Dovolená

Chystáte se do Chorvatska? Nezapomeňte navštívit perlu Istrijského poloostrova

Nejznámějším symbolem Puly je římský amfiteátr s dokonale zachovanými obvodovými zdmi / Shutterstock
Chorvatsko se drží, co se týká zájmu českých turistů stále na prvním místě. Samozřejmě, že největší nápor dovolenkářů se soustřeďuje na přímořské destinace, plážové rezorty, které nabízí v největší míře zejména chorvatská Dalmácie. Nicméně desetitisíce Čechů dávají přednost těm nejbližším chorvatským plážím, které se nacházejí na istrijském poloostrově. A právě tady mají také jedinečnou příležitost navštívit nejzachovalejší římské památky mimo Itálii, historické město Pula.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

25. května 2019   |   14:11

Pula je největší město na Istrii a nachází se v jihozápadní části tohoto poloostrova v dobře chráněné zátoce. Známá je pro své mírné klima, klidné moře a nedotčenou přírodu. Město je staré více než 3000 let a bylo postaveno na kopci Kaštel. Skutečnou historii města začali psát až Římané. Oficiální název města byl Colonia Pietas Iulia Pola a mělo všechny funkce a stavby typické pro římské osídlení.

Vždy v centru zájmu mocností

Po roce 1331 se Pula se stala majetkem Benátčanů a v období humanismu a renesance se místní starověké památky staly široce známé v evropských kulturních kruzích. V 16. - 18. století pobývalo v Pule množství světově proslulých umělců a stavitelů, obdivujících zdejší římské stavby, které sloužily jako model architektury od renesance po klasicismus. Po pádu Benátek se Istrie a Pula dostaly pod rakouskou korunu.

Od roku 1815 až do konce první světové války byla Pula součástí rakouského pobřežního státu (Küstenland). Po otevření Arsenalu (hlavní základna rakouského námořnictva) v roce 1856, začal moderní rozvoj města a celé jižní Istrie. Po roce 1876, kdy byla Pula propojena železnicí s tratí Vídeň – Terst, se ve městě a blízkém Brijuni začal rozvíjet i cestovní ruch.

Nejzachovalejší římské památky mimo Itálii

Pula byla důležitým provinčním centrem během pozdnější doby římské říše a zdejší památky na toto období patří mezi nejpůsobivější v Evropě. Tou nejvýznamnější je samozřejmě zdejší velký římský amfiteátr, postavený v letech 27 až 68 n. l. a je jediným římským amfiteátrem na světě s kompletní kruhovou zdí a jedním z architektonických skvostů Chorvatska. Jsou v něm místa pro 20 000 diváků a je dnes využíván jako letní kino a aréna pro významné kulturní události, jako koncerty, divadelní představení a festivaly.

Fascinující cesta historií

V západní části města, nedaleko pobřeží, se rozkládá historické římské fórum. V severní části fóra stály chrámy Jupitera, Juno, Augusta a Minervy. Jediný z nich je plně zachovalý a to impozantní Augustův chrám. Během druhé světové války byl vybombardován, ale byl pečlivě přestavěn a dnes v něm sídlí muzeum archeologie. Mezi další římské památky, které stojí za návštěvu, patří Sergiusův oblouk a impozantní mozaikové dlažby, které byly náhodou objeveny při demolici sousedních budov. V Pule můžete objevovat fascinující historickou směsici, od byzantských kaplí až po benátské měšťanské domy a velkolepé habsburské paláce.

Vychutnejte si italskou kuchyni

Istrie byla součástí Itálie až do roku 1947 a vliv italské kuchyně je v Pule stále patrný. Pizza, těstoviny a gelato jsou základem. Občas se vám může zdát, že si na jídle pochutnáváte kdesi ve vzdáleném koutě Toskánska. Pula je také velkým rybářským přístavem, takže si zde můžete užívat i výborné mořské plody.

Nezapomeňte ochutnat istrijskou specialitu, bílé lanýže

Zejména podél kanálu Limski se nacházejí vyhlášené rybí restaurace s těmi nejčerstvějšími ústřicemi, miniaturními chobotničkami či grilovanými rybími pochoutkami. Istrie je také proslulá svými bílými lanýži. Ochutnejte například tenoučké těstoviny fuži s telecím a lanýžovou omáčkou, které potěší vaše chuťové pohárky. Vydejte se do restaurace Zigante, kde jsou specializováni na pokrmy inspirované lanýži.

