Dovolená

Metro v Alpách? Nejkratší a nejvýše položená podzemka na světě vás doveze do dětského ráje

Serfaus ai další dvě vesničky Fiss a Ladis se rozkládají v malebném horském údolí Tyrolských Alp / Pixabay
Oblíbené lyžařské středisko Serfaus v Tyrolsku zažívá sice ještě nápor letních turistů, ale už se pomalu připravuje i na zimní sezónu. Návštěvníky zde uvítá po dvouleté rekonstrukci i jediná linka metra v Alpách, unikátní tím, že je nejkratší na světě, jeho trasa je dlouhá pouhých 1280 metrů a zároveň drží i další rekord, jako nejvýše položené metro světa, protože se nachází 1400 metrů nad mořem.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. října 2019   |   10:49

Zatím se zde rekreují především rodiny s dětmi, pro které je v údolí se třemi vesničkami Ladis, Fiss a Serfaus připraveno nevídané množství atrakcí, od závěsných lanových drah Fisser Flieger a Serfauser sauer, přes obří houpačku Skyswing, až po unikátní lanovky, které vás vyvezou na některý z okolních vrcholů až 2800 metrů vysoko.

Kapacita už nestačila

Rekonstrukce trvala téměř dva roky a automatické vozy nejkratšího metra na světě se znovu vydaly na 1280 metrů dlouhou trasu. Provoz metra byl zahájen už v lednu roku 1986, ale jeho kapacita už přestávala postačovat stále rostoucímu přílivu návštěvníků tohoto horského střediska. V roce 2017 byla proto zahájena jeho rekonstrukce, která přinesla řadu moderních vylepšení. Návštěvníci dnes musí zanechat auto na záchytném parkovišti a do vesnice či k lanovkám a vlekům pokračovat metrem.

Metro si vymohli místní

Výstavbu metra si vlastně vynutili místní obyvatelé, kteří už nehodlali snášet příval turistů, přijíždějících vlastními auty a autobusy do vesnice. Skibusy už nestačily převážet návštěvníky k lanovkám a tak se místní rada rozhodla převést dopravu do podzemí. Podzemní železnice se pyšní i dalším unikátem.

Unikátním horským metrem se jezdí zdarma

Nejezdí totiž na kolech, ale vagony se pohybují na vzduchovém polštáři nad hladkou betonovou deskou a do pohybu je uvádí lano, natažené po celé trase. Na spodku každého vagonu je umístěno několik  turbín, které vhánějí vzduch pod silným tlakem pod vůz. Cestující jsou metrem přepravováni zdarma.

3000 lidí za hodinu

Kapacita metra je 3000 osob za hodinu, což je téměř dvojnásobek než před rekonstrukcí. Intervaly mezi jednotlivými vlaky jsou 9 minut. Na trase jsou celkem čtyři stanice a ta poslední je u výchozího místa k lanovkám na okolní horské štíty a sjezdovky. S otevřením metra se rapidně zlepšilo životní prostředí v tomto horském středisku a jak letní turisté, tak lyžaři v zimní sezóně tak dostali pohodlný a rychlý dopravní prostředek. Samozřejmě, že metro zdarma využívají i místní obyvatelé a lidé, dojíždějící sem za prací. V malebné vesnici tak dnes téměř neuvidíte auto nebo autobus.

Vše je přizpůsobeno dětem

Protože v Serfausu myslí jak v létě, tak v zimě především na děti, nové metro se přizpůsobilo i jim. Vozy jsou vybaveny nejmodernějším informačním a zábavním systémem, dětské návštěvníky vítá místní maskot Murmli, názvy zastávek a další informace namluvily malé děti. Vozy metra jsou pomalovány veselými motivy, připomínajícími dětské kresby a ve stanicích je dětem k dispozici spousta interaktivní zábavy. Vstupy a výstupy z metra jsou uzpůsobeny i pro invalidní vozíky a dětské kočárky. Metro jezdí bez řidiče a pohybuje se rychlostí 40 km/hod.

Středisko Serfaus v zimě

Zdejší lyžařské středisko znají mnozí návštěvníci z Česka právě jako ráj pro rodiny s dětmi. Je jim přizpůsobeno celé vybavení střediska, které díky spoustě atrakcí místy připomíná spíše zábavní park. Malí návštěvníci si zde mohou užívat nejrůznější zážitkové trasy, zabydlet se ve vesničce, vystavěné z iglů či projet se na Medvědí sjezdovce, kde na ně bručí dřevění medvědi. Ve středisku je 212 km sjezdovek, nacházejících se v nadmořské výšce 1200 – 2800 metrů.

Obslužnost zajišťují desítky vleků a moderních lanovek, pro nejmenší jsou zde všudypřítomné pohyblivé koberce. Pro dospívající je v malém regionu tří obcí k dispozici několik plně vybavených snowparků a na své si přijdou i freeridisté, pro které je na strmých svazích zdejších velikánů vyhrazeno několik tratí. Nechybí samozřejmě ani několik pečlivě upravovaných sáňkařských tratí a desítky kilometrů tratí pro běžkaře.

Ochutnejte tyrolské speciality

V zimě i v létě si můžete dopřát opravdové kulinářské zážitky v některé z horských chat a restaurací, které nabízejí především místní tyrolské speciality a výrobky místních farmářů. Mnohé z nich najdete i ve výškách přes 2000 metrů nad mořem. Skutečným zážitkem může být oběd 2600 metrů vysoko, v unikátní restauraci Crystal Cube, umístěné na jednom z blízkých alpských vrcholů. K restauraci vás pohodlně vyveze lanovka. Prosklená stavba je jedním z unikátních architektonických počinů, vybudovaných v posledních letech. Návštěvníkům poskytuje panoramatický výhled na všechny strany a k dispozici je jim i vyhlídková plošina, vypínající se přímo nad hlubokým údolím. Crystal Cube je i oblíbeným svatebním místem.

Jak se tam dostanete

Ideální trasa autem vede přes Rozvadov, Mnichov, Garmisch-Partenkirchen a Imst. Dlouhá je 569 km a do cíle dorazíte po necelých sedmi hodinách. Využít můžete i o něco delší, ale rychlejší trasu přes Innsbruck, ale tam musíte počítat se zakoupením rakouské dálniční známky.

Další zajímavé články
Reklama