Dovolená

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

Malebný ostrov Vis působí na návštěvníky už na první pohled tak trochu jako filmová kulisa / Depositphotos
Tenhle idylický ostrov, představující ve filmu Mamma Mia: Here We Go Again, bezstarostnou pohodu řeckých ostrovů, je víc než jen pouhá dovolenková destinace. Vis musíte skutečně zažít a alespoň na onen krátký čas dovolené se stát jedním z jeho obyvatel. Hodit zkrátka všechny starosti za hlavu a užívat si života plnými doušky.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

19. května 2019   |   12:29

Vis je relativně nedotčeným ostrovem, protože téměř padesát let byl jugoslávskou základnou námořnictva a návštěvníkům byl znovu otevřen až v roce 1989. Ostrov rybářů a vinařů není tak zasažen turistickým ruchem jako ostatní ostrovy na Jadranu a zachovává si velkou část svého venkovského kouzla.

Tady se zastavil čas

Světový fond pro ochranu volně žijících živočichů totiž prohlásil Vis za jeden z deseti nejzachovalejších ostrovů ve Středozemním moři, což je určitě vidět i na floře a fauně ostrova. Vis je jedním z mála chorvatských ostrovů, kde můžete stále spatřit původní divoké živočichy. To se samozřejmě začíná měnit, obzvláště teď, když se ostrov dostal do povědomí milionů lidí díky filmu Mamma Mia, takže pokud jej chcete zažít ještě než jej zaplaví davy turistů, máte nejvyšší čas.

Dnes při putování ostrovem po klikatých silničkách můžete obdivovat skalnaté pobřeží, kouzelné, tiché zátoky, azurové Jaderské moře a idylické vesničky, které se nezměnily v průběhu celých staletí, v kterých jakoby se zastavil čas. Jen při svém putování nezapomeňte na jedno důležité místní slovíčko pomalo, pomalo, tedy pomalu.

Pláže jsou mimořádné

Ať už se vám líbí vaše pláže písečné nebo oblázkové, vzdálené a opuštěné, nebo v blízkosti měst, Vis má ideální pláž pro každého. Pláž Stiniva je nejznámější, je obklopena útesy, s malým průchodem k moři. Pravidelně je vyhlašována nejkrásnější pláží v Evropě. Na východním pobřeží kolem Komižy se nacházejí oblázkové pláže jako Gusarica, Nova Pošta a Velo Žalo.

Čekají na vás i zářící Modré jeskyně

V blízkosti Visu se můžete potápět u oblázkové pláže Prirovo nebo se vydat na písečné pláže v zátokách Vela Smokova, Milna, Zaglav a Stončica. Pláž Lucica je lemována barevnými rybářskými chatami, zatímco Srebrna je známá svými neobvykle zářivými oblázky, které v měsíčním světle září jako stříbro. Nezapomeňte navštívit slavné Modré jeskyně na ostrově Biševo, hned vedle Visu. Jsou dosažitelné pouze lodí a každý den kolem poledne září neuvěřitelně modrou barvou.

Městečka a vesnice jsou okouzlující

Městečka na ostrově Vis jsou považována za jedna z nejkrásnějších na Jadranu, a navíc netrpí tak turistickým ruchem. Město Vis na severovýchodním pobřeží je nejstarší a největší na ostrově. Je to okouzlující směsice řecké, římské a barokní rakouské architektury, která odráží jeho bohatou a pohnutou historii. Komiža, na západním pobřeží, je barevná rybářská vesnice a také výchozí základna pro návštěvu Modré jeskyně. Uhnízděná na úpatí hory Hum, se svou spletí úzkých uliček, kamenných domů a pestrobarevných rybářských člunů v přístavu, vytváří dokonale pohádkovou atmosféru. Právě tady bylo natáčeno pokračování Mammy Mia .

Ostrov má dlouhou a pestrou historii

Itálii nejbližší chorvatský ostrov Vis, byl vždy důležitou námořní křižovatkou na Jadranu. Byla to kdysi řecká kolonie, pak římská. Pak zde vládli Benátčané, Rakušané a dokonce i Britové. Tato pestrá minulost se odráží i v jazyce. Místní obyvatelé si vypůjčili slova z italštiny, němčiny, angličtiny a dokonce i maďarštiny, což je směsice, které ostatní Chorvati ani nerozumí.

Chcete-li se dozvědět více o historii ostrova, začněte v úžasném Archeologickém muzeu ve městě Vis. Sídlí v rakouské pevnosti z 19. století a nabízí sbírku přes 600 řeckých amfor a bronzovou hlavu řecké bohyně Artemis. Nedaleko najdete řecký hřbitov, římské lázně a anglickou pevnost. Místní vám pyšně ukáží i jeskyni, kde se během druhé světové války skrývali jugoslávský vůdce Tito a vůdci partyzánů.

Místní jídla jsou úžasná

Tradiční kuchyně na ostrově Vis je jednoduchá a svěží, většina tradičních receptů využívá místních bylin, ovoce, zeleniny a mořských plodů, které jsou k dispozici po celý rok. Jaro přináší divoký chřest, artyčoky, fazole, vlašské ořechy a šťavnaté švestky. V létě si můžete vychutnat rajčata, cukety, lilek, papriky, melouny, meruňky a broskve. Podzim je čas na houby a lanýže.

Můžete také ochutnat místní pomeranče, granátová jablka a citrony a to přímo ze stromů. Restaurace na Visu bývají rodinné, a vaří podle receptů, které se předávají z generace na generaci. Mořské plody jsou vždy čerstvé, ulovené tentýž den. Nezapomeňte ochutnat lahůdky zdejšího pomalého vaření, servírované pod zvonovitým poklopem peka. Jehněčí, hovězí nebo rybí, s brambory a jinou zeleninou, se vaří celé hodiny na velké pánvi nad žhavými uhlíky.

Víno je opravdová špička

Zvěsti o vynikajícím víně na Visu se tradují už od roku 300 př. n. l., kdy řecký kronikář Agarthid z Knidu vychválil místní červené víno z hroznů Plavac Mali. Velmi populární je i místní odrůda Vugava, sladké a dobře zakulacené bílé víno s náznaky ovoce a medu. Vydejte se na vinařský výlet, který nabízejí místní agentury, nebo jednoduše navštivte jedno z vinařství, která jsou na ostrově. Vyzkoušejte Aerodrom v Rokisu, hned vedle letiště z druhé světové války, nebo Lipanović, na cestě do Visu, kde jsou sudy uloženy právě v jeskyních, obývaných za války maršálem Titem a jeho partyzány.

Jak se tam dostanete

Při cestě autem vás čeká z České republiky něco přes 1000 kilometrů jízdy do chorvatského Splitu, odkud vyjíždějí na ostrov Vis trajekty. Ostrov je od pevniny vzdálen 45 kilometrů a cesta trajektem na Vis pak trvá asi dvě a půl hodiny. Protože ostrov leží na otevřeném moři, bývají zde časté rychlé změny počasí a někdy i velmi silné větry. Je proto dobré si předem zjistit předpověď. Za přepravu auta zaplatíte v plné sezóně 370 kun, za motorku 90 kun a za každého dospělého pak 54 kun. Za děti do 12 let se platí 27 kun. Na samotném ostrově pak můžete cestovat autem, i když silnice nestojí za moc, velká města spojují autobusové linky a oblíbené je i putování na kole, ostrov je protkaný sítí cyklostezek.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama