Dovolená

Navštivte poslední a zatím utajený ráj ve Středomoří

Zlatavým pískem pokryté pláže a průzračná, tyrkysová voda charakterizují albánskou riviéru / Shutterstock
Albánie je zatím pro Čechy velkou neznámou. Nabídky na dovolenou v této zemi se objevují v katalozích cestovních agentur sporadicky a stejně sporadické jsou i zprávy o této zemi v tisku. Přesto je Albánie pro turismus zemí zaslíbenou a určitě to nebude dlouho trvat, než se tamější neuvěřitelně čisté pláže s průzračnou vodou zaplní davy turistů stejně, jako je tomu v nedalekém Chorvatsku, nebo v sousedních zemích Černé hoře a Řecku.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

07. dubna 2019   |   14:33

Tahle maličká země s necelými třemi miliony obyvatel se v minulosti turistickému ruchu příliš nevěnovala, ale v posledních letech nastává i v tomto odvětví rychlý rozvoj a to díky přílivu zahraničního kapitálu. O zdejší destinace se zajímají přední světové hotelové řetězce a podél pobřeží začínají vyrůstat hotelové komplexy, buduje se i příslušná infrastruktura. Podle předpovědí touroperátorů začne v nejbližších letech albánská riviéra, jak se zdejšímu pobřeží přezdívá, tvrdě soupeřit s riviérou italskou či francouzskou.

Cenově dostupná dovolená

Co Albánie vlastně nabízí? Dalo by se říci, že je to především jakási neokoukanost zdejších lokalit, ale to hlavní jsou skutečně nádherné pláže, klid a pohoda, jakou v jiných středomořských destinacích nenajdete, zajímavé a nám neznámé historické památky či rybářské vesničky, nezasažené dosud civilizací. Tím dalším důvodem, proč si vybrat zrovna Albánii, je zejména pro naše turisty cenová dostupnost zdejší dovolené, která je nesrovnatelně levnější než jinde ve Středomoří.

Albánské pobřeží velmi rychle ožívá

Je faktem, že služby zde ještě nejsou z celkového pohledu na takové úrovni, jako v sousedních zemích, ale i tady najdete příjemné rezorty a hotely světové třídy, které na riviéře vyrůstají jako houby po dešti. Stačí se projít po nově vybudované pobřežní silnici, kterou začínají lemovat promenády a můžete na vlastní oči sledovat změny, jakými tato místa procházejí.

Letoviska rostou jako z vody

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Albánii, určitě nebudete litovat. Na zdejším pobřeží si můžete vychutnat mořské plody za ceny, které se vám budou zdát například oproti Chorvatsku či Řecku směšné, užijete si pláží, kde se netlačí dovolenkáři hlava na hlavě a určitě oceníte i přátelské chování místních obyvatel, pro které jsou turisté skutečným požehnáním z nebe.

Možností, kde se na Albánské riviéře ubytovat, je celá řada a nejvyhledávanější jsou turistická střediska Dürres, Himara a Saranda. Určitě se při výběru dovolené na pobřeží předem informujte, zda neprobíhá v okolí hotelu nějaká výstavba. To je totiž jeden z problémů, který v poslední době návštěvníky sužuje. Na pobřeží se staví jako o život, nejde jen o nové hotely, vily a penziony, ale zabydlují se zde různé služby, půjčovny, obchody a atrakce atd.

Největší letovisko Dürres

Nachází se pouhých 30 kilometrů od letiště v Tiraně a samotné město se může pyšnit bohatou historií. Patří totiž mezi nejstarší evropská města, založeno bylo už roku 627 př. n. l. Město je rovněž námořním přístavem, kam připlouvají i obří výletní lodě. Ve městě můžete navštívit několik muzeí, mapujících historii regionu, římské lázně nebo římský amfiteátr, postavený koncem 1. století n. l. Podívat se můžete i do malebné přístavní čtvrti. Samotné letovisko je nedaleko města a nabízí většinou nedávno postavené, tří až pětihvězdičkové hotely, nacházející se přímo u širokých, písečných pláží.