Pula, město festivalů

Během celého léta se Pula proměňuje v město festivalů, hostících přední světové umělce. Můžete navštívit filmový festival ve starém rakousko-uherském Kastelu, vychutnat si klasický koncert na starém římském fóru, či si můžete vybrat z kulturních akcí v aréně. Ve městě a jeho okolí se pořádá řada moderních hudebních festivalů. Jednou z hlavních turistických atrakcí v Pule je světelná show, nebo spíše festival, Visual Giants. Třídenní akce představuje 3D video mapping na významných budovách města a řadu vizuálních a audiovizuálních instalací. Festival Giants se koná i v loděnici Uljanik, kde je soustava jeřábů osvětlena jako součást světelné show každý večer mezi 21:00 a půlnocí.

Ochutnejte vynikající vína a rakiji

Klima a půda Istrie jsou ideální pro výrobu vína. Vinařství je v krvi místních lidí a oblast je známá svými špičkovými muškáty, merloty a cabernetem sauvignon. Pro autentickou chuť Istrie vyzkoušejte bílé víno vyrobené z původních hroznů malvasia. Plné a harmonické víno je ideální s místními pokrmy z mořských plodů. K těžším jídlům se pak doporučuje místní Coronica Malvazija.

Místní rakija stojí určitě také za ochutnání. Na Istrii je nejproslulejší dokonale medová rakija, nepřekonatelná svou sladkou chutí a žlutohnědým odstínem. Jedná se o populární aperitiv a nezapomeňte si vzít láhev domů, jako dokonalý suvenýr na váš pobyt v Pule.

Blízko k přírodě

Přestože je Pula největším městem na Istrii, příroda není daleko. Na sever od města najdete Národní park Brijuni, skupinu hustě zalesněných ostrovů, které byly oblíbeným dovolenkovým cílem rakousko-uherské smetánky. Není to jen šumící moře a bílé pláže. Najdete zde také římské vily či kostely templářských rytířů. Vydejte se do přístavu Fažana, odkud pravidelně odjíždějí na ostrovy výletní lodě. Pokud se vydáte dále na jih, dojdete až k mysu Kamenjak, skalnatému ostrohu, který je nejjižnějším cípem Istrijského poloostrova. Tady si v pohodě najdete nějakou tu skalnatou zátoku nebo oblázkovou pláž jen pro sebe.

A kde jsou pláže?

Jakmile si dostatečně užijete historie a klasického starověku, půjčte si kolo a vyšlápněte si na odlehlý, borovicemi pokrytý poloostrov Verudela, asi 5 km jižně od města. Tady lemuje akvamarínové vody Jadranu řada jemných bílých, oblázkových pláží. I na Verudele je sice řada několika velkých hotelů, ale ty jsou diskrétně skryty v borových lesích dále od břehu a zátoky jsou jako stvořené pro klidné koupání bez obav, že vám někdo bude dupat po dece.

Večer se můžete vydat na tzv. Svatou skálu na západním cípu poloostrova, krásný vyhlídkový bod, z kterého můžete pozorovat západ slunce a třpytící se delfíny, vyskakující podél pobřeží. Pokud se vám nechce nikam cestovat, můžete využít některou z mnoha příjemných městských pláží.

Jak se tam dostanete

Do Puly se snadno dostanete autobusem, autem, vlakem, letadlem nebo lodí. Nejnovější spojení s dalmatským městem Split je hydroplánem. Pokud chcete opravdu zažít Pulu, je ten nejlepší způsob pěšky, protože všechny atrakce města jsou velmi blízko u sebe. V současné době si můžete pronajmout elektrické kolo, což je velmi příjemný zážitek. Samozřejmě můžete využít vlastní auto, nebo si ho můžete pronajmout, můžete využít veřejnou dopravu či okružní vyhlídkové jízdy. Při cestě z Prahy autem vede nejkratší trasa do Puly přes České Budějovice, Linec, Salzburg, Villach, Lublaň a Koper. Dlouhá je 854 kilometrů a můžete to stihnout za necelých 10 hodin.

Další zajímavé články
Reklama