Dovolená

Tyrkysové moře, bělostný písek a za zády deštný prales. Kostarika je opravdový přírodní ráj na Zemi

Objevte ráj, objevte Kostariku / Shutterstock
Středoamerická země Kostarika je právem považována za nejkrásnější a nejpřívětivější zemi Latinské Ameriky. Na tak malou zemi, která má rozlohu asi jako Slovensko, nabízí všechno, co si mohou cestovatelé přát. Nádherné pláže, bohatou historii i tropické pralesy, které jsou domovem více než 500 000 druhů rostlin, hmyzu a živočichů, což je asi 4 % všech druhů žijících na naší planetě. Navíc jde o zemi bezpečnou a pro našince i cenově přijatelnou.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

31. března 2019   |   10:56

V Kostarice se v posledních letech zažil slogan Pura Vida, což znamená „čistý život“ a země se stává čím dál více cílem pro tzv. ekoturisty. Ne nadarmo se jí říká středoamerické Švýcarsko. Země usiluje o čisté životní prostředí a je to vidět skutečně všude. Ať už v hlavním městě San José, nebo v džungli či na plážích.

Pokud si chcete užít skutečně neposkvrněnou divočinu v deštném pralese, zkuste si najít ubytování ve specifických turistických střediscích, zvaných ecolodge, kde je vše vybudováno jen z místních přírodních materiálů a kde se vše se přísně recykluje. Nejznámější jsou Pacuare Jungle Lodge, který dostupná po 1,5hodinové plavbě po řece, nebo Lapa Rios, nacházející se na okraji národního parku Corcovado.

Všude káva a čokoláda

Tyhle dva exportní artikly Kostariku skutečně proslavily na celém světě. Kávové plantáže uvidíte všude podél silnic. Kostarická vláda dbá nesmírně na její kvalitu a povoluje na kávových plantážích pěstovat pouze vynikající druh Arabica. Právě export kávy znamenal pro Kostariku skutečně ekonomickou revoluci, a proto se jí také říká grano de oro, neboli zlaté zrno. Podobné je to i s produkcí kakaových bobů, pěstují se zde jen ty nejkvalitnější odrůdy. Po celé zemi narazíte každou chvíli na místní kavárničky, z nichž se line směs vůní kávy a čokolády. Místní cestovní agentury také pořádají zájezdy na kávové i kakaové plantáže, či do pražíren kávy. Pokud nějakou navštívíte, budete si tu ohromující vůni pamatovat do konce života.

Pláže milují i surfaři

O kostarických plážích se říká, že jsou jedny z nejkrásnějších na světě a jsou doslova rájem i pro surfaře, kterým poskytují úžasné podmínky. Voda je zde celý rok dostatečně teplá, takže surfaři nepotřebují žádný neopren. Pobřeží Tichého oceánu je lemováno sněhobílými písečnými plážemi a je těžké vybrat tu nejlepší. Surfaři i plavci vyhledávají především pláže Tamarindo, Puerto Viejo de Talamanca či Jaco která je považována za jednu z nejkrásnějších destinací v Karibiku. Pokud jste skuteční milovníci surfingu, vydejte se do vesničky Dominical. Sunset Surf Dominical je rodinné surfařské středisko a škola, která nabízí i ubytování, transfery, snídaně a spoustu dalších aktivit, jako je třeba jízda na koni. Pozor ale na září a říjen, kdy vám může pobyt znepříjemnit hurikánová sezóna.

Horké prameny sopky a vodopády

Kostarická příroda má skutečně co nabídnout. Je to sopečná země, která má šest aktivních sopek. Některé z nich jsou považovány za dostatečně bezpečné a můžete se na ně vydat na výlet s průvodcem. Díky sopečné činnosti najdete v zemi řadu přírodních horkých pramenů i bahenních lázní. Většina z nich je přístupná veřejnosti a mnohé z nich se nacházejí na soukromých pozemcích. Za malou pozornost vás však majitelé pustí, abyste se mohli ponořit do horké vody, nebo se zabalit do stejně horkého a prý léčivého bahna.

