autor Pavel Přeučil
23. září 2018 | 10:07
Skrytý klenot antické kultury. Tak je odborníky nazýváno dnešní Tunisko. Severní Afrika působila na Římany vždy jako magnet. Kartágo, hlavní město tehdejší Punské říše bylo navíc odvěkým soupeřem Říma v boji o nadvládu v celém Středomoří. Po jeho pádu přinesli Římané do země svoji kulturu, nové technologie, architekturu i moderní způsoby hospodaření.
Římané se zde dokonale zabydleli
Začala zde vyrůstat honosná, moderní města, vybavená tekoucí vodou i kanalizací, vznikaly zde obrovské amfiteátry, sloužící zábavě pro chudé i bohaté. I když z většiny mocných římských center dnes zbyly jen ruiny, stále je co obdivovat a například římské mozaiky, nalezené na tuniském území, jsou považovány za nejkrásnější na světě. Odborníci tvrdí, že zatím bylo v Tunisku prozkoumáno pouhých 10 % římských památek.
Kartágo vstalo z popela
Dnešní Kartágo už je vlastně součástí hlavního města země, Tunisu. To, co dnes vidíme při návštěvě jeho ruin, jsou především pozůstatky z jeho římské éry. Z původního Kartága, před jeho dobytím Římany, nezůstalo téměř nic. Město bylo Římany vybaveno na tehdejší dobu vším komfortem, včetně rozvodů vody, kanalizace i bohatě zdobenými lázněmi.
Po Římě a Alexandrii se z něho stalo třetí nejmocnější město antického světa. Cestovní kanceláře pořádají do Kartága výlety, ale z Tunise se k němu dostanete za pár korun místní úzkokolejkou TGM. Vystoupit je třeba na stanici Carthage-Hannibal. Vstupné do Kartaginského muzea, kde jsou shromážděny nejvýznamnější vykopávky stojí 4,2 TD.
Uthina, moderní archeologický park
Toto kdysi kvetoucí římské město leží na obchodní cestě do Libye, asi 30 kilometrů jihovýchodně od Kartága. Rozlehlé ruiny skrývají pozůstatky opevnění, cisteren, akvaduktů a vil římských patricijů.
I dnes můžeme obdivovat impozantní stavby jako Kapitol, největší v Africe, postavený ve třech úrovních, veřejné lázně a zejména dokonale zachovalý amfiteátr pro více než 10 000 diváků. Při archeologických pracích zde bylo nalezeno mnoho cenných mozaikových obrazů. Tuniská vláda zde postupně buduje unikátní archeologický park, vybavený odpovídající infrastrukturou pro turisty. Jezdí sem pravidelná místní doprava a za vstupné zaplatíte 7 TD.
Dougga, ráj archeologů
Poněkud dále od pobřeží, 112 km, se rozkládají rozlehlé ruiny Douggy (Thuggy), považováné archeology za nejzachovalejší římské město v Africe. Dodnes zde stojí obrovský Saturnův chrám, chrám bohyně Juno, veřejné lázně, vily bohatých Římanů, tržiště i rozlehlé fórum. Městu dominuje dokonale zachovalé divadlo, které vypadá, že jej právě opustili diváci.
Výjimečně zachovalý městský komplex byl v roce 1997 zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Místní dopravou se sem dostat je trochu složitější, ale dá se to. Vstupné je 4,1 TD. Cesta vám však zabere asi 4 hodiny. Pokud nemáte půjčené auto, je nejvýhodnější využít některého ze zájezdů, který pořídíte na místě, včetně, průvodce a vstupného do areálu do 1000 korun.
Thuburbo Maius, poklad na cestě do pouště
Zájezdy do Douggy se většinou spojují s návštěvou další antické perly, města Thuburbo Maius. To leží 60 km jihozápadně od Kartága na hlavní obchodní cestě přes Saharu na jih. Římané začali s jeho výstavbou v roce 27 př. n. l. a původně bylo určeno pro římské vojenské vysloužilce.
Ti zde dostali vlastní pozemky a domy. Dominantou dnešních ruin je Capitolium, chrám, zasvěcený třem hlavním římským bohům – Jupiterovi, Juno a Minervě. Zachovalý je i rozlehlý amfiteátr. K areálu se dostanete z Tunisu místní dopravou. Za vstupné zaplatíte 7 TD.
El Jem, obří aréna smrti
Malému městu El Jem, ležícím asi 200 kilometrů jihozápadně od hlavního města Tunisu vévodí kulisa obřího amfiteátru, třetího největšího na světě po římském Koloseu a zničeném amfiteátru v Capui. Amfiteátr v El Jemu je považován za nejpůsobivější římskou stavbu na světě a přitahuje statisíce návštěvníků z celého světa. Jeho ochozy mohly pojmout až 35 000 diváků.
Jeho gigantickou kulisu často využívají filmaři a byly zde například natáčeny některé klíčové scény oskarového filmu Gladiátor. Pokud byste bydleli například v Mahdii, nebo Monastiru, máte to sem pouhých 40 – 50 kilometrů místní dopravou, která jezdí do El Jemu velmi často. Za pár tuniských dinárů se dostanete z Tunisu do El Jemu i vlakem. Za společnou vstupenku do amfiteátru a muzea zaplatíte 10 TD.
Modrobílé Sidi Bou Said
Nádherné výhledy na mořský záliv, romantická zákoutí v bělostných zdech domků, modrých dveří a tepaných mříží v oknech. Sidi Bou Said je zřejmě nejpůvabnější město Tuniska, které najdete vedle rozvalin historického Kartága a 20 kilometrů od metropole Tunisu.
Dříve bylo město centrem náboženství. Žili zde hlavně marabuté. V 16. století sem přišli Maurové a jejich architektura dodnes určuje celkovou podobu městečka.
Nejvyhlášenějšími podniky v Sidi Bou Said jsou kavárničky Café des Natles a Café Side Chabaane. Café des Nattes najdete na malém náměstíčku. Točily se zde některé scény sice mimořádně umělecky pofiderního, ale u nás známého filmu Angelika a sultán. Pokud Sidi Bou Said navštívíte určitě se zde stavte alespoň na jeden mátový čaj. Interiér kavárničky připomíná maurský styl.
Druhou variantou je Café Side Chabaane. V této kavárně najdete jeden z nejlepších výhledů na moře a přístav.