietnamu přijde každý milovník jídla, ať už preferuje maso, ovoce a zeleninu nebo tzv. sea food. Kvalita místních pokrmů je dána hlavně čerstvostí potravin. Restaurace, jak je známe u nás, se tu nevyskytují. Jedná se spíše o pouliční bistra s nízkými stolečky a židličkami, pro vyšší jedince velmi nekomfortní sezení. Avšak pro tamější obyvatele zcela obvyklé. Před každým domkem je provizorně udělané posezení, kde místní obyvatelé vaří své speciality, mezi strávníky pobíhají prodavači ovoce, zeleniny, rýžových placek, jednou za čas projede pojízdný bufet. Představte si, že si na bicykl přiděláte plotýnku, pod ní nasypete rozžhavené uhlí a uvaříte cokoli. Vietnamci jsou zkrátka velmi vynalézaví. 

Dobrodružství na Mekongu

Na Mekongu si můžete užít zcela autentickou atmosféru, a to už hodinku jízdy autem od Saigonu. Zažijete plavbu motorovou lodí, ochutnáte ovoce a naservírují vám i mekongskou rybu. Je to takový klasický balíček, velmi turistická záležitost. Zážitek je to však pěkný a výlet se vám bude líbit.

Tunely Cu Chi

Velmi zajímavým zážitkem jsou tunely Cu Chi. Cu Chi je systém tunelů vyhloubených 70 km severozápadně od Saigonu. Původní délka těchto tunelů byla přes 200 km, nyní je však zachováno jen asi 120 km. Příslušníci Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu (Vietkong) vybudovali tyto tunely během války ve Vietnamu. Byly v nich nemocnice, kuchyně, ložnice, jednací místnosti i sklady zbraní. V roce 1968 zaútočil Vietkong z těchto tunelů na Saigon. Dnes jsou tyto tunely velkou turistickou atrakcí.

Vietnam je zemí, kterou čeští turisté teprve začínají objevovat. Vietnamská kuchyně patří k nejrozmanitějším a nejchutnějším na světě a je rájem pro milovníky street foodu. Vietnam je jednou z nejlevnější zemí JV Asie, takže vás nezruinuje a bude vás neskutečně bavit.

Další zajímavé články
Reklama