Dovolená

Zapomenutá přímořská destinace v Evropě: Nádherná příroda a fjord, který vlastně fjordem není

Černá Hora nabízí skutečně nádhernou přírodu / Shutterstock
Existuje spousta velice populárních přímořských destinací, kde si turisté doslova podávají kliku, a potom také místa, která zůstávají ve stínu těch známějších. Břehy Jadranu na jihovýchodě Evropy, přesněji oblast Černé Hory, patří mezi ně. Přitom má něco, co jiné destinace nabídnout nemohou.
Reklama
Reklama

autor  redakce

13. dubna 2019   |   13:30

Nejmladší stát v Evropě, roku 2006 vzniklá Černá Hora, je pro spoustu lidí dosud neobjevenou lokalitou. Výhodou skutečnosti, že turisté se sem zatím ještě masově nehrnou, jsou docela příznivé ceny. Můžete zde tak pořídit dovolenou levněji než v turisticky exponovaných místech na Jadranu, třeba i o třetinu. Ale proč sem vlastně vyrazit? Velkým lákadlem je nádherná příroda. Jadranské pobřeží tohoto malého státečku je dlouhé skoro 300 kilometrů a přibližně 75 kilometrů připadá na opravdu kvalitní pláže – jak písečné, tak i oblázkové. Tedy na celé čtvrtině mořského břehu se můžete krásně a pohodově vykoupat.

Boka Kotorská – hory se tyčí přímo z vod

Na pobřeží narazíte na opravdu moc pěkné zátoky. Skutečnou raritou je tu přitom zelený fjord. Vůbec jediný ve Středomoří. Boka Kotorská, neboli Kotorský záliv, který byl za 1. i 2. světové války důležitou vojenskou základnou. Z vod v tomto nádherném zálivu se do výše tyčí vysoké hory, což je unikátní podívaná, kterou ve Středozemním moři jinde nespatříte.

Má to ale jeden háček. Ačkoli je Boka Kotorská srovnávána se severskými fjordy, vlastně o fjord ve skutečnosti nejde. Ledovec tu nikdy nebyl, jde o zatopené údolí ústí řeky. Na kráse to ale falešnému fjordu nic nemění.

Mírný vstup do vody vítězí

A když se do Boky Kotorské dostanete, pokud do Černé Hory zamíříte, ať už budete kdekoli (oblíbená letoviska jsou třeba Sveti Stefan, Ulcinj, Sutomore), bylo by rozhodně velkou chybu ji minout. Západní stranou fjordu je poloostrov Luštica. Nachází se v něm spousta jeskyní a lagun, do kterých také zavítejte. Ovšem ostatní pobřeží je velmi mírné, vstup do vody je na něm pozvolný. Boka Kotorská je v tomto výjimkou, ale o to zajímavější atrakcí.

Nudíte se u moře? Vydejte se do národních parků

Poznávání přírody s pestrou škálou zelených odstínů je dalším důvodem, proč vyrazit právě sem. Stručně řečeno – pouštní destinace sice nabízejí moře teplé jako kafíčko, ale tohle v nich nenajdete. Až se budete u vody nudit, můžete se vydat na spoustu výletů do přírody. Fantastické jsou hlavně černohorské národní parky. Biogradska gora se pyšní pralesní rezervací, která vás v čase přenese do dávných dob. V Lovčenu můžete obdivovat krásné vápencové pohoří. Durmitor vás uchvátí kaňony řeka Morači a Tara. Největší sladkovodní plochou na Balkáně potom je Skadarské jezero.

Další zajímavé články
Reklama