Dovolená

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů se rozhodně nudit nebudete

Štrbské pleso je druhým největším plesem na Slovensku / Shutterstock
Stále váháte, kam na letní dovolenou? Nechcete se vydávat příliš daleko a vadí vám jazyková bariéra? Co tak vyrazit k našim sousedům? Slovensko je rozhodně zemí, která má co nabídnout a ukázat. Objevte jeho krásy a prožijte nezapomenutelnou dovolenou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

20. srpna 2019   |   06:11

Vysoké Tatry jsou pro Čechy obrovské lákadlo. Nabízí široké možnosti trávení volného času v každém ročním období a hlavně, není to nijak daleko. A mimo krásné přírody je ve Vysokých Tatrách i mnoho dalších atrakcí a zajímavostí.

Gerlachovský štít

Gerlachovský štít, nazývaný často Gerlach, je nejvyšší horou Tater, Slovenska i celých Karpat. Název je odvozen od obce Gerlachov, nad kterou se nachází a do jejíhož katastrálního území patří. Leží na jihovýchodním hřbetu Zadního Gerlachu, od něhož ho odděluje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hřeben na Kotlový štít, kde se rozvětvuje a vytváří známý Gerlachovský kotel. Gerlachovský štít je pro svou výšku, dostupnost a krásnou horskou scenerii jedním z nejnavštěvovanějších evropských vrcholů.

Úžasné scenérie, dechberoucí příroda, atrakce a vynikající kuchyně

Visutá lanovka na Lomnický štít

Druhým nejvyšším štítem Vysokých Tater je Lomnický štít. Vrchol Lomnického štítu připomíná trojhrannou pyramidu a sahá do výšky 2633,8 m. n. m. Popularitu získal díky visuté lanovce, která k němu vede ze Skalnatého plesa. Visutá červená lanovka překonává 855 metrové převýšení a jízda trvá 8,5 minuty. Od svého vzniku až do roku 1956 držela délkou dráhy 5 428 metrů světový primát mezi osobními lanovkami. Pro mnohé zůstává pohled z vrcholu Lomnického štítu nezapomenutelným zážitkem na celý život.

Štrbské pleso

Je druhým největším plesem na Slovensku. Jako jediné ze všech tatranských ples si ho můžete projet na loďce a těšit se uchvatnými pohledy na Tatry. Tradice jízdy na loďkách má více než 130 letou historii. 5.července 2008 se opět po 25 letech obnovila. Jezero bylo „odemčeno“ a vy se z něho můžete kochat nádherným pohledem na Solisko a užívat si klidnou hladinu tohoto výjimečného unikátu. 

Chata pod Rysy

Chata pod Rysy je nejvýše položená horská chata v Tatrách i na Slovensku. V provozu je pouze v letní sezóně (od 15. června do 31. října). Je umístěna v suťovisku pod sedlem Váha ve stejnojmenné dolince, která je součástí kotliny Žabích ples v závěru Mengusovské doliny.

Nejmohutnější stěna

Dalším z kategorie „nej“ je stěna Malého Kežmarského štítu, která je nejmohutnější skalní stěnou ve Vysokých Tatrách. Nachází se v severní části Malého Kežmarského štítu a její výška je 900 m. Tato stěna je ideálním místem pro horolezce. Z jihovýchodu je štít snadno dostupný, zato mohutnou severní stěnou už vede více než 100 prvovýstupů, přitom řada z nich měla v tatranském horolezectví přelomový význam.

Belianská jeskyně

Belianská jeskyně je jediná zpřístupněná jeskyně ve Vysokých Tatrách. Veřejnosti je zpřístupněna už od roku 1882. Prohlídkový okruh má délku 1370 metrů a trvá přibližně 70 minut. Uvidíte v ní krásné sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jezírka a mnoho dalšího. Belianskou jeskyni se rozhodně vyplatí navštívit.

Další zajímavé články
Reklama