Dovolená

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

Největším tahákem Španělska jsou nádherné písečné pláže a blankytně modrá voda / Shutterstock
Při výběru dovolené vždy přihlížíme k tomu, jaké bude v cílové zemi počasí a zda budeme moci provozovat ty aktivity, které jsou pro nás zajímavé. Španělsko je ale zemí, kde roční období nehrají až tak velkou roli. Záleží jen na tom, co od návštěvy této země očekáváte a co plánujete, od lyžování v Pyrenejích, přes obdivování Gaudího architektury v Barceloně až po letní pohodu na plážích Costa del Sol.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

25. dubna 2019   |   13:23

Samozřejmě, že letní období je pro turistiku tím nejnáročnějším, kdy ta nejnavštěvovanější místa okupují davy turistů, na plážích pomalu není k hnutí a patřičně také rostou ceny za letenky, ubytování, služby i nákupy. Pokud k těmto skutečnostem přihlédneme, je optimální doba pro návštěvu Španělska od dubna do června nebo od září do října.

Jak je to s počasím

Španělsko je, co se týká krajiny a podnebí, nesmírně rozmanitá země. V některých částech Španělska je příznivé počasí po celý rok. Obecně platí, že nejlepší počasí ve Španělsku je od dubna do října, ačkoliv léto s teplotami přesahujícími 40 stupňů Celsia kolem Madridu a vnitrozemských částí Andalusie vyžene většinu místních obyvatel na pobřeží. Západní a severní pobřeží zažívají častější deště než než zbytek země, zejména blíže k horám. Zimy jsou podél jižního a středomořského pobřeží mírné, zatímco vnitrozemská města, jako je Madrid, jsou od prosince do února chladná a výjimkou zde nejsou ani mrazy a sníh.

V létě je země přelidněná

Podle odhadů má letos v plánu navštívit Španělsko až 70 000 000 zahraničních turistů. To je neuvěřitelné číslo a rok od roku se zvyšuje. Španělé už toho mají na mnoha místech, zejména v těch nejvytíženějších lokalitách dost a přicházejí s opatřeními na snížení přílivu návštěvníků.

Kapacita je mnohde úplně vyčerpaná

Například Baleárské ostrovy omezují počet turistů na něco přes 600 000 za rok. Zejména v červenci a srpnu jsou přímořská letoviska naplněna k prasknutí, stejně tak velká města, jako Barcelona, Madrid či Sevilla. Pokud jste si ještě dovolenou ve Španělsku do této chvíle nezajistili, pamatujte na to, že budete jen paběrkovat. Ty nejlepší a cenově výhodné destinace a hotely už jsou dávno vyprodány.

Kdy zaplatíte nejméně?

Ceny letenek a ubytování v celém Španělsku dosahují svého vrcholu během hlavní turistické sezóny, jak přibývá návštěvníků z Evropy i ze zámoří. Pokud máte již zajištěno ubytování, sledujte stránky leteckých společností a jakmile se objeví výhodné letenky, skočte po nich. Týká se to zejména července a srpna, kdy řada nízkonákladových společností rozšiřuje svoji nabídku zejména do přímořských destinací. Ti, kdo chtějí opravu ušetřit, se vydají na cestu do Španělska raději v květnu a červnu, nebo potom v podzimních měsících září a říjen. Pokud vám nejde o koupání, ale směřujete více k poznávacím cestám, vyražte raději už v květnu nebo pak v listopadu, kdy jsou ceny za ubytování až poloviční oproti letní sezóně.

Kde se pobavíte?

Španělsko je zemí festivalů, nejrůznějších fiest a slavností. Španělé jsou ochotni slavit cokoliv a kdykoliv. Ohnivé flamenco zní poloostrovem prakticky po celý rok, své slavnosti mají i různé plodiny, jako víno, olivy, rajčata, pomeranče, slaví se spousta církevních svátků, pořádají se folklorní slavnosti se staletou tradicí a v turistických destinacích běží po celou letní sezónu spousta nejrůznějších hudebních festivalů, diskoték a dalších zábavných akcí.

Nejvíce láká moře

Španělsko se může chlubit téměř 2500 kilometry pobřežní, táhnoucího se jak podél Středozemního moře, tak na západě kolem Atlantiku či na severu kolem Biskajského zálivu. Míří sem nejen ti, kdo si chtějí užít krásných pláží a teplé vody, ale i milovníci vodních sportů K jejich provozování jsou nejvhodnější měsíce květen a červen a poté září. V tomto období jim přeje počasí a navíc pobřeží neokupují takové davy. V září sem přijíždějí také milovníci cykloturistiky i pěší turistiky, vydávající se na výpravy do úžasných národních parků, jako je Sierra de Grazalema nebo do Pyrenejí. Koncem listopadu už začíná v Pyrenejích lyžařská sezóna a do zdejších středisek tak míří hlavně milovníci zimních sportů.

Další zajímavé články
Reklama