Tip pro milovníky klidu

Na rozdíl od stále rušnějšího letoviska Dürres je ospalé přímořské městečko Himara a jeho přilehlé pláže oázou klidu. Má všechno, co si můžete přát, úžasné historické památky, fantastické pláže, příjemné hotely a restaurace, v kterých si pochutnáte na tom nejlepším gyrosu, jaký jste kdy jedli. Ceny jsou zde mnohem nižší než v Dürres, a to jak za ubytování, tak za stravování.

Nenajdete zde sice tak luxusní hotely, ale hosté je hodnotí mnohdy lépe než pětihvězdičkové hotely v Dürres. Zejména, co se týká ochoty personálu a úrovně služeb. Himara má jedny z nejkrásnějších pláží na více než 400 kilometrů dlouhém albánském pobřeží. Navíc zde zatím není příliš zvykem vybírat od hotelových hostů další poplatky za lehátka a slunečníky na pláži, většinou jsou již v ceně pobytu.

O zábavu není nouze

Pro chudé Albánce je turistický ruch skutečně zlatým dolem a dělají všechno pro to, aby návštěvníkům pobyt u moře zpříjemnili. Jak v Himaře, tak v Dürres i dalších letoviscích najdete spoustu barů, nočních podniků, kouzelných restaurací, ale i nabídku sportovních aktivit. Provozuje se zde létání na padácích, surfing, výletní plavby, potápění, je zde i spousta atrakcí pro děti. V těch největších hotelech už se organizují i animační programy, taneční a folklórní večery.

Kam na výlet

Většina cestovních kanceláří a hotelů organizuje pro své hosty celou řadu výletů za okolními památkami či do přírodních rezervací. Jednou z nejlepších voleb je výlet k Ohridskému jezeru, kde se můžete seznámit s kořeny slovanství, jež se právě odtud šířilo dále do Evropy. Oblíbeným cílem je i národní park Dajti, jehož dominantou je stejnojmenná hora, vysoká 1610 metrů.

Do parku se dostanete pohodlně lanovkou a je odtud nádherný výhled na celé albánské pobřeží. Zážitkem je například i výlet do jednoho z nejstarších měst Evropy, Beratu, založeného v 6 století př. n. l. jemuž dominuje obrovská pevnost ze 14. století. Vyrazit můžete na některý z výletů po stopách antickcýh památek, kterých je v Albánii skutečně velké množství.

Jídlo a pití v Albánii

Zdejší kuchyně je skutečně mezinárodní a dá se říci, že ryze středomořská. Je hodně podobná kuchyni řecké, je bohatá na zeleninu, nejrůznější druhy mas a zálivek, pochutnáte si zde hlavně na rybách a mořských plodech. Jídla jsou pro naše jazyky poněkud více kořeněná, ale zato ryze z přírodních surovin, pocházejících od místních zemědělců. Dá se říci, že k dokonalosti zde přivedli například řecký pokrm keftedes, což jsou smažené kuličky z mletého masa.

V Albánii je nazývají Qofte a podávají se například v rajské omáčce, nebo se sýrem feta. Samozřejmě zde dostanete i kebab z různých druhů mas, nebo další turecké jídlo byrek, připomínající náš štrůdl, naplněný například špenátem, vejci, paprikami a další zeleninou. Najdete zde i mnoho jídel, známých z bulharské kuchyně. Na zapití jsou chutná albánská vína a okuste i zdejší pálenku, zvanou raki, vyráběnou z vinných hroznů, nebo známý koňak Skandërbeu.

Jak se tam dostanete

Prakticky jediným druhem dopravy je doprava letecká a to do Tirany, kde je mezinárodní letiště. Někteří odvážlivci se vydávají do Albánie i autem a to z chorvatského Dubrovníku, odkud je to podél pobřeží 320 kilometrů. Cesta sice krásná, ale že by byla příliš bezpečná, to se říci nedá. Ceny zpátečních letenek do Tirany začínají na nějakých 3000 korunách, ale poměrně často se dají sehnat akční od nízkonákladových společností kolem 1000 korun, loni se objevily dokonce i zpáteční letenky od WizzAiru za 700 korun, ovšem s odletem z Budapešti.

Další zajímavé články
Reklama