Dovolená

Perly Egejského moře: Objevte nejkrásnější souostroví Řecka s pohádkovou atmosférou

Barevné uličky ostrova Amorgos, kde se zastavil čas / Shutterstock
Řecko je země stovek ostrovů. Mezi nejzajímavější a nejkrásnější patří ty z kykladského souostroví. Leží v jihozápadní části Egejského moře a každý ostrov je světem sám o sobě. I když je propojuje síť trajektů i moderních rychlolodí, stále si uchovávají svoji osobitou tvář a stojí za vaši pozornost.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. srpna 2019   |   10:47

Řecké Kyklády jsou nejkrásnějším souostrovím v Egejském moři. Jsou seskupeny v pomyslném kruhu kolem ostrova Délos, který je největší antickou lokalitou pro milovníky historie. Na Kykládách najdeme liduprázdné pláže, modrobílé domečky, úrodná pole, větrné mlýny, vinice, města s bujarým nočním životem a možná zde leží i bájná Atlantida.  Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější.

Délos: Pomyslné centrum

Ostrůvek Délos tvoří pomyslné centrum kykladské oblasti. V dobách antiky byl hlavním náboženským a kulturním centrem v celé oblasti Egejského moře. Podle pověstí se zde nacházelo rodiště boha Apollóna a bohyně Artemidy. K vidění je zde rozsáhlé archeologické naleziště zapsané na seznamu UNESCO s Apollónovou svatyní, lvími terasami, pestrými mozaikami a dobře vybaveným muzeem, na které se pořádají jednodenní výlety z ostrova Mykonos a stojí určitě za vaši pozornost.

Řecké Kyklády jsou nejkrásnějším souostrovím v Egejském moři

Mykonos: Párty až do rána

Na jedné straně divoké párty a na té druhé nádherné, téměř liduprázdné pláže, bílé vesničky a kostelíčky s modrými a červenými kopulemi. To je ostrov Mykonos. Ostrov proslul množstvím zachovalých větrných mlýnů, které dotvářejí pohádkovou atmosféru. Oblast je spojena také s řeckou mytologií. Ostrov sám je pojmenován po Apollónově vnukovi Mykonovi a podle pověstí právě zde probíhaly bájné boje boha Dia s Giganty. Ideálním dopravním prostředkem pro poznávání ostrova je skútr.

Naxos: Půvabné vnitrozemí

Největší z kykladských ostrovů vyniká zejména díky nádherné přírodě. Po celém ostrově se tyčí hory, rozprostírají kopce s bujnou vegetací, které se postupně svažují až k pobřeží a do moře. Chloubou Naxu je rovněž tyrkysové moře a zlatavý písek na plážích. Naxos ale není tvořen pouze plážemi, má i velmi půvabné vnitrozemí, které rozhodně stojí za návštěvu. Hory jsou plné vinic, olivovníků a fíkovníků. Ostrov nabízí členitý terén, úchvatné scenérie a vyhlídky, a tak si na své přijdou i milovníci pěší turistiky.

Amorgos: Ráj filmařů

Tento ostrov je nejvýchodnější v celém souostroví. Proslul zejména díky filmu Magická hlubina, ve kterém filmaři využili temně modrou barvu zdejšího moře. Ostrov byl osídlen již v roce 330 př. n.l. a tak je zde k vidění množství památek. Byzantské kláštery, pozůstatky antického osídlení či vodní věštírna svatého Valsamitise. Víno z místních vinic je díky vysokému obsahu cukru velmi ceněným suvenýrem. Sytě modré moře si můžete vychutnat na některé z menších pláží lemovaných skalisky.

Santorini 

Alespoň jednou za život nesmíte vynechat návštěvu malebného ostrova Santorini. Zdejší vesnice postavené na samotné hraně kráteru sopky slibují obrovský zážitek. Vulkanická katastrofa sice před více než 3000 lety ostrov ze dvou třetin zničila, ale to, co zbylo, stojí za to. Téměř 400 m vysoké černé stěny bývalého kráteru pocukrované bílými kubickými domečky tvoří impozantní kulisu. Křivolaké uličky křižují všudypřítomní oslíci, kteří byli donedávna jedinými nosiči znavených turistů i zboží. Projížďka na jejich hřbetě dodá návštěvě Santorini tu správnou řeckou atmosféru. Santorini je ale nejen slavný a krásný, ale bohužel i rušný, neboť patří k nejnavštěvovanějším ostrovům.

Paros: Klidná dovolená

Přes svou vzrůstající popularitu není ještě ostrov v samém centru Kyklad zahlcen masovou turistikou, takže tu lze prožít klidnou dovolenou, daleko od každodenního shonu. Přes den můžete relaxovat na plážích nebo surfovat, večer se procházet v romantických úzkých uličkách hlavního města anebo si jen vychutnávat příjemné chvíle se sklenkou vína. Za návštěvu stojí vesnička Naoussa, která je považována za jeden z nejmalebnějších přírodních přístavů nejen Parosu, ale celého Egejského moře. Kdysi klidná rybářská osada se starým benátským přístavem se v posledních letech stává módním a kosmopolitním místem. Je tu řada zachovalých jednopatrových domů, jejichž obyvatelé pečlivě zachovávají tradiční ostrovní styl, včetně použití přírodních materiálů.

Další zajímavé články
Reklama