autor redakce
19. dubna 2019 | 07:41
Tunisko je destinací, kam stojí za to vyrazit nejenom v horkých letních měsících, kdy teplota vzduchu rozhodně přešplhá třicítku a může atakovat i hranici 40 °C a voda dosahuje minimálně 25 °C i více (v srpnu klidně přes 27 °C), ale i před nebo po sezóně. V dubnu a květnu je teplota vzduchu asi 16 –19 °C a voda ještě není tak teplá na koupání, spíše jenom na to, strčit do ní palec.
Nejpříjemněji je tu v září
Chcete-li si užít koupání, ideálním termínem pro návštěvu Tuniska je září, kdy je ještě teplo, ale už není příliš horko, teploty většinou dosahují 25 °C a o stupeň chladnější je moře. Můžete se sem ale vydat i v říjnu, kdy je teplota jenom o trochu chladnější, cca 21 °C a mořská voda má dokonce o stupeň více, takže se pořád ještě můžete vykoupat.
I předtermíny mají své kouzlo
Jestliže ale zvolíte třeba dubnový či květnový předtermín, kdy to ještě na koupání zrovna není, můžete si vyzkoušet trochu jiné zážitky, které jsou typické právě pro Tunisko. V této zemi narazíte na spoustu center thalassoterapie, což je obor soustředěný na zpevnění pleti a její léčbu.
Pokud trpíte kožními potížemi, může vám to pomoci. Zároveň to přináší uklidnění, relaxaci. Vaše pokožka bude těžit z léčivé síly mořské vody, mořských řas a rostlin a mořského bahna, využijete zásobárnu stopových prvků a minerálů. Centra thalassoterapie najdete po celé zemi, tak terapii vyzkoušejte.
Letovisko plné golfu
Kam vyrazit? Asi nejznámějším přímořským letoviskem je Hammamet, který se z rybářské vesnice proměnil v živoucí metropoli cestovního ruchu. Kombinace zlatavého písku a zářivě modré mořské hladiny je neodolatelná. Patříte-li mezi fanoušky golfu, nebo dokonce sami hrajete, měli byste se rozhodně vydat právě sem. V Hammametu vyrostla spousta hřišť a tento sport je tu hojně podporován a provozován. Milujete ruch a neodepřete si ho ani na dovolené? Zkuste rušný Monastir, kde se mísí tradice s modernou a rušné moderní mezinárodní letiště zajišťuje výborné dopravní spojení.
Mísení dvou kultur
V Tunisku se ovšem najde něco i pro milovníku kultury. Sousse je klášterní pevnost s katakombami, kterou by neměl vynechat žádný milovník historie. Můžete zde navštívit i archeologické muzeum a sáhnout si až do pravěké minulosti této saharské země. Zároveň se tu dají skvěle nasávat islámské vlivy. I když patří Tunisko k islámským zemím, zároveň je zde patrný i evropský vliv a mísení obojího může být pro člověka ze střední Evropy zajímavou zkušeností.
Nakonec malou ochutnávku tipů, co v Tunisku nevynechat:
- Kartágo je plné vykopávek a památek z dob starého Říma.
- Posvátným místem islámu je tuniský Kairouan - společně s Mekkou, Medinou a Jeruzalémem. Zdejší velkou mešitu si ale prohlédnete jenom z nádvoří.
- Tradiční tuniskou architekturu nejlépe poznáte v krásné vesničce Sidi bou Said. Bílé domky na skalách se spoustou modrých doplňků nadchnou.
- Ve městě El Džem narazíte na římský amfiteátr.
- Bažiny a mokřady, vrchol Jebel Ichkeul a také jezero Ichkeul - národní park Ichkeul nabízí pestrou podívanou a je v něm spousta stezek pro turisty.
- Letovisko Tabarka na severu tvoří ráj pro potápěče. Podmořský život je tu opravdu bohatý.
- Sahara patří mezi další lákadla. Nevydávejte se ale do ní sami, využijte služeb průvodců.