Vidět můžete i posvátnou šelmu, jaguára

Volně přístupné a také nejznámější jsou bahenní a horké lázně Rio Negro v Rincon de la Vieja. Kostarika je také země vodopádů a bylo by hříchem se k některým z nich nepodívat. Můžete si tu vyzkoušet i zcela nový sport. Připoutají vás do postroje a spustí do bouřící, křišťálově čisté vody vodopádu. Provozují to na mnoha vodopádech a kam se vydat, vám poradí v každé turistické agentuře.

Užijte si noční džungli

Jednou z nejoblíbenějších aktivit jsou noční výpravy do kostarického deštného pralesa. Chcete-li totiž vidět volně žijící živočichy, jako pásovce, lenochody, kajmany, obří netopýry nebo dokonce jaguára, musíte za nimi vyrazit v noci, jsou to totiž noční zvířata. Většina exkurzí začíná za soumraku a trvá dvě až tři hodiny. Průvodce dobře znají zvířecí stezky a ukáží vám to nejzajímavější z místní fauny.

Jen toho jaguára potkáte asi těžko, ani většina místních jej v životě neviděla. Ale nezoufejte, stačí se vypravit do Jaguar Rescue Center v pobřežním městě Puerto Viejo. Centrum pečuje o mladé jaguáry, kteří ztratili své matky, byli zraněni nebo zažili nějaká traumata. Centrum se stará i o další zraněná zvířata, včetně opic, lenochodů a dalších.

Zamiřte do San José

Kostarické deštné pralesy, pláže a přírodní divy jsou sice tím, co přitahuje nejvíce turistů, ale za návštěvu stojí i rušné hlavní město San José, o kterém se tvrdí, že je nejrušnější, nejzábavnější a také nejbezpečnější v celé Střední a Jižní Americe. Zkuste obětovat na jeho návštěvu alespoň dva dny a navštivte večer historické Národní divadlo, středisko kultury už od 19. století, kam jezdí hostovat i přední světové operní hvězdy. Můžete si ho i pouze prohlédnout, pokochat se jeho zlacenými stropy a nádhernou freskovou výzdobou. San José je uměleckým a historickým centrem, kde najdete Muzeum současného umění, Národní muzeum, Muzeum jadeitu a Muzeum předkolumbovských pokladů a zlata

Tajemství kamenných koulí

Tak jako má Velikonoční ostrov své tajemné sochy moai, Kostarika má také svá kamenná tajemství. Jsou to podivné kamenné koule, nalezené původně při čištění deštného pralesa v oblastech Diquis Delta a Isla del Cano. Jejich rozměry se pohybují od 10 cm až k 2,57 m a váží až 16 tun. Jsou dokonale opracovány a jsou zapsány do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jejich původ je kladen do období až 200 let př. n. l. a dosud není jasný ani jejich účel, ani technika jejich přesného opracování. Můžete je vidět i v Národním muzeu Kostariky v San Jose nebo se vydat do Palomar Norte, kde je u jejich naleziště vybudováno nové návštěvnické centrum.

Kdy a jak do Kostariky

Kostarika má příznivé podnebí po celý rok. I když v našem létě je tam období dešťů, i v této době nabízí počasí mnoho slunečných dnů. Největší příliv návštěvníků míří do Kostariky od listopadu do dubna, kdy jsou ale také ceny nejvyšší, protože sem přijíždějí za teplem především Američané. Do Kostariky nepotřebujete pro pobyt do 90 dnů žádné vízum, musíte však mít pas, platný ještě nejméně 6 měsíců.

Může se vám také stát, že vás budou kontrolovat a chtít vidět vaši zpáteční letenku do Evropy. Noste při sobě alespoň její kopii stačí i sken v mobilu. Před odletem je dobré se nechat očkovat proti žluté zimnici, tyfu a žloutence typu A a B. Běžné ceny letenek do San José začínají na nějakých 17 000 korunách, ale vyplatí se chytit nějakou z akcí, kdy je dostanete i za 11 000 korun, nebo si vybrat některé z německých letišť odkud jsou letenky mnohem levnější.

Další zajímavé články
Reklama